Треперене на главичката и ръчичката при хранене

  • 8 275
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 128
Здравейте, мамчета, пиша ви силно обезпокоена от следния факт. Когато кърмя сина си, който е на четири месеца, понякога, напоследък по-често, потеперва с ръка и главичка за околко десетина секунди. Търсих информация в нета, не намерих почти нищо. Консултирах се с педито ни, тя иска да му напаравим изследване за кръвна захар, но това ще стане в петък, а и винаги заедно смнението на "спициалиста" взимам предвид мнението на мамите с опит. за това споделете ми опита си, защото ще се пръсна от притеснение. Искам да кажа, защото със сигурност ако не е причината, то има значенеие ние  сме изцяло на кърма.

# 1
  • Мнения: 48
да не би да е рахит. На моя позната детенцито и имаше рахит и един от симптомите бе - постянно стряскане. Не се притесняваи всичко ще е нормално

# 2
  • Мнения: 1 877
А крачето потреперва ли му?
Боян,като се роди имаше такива "гърчове" на дясната ръка и дясното краче и веднага го взеха в интензивното под постоянно наблюдение (вливаха му Фенобарбитал и още нещо),но всичко отшумя и казаха,че няма нищо обезспокояващо и да си го гледаме като здраво дете...и така вече 4,5 години ,да чукна на дърво.Но най-добре е да го види споециалист твоето детенце. Стискам палци да не е сериозно!

# 3
  • Мнения: 2 529
Най-простата причина може да е лека липса на калций. В този период децата растат усилено и им е необходим повечко калций, затова и ти трябва да наблегнеш на богати на калций храни. Освен това за доброто усвояване на калция допринася и витамин Д (може би по 1к. Вигантол на ден не е зле да даваш). Липсата на калций се изразява точно с такава възбудимост на нервната система и при бебета много бързо се преодолява, малкият ми син (само на кърма до 6м и още кърмен) така потрепваше, но много бързо се нормализира. Grinning Кажи на лекаря му все пак.

# 4
  • Мнения: 128
В отговор на хелта за крачето: не не потеперва само главичката и свободната ръчичка. Надявам се да е нещо банално ... разбирасе, защото виждам, че има проблем и той трябва да се разреши. Липсата на калций ми изглежда логична и в нашия случай, защото той е зимно и бързорастящо бебе, което отговаря и на предпоставки за рахит. През първите 3 месеца наддаваше по 1 100 гр. на месец, през четвъртия до сега е наддал около 500 гр. Моля се да не е това, което ми подхърли педтио, а именно епилепсия.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 958
И моята дъщеря беше зимно бебе изцяло на кърма. И от опит да ти кажа, че ако наддава много бързо детето се нуждае от 1-2 капки Вигантол в повече от хранените с адаптирано мляко деца. Дъщеря ми имаше рахит точно поради тази причина. Хванахме го на време и няма никакви последствия, но бях толкова стресната, че почти не си спомням периода, в който правехме ударна терапия с Вигантол и всякакви други ампулки и капки. Тогава заради други мои притеснения я заведох на невролог и лекарката с такава сила и стисна главата, че мсилех, че ще и я пръсне. След прегледа ми сложи пръстите на главата на детето и ми ги натисна отгоре. Наистина и беше мека. Отиди и накарай педиатърката да направи обстоен преглед. другите симптоми бяха обилно изпотяване, докато спи си въртеше главата силно /тилът и оплешивя от това въртене/, беше неспокойна и се стряскаше от най-малкото нещо. И все пак не трябва да се притесняваш излишно. Вярвам, че всичко ще е наред.

# 6
  • Мнения: 128
Дори преди да се консултирам с педито и аз се осъмних за рахит. Имаме петното, стряска се, но не се изпотява обилно, а сънят му е спокоен. Върти се, но не изглежда нещо да го птиснява просто се намества или поне така си мисля. Освен това е изключително енергичен. Изпотявам се докато му сменя памперса. Ръцете и краката са му в непекъснато движение, а откакто откри как да се обръща от гръб по корем го прави почти непрестанно.

# 7
  • Мнения: 128
Забравих да кажа, че от месец сме на 3 капки Вигантол.

# 8
  • Мнения: 1 264
Едва ли е епилепсия. такава диагноза не може да се постави на дете под 3 годишна възраст. Това го знам от майка ми. Като малка съм правила няколко гърча и един "добър лекар" ми е поставил тази диагноза. Майка ми е тръгнала по доктори и проф. Михов (навреметто е бил един от най-добрите) й е казал, че ще ме излекува и със сигурност нямам епилепсия. До 3 г. не може да се поставя такава диагноза (забравих обаснението защо), важното е да не се допуска да се получават често гърчове, защото може да стане епилепсия. До 3-год. възраст съм била на фенобарбитал с намаляващи дози, защото при разкото му спиране отново може да се получи гърч. Е, нямам епилепсия. Така че не се притеснявай. Заведи детето на лекар и спокойно.

# 9
  • Мнения: 128
Аз самата съм доста объркана, не знам дали това, което виждам е гърч. Това, което Алекс прави прилича на потръпване както когато ти е студено например. Даже първоначално си помислих, че може да му е неприятно да усеща климатика макар да духа топло. Спрах да го кърмя на работещ климатик, но отново потръпна. На какъв специалист да го заведа? Невролог ... да, но предполгам не всички могат да работят с бебета.

# 10
  • Мнения: 753
Sega shte wi shashna s moeto obiasnenie,no wse pak da si kaja...sinyt mi poniakoga syshto praweshe taka,praweshe mi wpe4atlenie,no ne biah pitala lekarkata.Edin den kakto si goworehme s baba mi tia sama bez pri4ina me popita dali mu se e slu4walo towa i mi kaza,4e taka prawiat malkite bebeta,kogato pi6kat...Az li4no mislia,4e e wiarno,za6toto dori i sega poniakoga na gyrneto pritreperwa,to4no predi da se izpi6ka.Imai go w predwid i ako moje6 go proweri predi da mu postawi6 diagnoza epilepsia,osobeno ako se slu4wa po wreme na kyrmene-te tochno togawa pi6kat nai-4esto.

# 11
  • Мнения: 128
Всъщност обяснението ти не ме изненадва чак толкова, защото докато търсех нещо по въпроса в нета се натъкнах на мнение на майка на момиченце с подобен проблем  която споделяше, че при дъщеря й това е спазъм на дебелото черво, защото след това се изаквала и дори проплаквла. Това е обяснението, което най-много ми се харесва  Praynig по обясними причини и със сигурност ще го следя. Усещала съм го да ака докато кърмя, но без това потрепване, сега ще проследя и пишането, ако трябва дори ще го кърмя гол  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 128
Всъщност не веднъж ме е окъпвал, пишкайки докато е без памперс. Може би комбинацията кърмене плюс пишкане води до потреперването?!  newsm78

Благодаря на всички момичета споделили опита си до тук. Искам да се запозная с всички възможности, за да ги проверя преди да позволя на лекар да му предписва лекарства, които може да се окажат ненужни и да нанесат повече вреда, отколкото да помогнат.

# 13
  • Мнения: 1 144
Здравейте, днес и моето момченце на пет месеца потрепери, досега не бях забелязвала да е правил така. Потръпна точно сякаш му е студено, точно когато акаше. И аз се надявам, че не е нещо сериозно. Детенцето е здраво, не е боледувал досега, (чукам на дърво), весел е. Не съм забелязвала другите ми деца да правят така, затова се притесних. Имам ли повод за безпокойство?

# 14
  • Мнения: 219
Стела, едва ли е нещо, което може да те тревожи. Моят син потреперваше така, когато пиша. Мисля, че това е един от малкото моменти, през които изпитват някакво удоволствие. Смятам, че усещат нещо като преминаване на тръпки по тялото. Сега, когато е на 5 години, търси такова потреперване или "гъделичкане", както го нарича той, като буквално мастурбира. И аз се бях притеснила, но попрочетох това-онова и се оказа нормално! Така мисля аз!

Общи условия

Активация на акаунт