ЕТ, ООД, ЕООД ???

  • 2 019
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 749
Здравейте,

Получих шанса да работя като представител на международна компания в България. От мен те искат да регистрирам БГ фирма, с която да сключат консултантски договор. Ежемесечно ще им фактурирам възнаграждението си, както и други извършвани от мен разходи за дейности, свързани с изпълнение на задълженията ми по предмета на договора.
Много моля за компетентен съвет какъв тип фирма е най-удачно да избера (ЕТ, ООД, ЕООД) от гледна точка плащане на данъци, осигуровки и т.н. ...
Може би трябва да спомена, че в момента съм на трудов договор, а също и по майчинство.

Нужен ми е бърз отговор, за което сърдечно благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 1 835
ООД - има повече права, а отговорността е ограничена. ЕТ - не е добър вариант. При ЕТ отговаряш с цялото си лично имущество, а при ООД или ЕООД - само в размера на дружествения капитал - т.е. до 5000 лв.

# 2
  • Мнения: 143
Ние като се интересувахме ни казаха че оод трябва да имаш съдружник и да внесете 10000лв капитал и след откриването на фирмата може да ги изтеглим,но на края на годината пак трябва да ги внесем.А еоод е без съдружник и се внасят 5000лв който също можеш да изтеглиш.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 212
И за ООД е 5000 лв капиталът.

# 4
  • Мнения: 375
Аз лично бих се спряла на ЕООД  Peace

# 5
  • Мнения: 756
ами с този трудов договор какво ще правиш и с майчинството- нещо няма да ти се вържат нещата , особено ако си ЕООД
ще се поразровя и по-късно ще ти пиша , мисля че ще имаш пречки с този договор.

# 6
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
ЕООД е най-подходящият вариант. Първо - ти си едноличен собственик на капитала, ти назначаваш и освобождаваш Управителя /ако се спреш на вариант той да е друго лице, а не ти/, не се налага да се съобразяваш с друг при взимането на решения, отговаряш до размера на капитала /респ. с имуществото, което притежава фирмата/.
ООД е детска градина в пълния смисъл на думата. Стой и гледай само какво става, ако в един момент отношенията между съдружниците се влошат и какво дърпане на чаршафи настава.
ЕТ - не е добър вариант. Най-евтино и лесно за регистрация е, но там си едновременно физическо лице и търговец. Отговаряш не само с имуществото на фирмата, но и със своето лично.

# 7
  • Мнения: 224
ЕООД, според мен е най-добрият варриант. При ЕТ си неограничено отговорен, което в един момент, може да доведе до доста главоболия, при ЕООД, отговаряш до размера на капитала - 5000лв. Търговският закон ти позволява да внесеш първоначално 70%, т.е. 3500лв. Нашите клиенти така ги регистрираме и никога не внасят останалата част, освен ако се стигне до там да си осъден длъжник, тогава няма как ще трябва да извадиш 5000. Внесената сума си я теглиш след като излезе фирмата, но имай предвид, че регистрацията в момента ще ти отнеме около 2 месеца. Това е така, защото новият Търговски регистър е пълен хаос и вместо да е за 1 ден, процедурата става много мудна. Но за съжаление, нищо не може да се направи по този въпрос.

# 8
  • Мнения: 756
ти можеш да си учредиш ООД , без съдружник също така -а по отношение на трудовиа договор , който си сключила не би трябвало до има проблем , тъй като това са два различини субекта на правото и дружеството , което ти предствляваш е отделно лице от от лицето сключило трудовия договор. Това е така , до момента , в който , ако при подписването на трудовия договор не си поела изрично задължението да не учстваш в търговски дружестава или са поставени някакви ограничения .

# 9
  • Мнения: 2 388
ЕООД е най-подходящият вариант. Първо - ти си едноличен собственик на капитала, ти назначаваш и освобождаваш Управителя /ако се спреш на вариант той да е друго лице, а не ти/, не се налага да се съобразяваш с друг при взимането на решения, отговаряш до размера на капитала /респ. с имуществото, което притежава фирмата/.
ООД е детска градина в пълния смисъл на думата. Стой и гледай само какво става, ако в един момент отношенията между съдружниците се влошат и какво дърпане на чаршафи настава.
ЕТ - не е добър вариант. Най-евтино и лесно за регистрация е, но там си едновременно физическо лице и търговец. Отговаряш не само с имуществото на фирмата, но и със своето лично.
Едно "изпипано" ЕООД и за мен е най-добрият вариант. Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 749
Благодаря ви, момичета!
Само че тоя срок от 2 месеца направо ме уби!!! Как е възможно такова нещо...преди ставаха за 2 дни. И 2 седмици бих приела за разумен срок, но това на нищо не прилича  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Как да обясня това нещо на един европеец ?!

# 11
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Проблемът дойде от това, че юрнаха всички фирми за пререгистрация и сега всички заявления се обработват по входящ номер. Бавят се, защото системата на Агенция по вписванията е централизирана и обслужва цяла България. Преди всяка фирма се регистрираше и променяше в Окръжния съд по седалището й - т.е. натоварване в броя фирми, които се обслужват, се получаваше само в големите градове. Сега обаче всичко е на едно. В момента на практика няма значение дали регистрираш нова фирма, дали пререгистрираш стара, дали правиш промени по фирма, дали обявяваш акт или свикваш събрания - всичко е на едно! Всички документи се сканират и това отнема зстрашно много време. Дори да ползваш електронен подпис да подаването, то това ти спестява единствено чакането на опашката, но не и времето, което ще отнеме длъжностостното лице по вписванията да ти разгледа преписката и да се произнесе. Няма да се оправим скоро - бъдете спокойни.  #Cussing out
По закон регистрацията следва да се извърши в рамките на 24 часа. Практиката показва 50 дена!!!

# 12
  • София
  • Мнения: 749
То май по-лесно ще ми е да си рег-на една офшорка  newsm78

vesi_vas , много ти благодаря за компетентното мнение !

# 13
ЕООД.Но  при всякаква  регистрация ти ще бъдеш самоосигурено лице.Провери какво ще стане с майчинството ти?

Общи условия

Активация на акаунт