за говора

  • 728
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 102
Мами моля ви кажете ми как стимулирахте децата си да проговорят .Как мога да му помогна .Доста сме закъсняли .Още сме на бебешки с много малко думи които казва правилно а сме на 3,4г.Даже мисля да го водя на логопед .Преди време пак се бях навила но неуспяхме да стигнем дотам от болести(Все тоя грип)Дайте съвет .

# 1
  • Мнения: 6 315
Мами моля ви кажете ми как стимулирахте децата си да проговорят .Как мога да му помогна .Доста сме закъсняли .Още сме на бебешки с много малко думи които казва правилно а сме на 3,4г.Даже мисля да го водя на логопед .Преди време пак се бях навила но неуспяхме да стигнем дотам от болести(Все тоя грип)Дайте съвет .

Мисля, че е най-добре да посетите логопед. Тук във форумите имаше консултации с логопеди..... Може би още са актуални, не знам.

# 2
# 3
  • Мнения: 102
Чела съм тази тема и ще ходим на консултант но идеята ми беше с какво мога аз лично да му помогна да проговори правилно (някои игри или начин на общуване или занимания с детето )Вие правихте ли нещо по- особенно нещо което да е от помощ.Благодаря

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Силви е доста по-малка от вас, но като искам да я науча на някоя дума сядам срещу нея и няколко пъти отчетливо и казвам думата. Чакам тя да я каже, ако не звучи добре повтарям, докато максимално се приближи до верния изговор. Вие ходите ли на градина или ясла? Чувала съм мои познати да казват, че децата им имитирали по-малките, които не говорили добре. Изходът е преместване в група с по-големи деца, говорещи по-добре.

# 5
  • Мнения: 1 320
Играйте на градове/ държави  ..............разглеждате картите,   ти ги изброяваш , той повтаря.
Четеш табелките по улицата / всичко което видиш/ .............  ти ги изброяваш , той повтаря.
И много подобни , но с тези "Р" ни стана пирфектно ......... трудни думи са ......... хващам,  хвърлям,  Швеция, Финландия, английски, газостанция.............но и тях ти оправихме с повтаряне!

# 6
  • Мнения: 1 581
Виктор е по-малък и играем по-бебешки игри  Grinning
Например скриваме някое животно и започваме да го викаме - ау ау (кучето), а при вас можете и куче, куче  Laughing или Шаро, мау-мау, ррр (тъгърчето), па-па, аз казвам думичката, а той обикновено казва как прави, после аз се крия и той вика мамо, мамо  Laughing Или баща му - аня, аня  Laughing
Също така имаме едни много хубави картончета с буквите и с картинки и показваме картинките и как прави това, кое е онова. Вече имитира доста животни, а между другото научи и доста букви  Laughing Може да пробвате с някакви картончета или книжки с картинки за 1 клас.
И постоянно когато играем, измисляме какво прави еди-кое си (бум-бум пистолета, буф - вики като падне, бррръм - колата, мотора, пляс и т.н.), а вие можете вече да го назовавате с думичките - стрелям, падам и т.н. и да ги повтаряте колкото се може повече по време на игра.
Според мене децата чрез игра учат най-добре.
Често като посочва нещо и вика ъъъъ, се правя, че не разбирам и почвам да му подавам други неща и викам "това ли искаш", той пак ъъъъъ, докато накрая измисли някакво свое название на предмета  Laughing - обикновено то е от рода на ам, бръм или бам. Интереси...  Laughing
Иначе много съвети не мога да дам, че с говора и ние нещо изоставаме  Confused

# 7
  • Мнения: 102
Това с повтарянето е вече такъв навик че дори и след 20г имам чувството че ще го правя.Но той вече е на такава възраст че с "какво искаш"не става т.к. ако не му го дам си го взима сам(не за всичко но...)Дано някой ден да отпецне и да проговори.

# 8
  • Мнения: 1 680
Според мен трябва да го оставиш на мира. Говори му, разказвай му приказки , обяснявай му кое какво и как работи, но не изисквай да го повтаря или да ти отговаря на всяка цена.
Заведи го и на логопед за твое успокоение, но щом чува и говори малко няма начин да не зацепи някой ден.
На моя приятелка детето не промъца и сричка до 3годишнината си и след това се отпусна изведнъж и говори сега много правилно. Оказа се че го е правило на инат и сега на моменти си мълчи с дни това дете. Странна работа.
Жори пък проговори на 2 г. и на супер бебешки език. Сега само аз му разбирам и съм като преводач. Даже в яслата лелките твърдят, че той е единствения който не може да говори(а той говори но те не го разбират, та ще сменяме яслата, но това е друга тема).
Успех.

# 9
  • Мнения: 2 839
Дано някой ден да отпецне и да проговори.
Ще проговори разбира се  Grinning Не се шашкай. Разбира се, няма да ви е от вреда да го заведеш на логопед. Не мога да те посъветвам как да му помогнеш, нямам идея по-различна от тези които вече са ти предложили момичетата. Включих се, за да те успокоя само, кота ти дам пример с брат ми. Като тръгна на градина, което беше на 3 години и половина, не можеше даже "вода" да казва правилно. Казваше и "иж"  #Crazy Поради което първия ден в градината цял ден горкия си искал вода, а лелите го водили да пишка. Оприличили жените иж на пиш. А той милия няма какво да изпишка даже, никой не му дава вода  Mr. Green  Та човека си проговори по-късно просто.
Мисля и аз като svetlaa, че е най-добре да не го тормизиш с повтаряне, за да не разбира, че говора му те притеснява. Това още повече ще го уплаши и ще го дърпа назад. Ако искаш да го коригираш не му го натяквай, а му кажи примерно "Аз пък мисля, че е по-правилно да се каже ... ".
Успех!

# 10
  • Мнения: 436
Аз също съм против  повтарянето на някоя дума. Или дори повтарянето на думата до като детето я каже. От опит мога да кажа  че този метод при нас не доведе до нищо. Бях се амбицирала в началото да повтаря след мен.
Забелязах че когато говоря много той си избира от изречението дума и без да го карам я поставя точно на място в дадена ситуация.
Знам че на детето трябва много да му се говори без притеснения дали разбира всичко. Те отсяват и малко по малко усвояват всички думи. Най напред си избират по лесните и така постепенно.
Търси му компания и възможно сред повече хора. Така учат най добре децата. Касети с любими приказки и историйки. Пускай ги често дори и да ни се струва че децата не слушат те попиват много добре. Но не и телевизия.
Успех ти желая.

# 11
  • Мнения: 1 017
Щом говори и чува си мисля, че няма проблем.
На градина ходите ли или се отглеждате в къщи?
Моят син говори много но с ужасен словоред и много думи не ги изговаря правилно, всъщност само аз му разбирам всичко.
Мисля, че това не е притеснително.
Аз му казвам непрекъснато как е правилно да се говори и забелязвам, че постепенно започва да се оправя.
Иначе не му спира устата и на моменти ми идва да вия след поредното защо?
Но това е друга тема:)

# 12
  • Мнения: 1 102
Здравей, не искам да те плаша, но според мен трябва да ходиш при някой специалист. Защото и моята приятелка има дете което сега навърши 3 г. и също не говореше а много боледуваше. Водиха го на десетки лекаря и все нищо не излиза. Само казваха че е алергичен и поради тази причина все му тече носа. Случайно са го завали на един лекар УНГ на който му обърнало вниманието че детето не говори както трябва, казва отделни думички, които само майка му разбира. И му правят тест, оказва се че в ушите му се е събрала течност, и заради нея детето не чува добре. Сега се проведе лечение с антибиотик и тази седмица ще му слагат тръбичка в ухото. После разбира се няма да имало проблеми. Но ако не се забележи навреме може да имало по-сериозни последици. Та ако искаш го заведи на УНГ та да ти е мирно на главата. Между другото това детенце има и трета сливица, та ще го оперират и от това. Пиши ми как сте.

Общи условия

Активация на акаунт