За сока от моркови

  • 970
  • 13
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 127
Давам на децата си всяка сутрин и вечер по 1 чаша сок от моркови, но морковите ги купувам от пазара или плодзеленчука, т.т са с неизяснен произход. Дали вредата от нитратите не е по-голяма от ползата newsm78. Непрекъснато се чудя това Thinking.

# 1
  • Мнения: 46 434
За мен е много  Rolling Eyes
Сок не съм правила, но ги гризеше все ден, накрая стана на оранжеви петна  Rolling Eyes от тогава давам максимум веднъж в седмицата, по-често не смея  Tired

# 2
  • Мнения: 27 524
По принцип червените зеленчуци почти не хващат нитрати. Ако се притесняваш, обели ги, нарежи ги на парчета и накисни в студена вода за 15 мин, нитратите падат  Peace
А иначе нека пият, няма лошо, стига да не станат оранжеви скоро  Grinning Прави им от ябълка, фрешове, редувай ги, защо само моркови?  Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 127
Соковете не са само от моркови - слагам и някакъв плод вътре, но по-голямото количество е морков. Просто плодовете ги ядат, а морковите не искат и за това използвам да им ги давам на сок. Ще взема наистина да ги накисвам Hug

# 4
  • Мнения: 447
Морковите са полезно нещо, но не прекалявай. За малко да ни вкарат в болница, понеже щерката беше цялата оранжева  ooooh! Добре че докторката накрая се сети да попита какви сокове пие детето. После се смяхме,ама като ми каза жълтеница бая се поизпотих   Rolling Eyes Blush

# 5
  • Мнения: 1 062
Аз знам, че по принцип морковите са зеленчук който акумулира много нитрати. По тази причина за сега не давам на моето бебе сок от моркови. Само от ябълка и то рядко. Давай, щом искаш, но в умерени количества.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160031.msg3105915;topicseen#msg3105915
Ето ти една интересна тема.Ако му готвиш моркови/не само/, мисля че там са по-полезни отколкото на сок.

# 7
  • Мнения: 1 062
Опасни са, ако се изядат огромни количества
2002-04-11 10:10:11+03
Доц. Ангелина ТОДОРОВА-ТРИФОНОВА
Интервю на Боян МИЛЕВ
¦ Бихте ли посочили накратко от какво зависи съдържанието на нитрати в растенията?
¦ Нека преди това поясня нещо важно: азотът е основен елемент, необходим за минералното хранене на растенията. Във въздуха има много азот (75 на сто от състава му), но растенията не могат да приемат този азот. Те буквално се къпят в азот, но в същото време “гладуват” за азот. Най-достъпна форма на азот за растенията е от почвата ­ като амониева или нитратна форма. Те го приемат чрез корените и след това той се насочва за биосинтеза. Изследванията напоследък показват, че съдържанието на нитрати в растенията зависи много от концентрацията им в почвата. Това съдържание се определя от екологичните условия и най-вече от силата на светлината. На светло растенията усвояват и преработват много по-ускорено нитратите, отколкото на тъмно.
¦ А защо се получава така?
¦ Беше доказано, че при внасяне на високи дози азотни торове, при съчетание със слаба осветеност и ниска температура се стимулира процесът на натрупване на нитрати в тъканите на растенията. При добро осветяване растенията преработват натрупаните нитрати с помощта на специални ензими, а на тъмно те остават блокирани. Ето защо рано напролет, особено когато дните са мрачни и студени, има условия за натрупване на нитрати.
¦ Кои растения натрупват най-много нитрати? ¦ По правило има растения, които по-активно натрупват нитрати. От зеленчуците това са марулите, чесънът, морковите, спанакът, репичките. При други почти липсват ­ например доматите. Когато зеленчуците се култивират в оранжерии, трябва да се спазва определен светлинен режим. Естествено е заключението, че по-добре е да се консумират “слънчевите” зеленчуци. Произведените у нас зеленчуци имат по-добра биологическа характеристика и вкусови качества.
¦ Кога зеленчуците с нитрати стават опасни?
¦ Зеленчуци, богати на нитрати, могат да се окажат опасни само ако се консумират в много високи количества. Особено внимание се изисква при употребата им при децата, защото те са по-чувствителни към хипердози от нитрати.
¦ Как може с просто око да се определи кои зеленчуци са по-богати на нитрати?
¦ Обикновено тъканите им са по-меки, рехави, по-оводнени и са по-светлозелени ­ с по-ниско съдържание на хлорофил. Бих посъветвала да се използват зеленчуците, произведени в България. Не бива страхът от нитрати да ви възпира от ядене на зеленчуци, тъй като те най-вече помагат за преборване на пролетната умора.
Автор: "Марица"

Тук може да се прочете къде се съдържат най-много нитрати. Как се разпределят те в растенията?

Неравномерно е отговорът. В зелето например нитратите се натрупват в кочана, в горните листа и в „жилките” на листата. В краставиците, репичките и тиквичките – в обвивката, в морковите – в сърцевината, в картофите в централната част на кореноплода (режете картофите на  половинки и ги накиснете във вода за 1-2 часа), в цвеклото  - в опашката.
Как да избираме зеленчуците и плодовете?
Минимално съдържание на нитрати най-често имат зеленчуците със среден размер. Повечето дребни плодове предимно млади растения имат излишек от нитрати, събрани като резерв за бадещо развитие. Необичайно едрите зеленчуци често са резултат от прехранване с азотни торове.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 127
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160031.msg3105915;topicseen#msg3105915
Ето ти една интересна тема.Ако му готвиш моркови/не само/, мисля че там са по-полезни отколкото на сок.
Crossing Arms

# 9
  • Мнения: 254
не прекалявай със сока от моркови защото може кожата на дечицата да пожълтее,аз така давах на баткото много сокчета от морков и се чудех след това защо му жълтее толкова врътлето даже ми изглеждаше като мръсно а ръчичките като ги стисна в юмрук и после ги пусна педиатърката за да ми покаже колко много жълтее и чак биеха на оранжево

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Дали вредата от нитратите не е по-голяма от ползата newsm78. Непрекъснато се чудя това Thinking.

 Синът ми направи нитратна алергия от купените от пазара моркови!Педиатърката моментално ми забрани да му ги давам.Бъди сигурна, че нитратите са в голяма степен по-вредни, отколкото полезни! Simple Smile

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 127
Дали вредата от нитратите не е по-голяма от ползата newsm78. Непрекъснато се чудя това Thinking.

 Синът ми направи нитратна алергия от купените от пазара моркови!Педиатърката моментално ми забрани да му ги давам.Бъди сигурна, че нитратите са в голяма степен по-вредни, отколкото полезни! Simple Smile
Как разбрахте, че е такава алергия - тест ли му правиха?

# 12
  • София
  • Мнения: 5 079
Никога не е пил сокове и до ден днешен не пие.
Като му правя фрешове му ги изсипвам в кашите.  Blush

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
На синът ми като бебе му давах почти всеки ден сок от моркови-цялото му лице стана оранжево ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт