Отговори
  • Мнения: 232
Мили момичета ,макар да съм сигурна ,че темата е разисквана отново пускам ,защото съм с две малки мишлета и съм ограничена от времето за да се поровя.Намерих доста литература в нета за болестта скарлатина и да ви кажа поизплаших се.Сблъсквали ли сте се с нея?Преди малко се прибрахме от преглед,но не са сто процента сигурни ,че е скарлатина ,а моето мъниче е с температура в момента и аз направо съм полудяла от притеснение?Разбрах за симптомите,разбрах и за възможни усложнения,но се чудя откъде може да сме я пипнали.Ходим на ясла и да предполагам,че е от там,но няма каратина на групата и направо съм в ужас от възможността не дай боже нещо да се усложни.Разбрах също,че към нея тялото не си изгражда имунитет.Моля Ви кажете ако сте минали по този път.Благодаря Ви предварително на всички. Praynig Cry

# 1
  • Мнения: 1 745
Аз боледувах преди години.Неприятно е,но слава Богу,нямам усложнения. ooooh!
Не мога да ти кажа нищо повече,защото не си спомням много. Rolling Eyes
Стискам палци да се оправяте бързо и без последствия!  Praynig

# 2
  • Мнения: 2 431
В момента е сезона на шарките и скарлатината. Тя се диагностицира с гърлен секрет, има симптом много висока Т и малинов език. Може да има лек обрив. Минава за около 4-5 дни. Лекува се с пеницилинов препарат, после се правят контролни прегледи като се взема кръв и урина и се ходи на детски кардиолог.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
В момента е сезона на шарките и скарлатината. Тя се диагностицира с гърлен секрет, има симптом много висока Т и малинов език. Може да има лек обрив. Минава за около 4-5 дни. Лекува се с пеницилинов препарат, после се правят контролни прегледи като се взема кръв и урина и се ходи на детски кардиолог.
точно така  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 12 550
Според лекарите колкото по-малък изкараш шарките, толкова по-леко ги преболедуваш. В този ред на мисли няма от какво да се притесняваш. Лично аз боледувах 4 пъти от скарлатина  Wink

# 5
  • Мнения: 678
В момента е сезона на шарките и скарлатината. Тя се диагностицира с гърлен секрет, има симптом много висока Т и малинов език. Може да има лек обрив. Минава за около 4-5 дни. Лекува се с пеницилинов препарат, после се правят контролни прегледи като се взема кръв и урина и се ходи на детски кардиолог.
 
Точно така.И ние бяхме  със съмнения,но док. ми каза че не е скарлатина.Аз не й повярвах тъй като всички симтоми бяха на лице.Изписани АБ Оспен 5 дни,избягвах кантактите с други деца.

# 6
  • Мнения: 24 467
Освен това, за разлика от шарките, тя е бактериално, а не вирусно заболяване и не всеки контакт със заразоносител води задължително до разболяване. Неправилно се квалифицира понякога като "вид шарка". За разлика от шарките тя се лекува с АБ, именно защото причинител е бактерия.
"Причинителят на скарлатината е един бактерий наречен бета-хемолитичен стрептокок от група А. Този бактерий има 55 серотипа (разновидности),от които значение имат 5-6.След преболедуване се образуват антитела срещу еритрогенния токсин (вещество отделяно от бактерия и предизвикващо болестните увреждания в организма) на стрептокока.Поради приложението на антибиотици и невъзможност на заболелите да си изработят пълноценен имунитет,се срещат повторни заболявания в 5-10 %."

"Детето най-често се заразява по въздушно-капков път, но е възможно и чрез замърсени предмети, играчки или храни. Обикновено заболяването е с есенно-зимна сезонност - от октомври до март. Източник на заразяване са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити, както и носители на стрептококите, които нямат клинична картина.
    След инкубационен период от средно 3-5 дни скарлатината започва внезапно, бурно, най-често с 3 основни признака: повишена температура, болки в гърлото, повръщане. Може да има и болки по тялото, главоболие, кашлица.
    Обривът се появява с няколко часа по-късно. Започва обикновено от подмишниците, слабините, сгъвните повърхности на крайниците, разпространява се към гърдите, корема, шията. Бузите са зачервени, но без обрив. Кожните изменения са с големина на главичка на топлийка, кожата на пипане е грапава и изглежда дифузно зачервена - шагренова кожа. Обривът изчезва към края на първата седмица като може да се последва от трицевидно лющене по тялото и люспесто белене по вътрешните повърхности на ръцете и краката - подобно на ръкавици.
    Езикът е обложен с белезникав налеп до 5 ден от началото, а след това добива характерния малиненочервен цвят. Гърлото и сливиците са яркочрвени. Около устата се формира блед триъгълник. Подчелюстните лимфни възли са увеличени.
    Възможни усложнения на скарлатината са менингит, възпаление на средното ухо, засягане на сърцето и на ставите. Късни последици са ревматизъм и сериозно увреждане на бъбреците (за ранното му установяване е необходимо да се следи урината веднъж седмично до 20-ия ден).   
    Лечението на болното дете се провежда в болница или в дома под лекарски контрол. Задължителна е антибиотичната тарапия с пеницилини, при алергия към тях се използва еритромицин, а при липса на ефект- цефалоспорини. Дават се средства понижаващи температурата и болката, витамини. Изолацията продължава 10 дни. Контактните се изолират 7 дни. "

Аз не съм била никога болна от скарлатина, независимо, че мои приятелки в детските години са я карали и да, към нея не се придобива траен имунитет, поради гореизложеното.
Синът ми също не е бил болен от скарлатина, въпреки, че е посещавал ДГ с болни такива деца /тя е заразна и преди да се е появил обрив/.

# 7
  • Мнения: 11 306
Ако се потвърди диагнозата, трябва непременно да се приеме АБ от пеницилиновата група и то не по-малко от 7 дена.
След това трябва да се направи задължително ЕКГ и изследване на урината, за евентуални увреждания на сърцето и бъбреците. Най-чести причинители са стрептококи, които са и причинители на обикновената ангина, на ревматизъм, глобулонефрит и миокардит.

# 8
  • Мнения: 581
 Гърленият секрет ще покаже със сигурност дали имате скарлатина.Навреме открита тази болест не е толкова страшна, лекува се задължително с антибиотик.Понеже се предава по въздушно-капков път е много лесно да се зарази човек, така че не се чуди откъде може да сте я лепнали.
 Дъщеря ми я изкара миналия месец за втори път (с интервал от 4 години).Нямаше типичните симптоми, само я болеше гърлото и след два дни получи лек обрив.Нито е имала температура, нито е повръщала, нито получи характерния блед триъгълник около устата.Направо си я изкара "на крак".
 

Общи условия

Активация на акаунт