Майка почина, баща сам ще отглежда детето, какви социални права има?

  • 3 318
  • 10
  •   1
Отговори
Майката почина! Аз съм лелята на бебенцето. Тъй като таткото е много отчаян в момента, бебенцето е на 40 дни и освен акта за раждане за сега от държавата не е получило нищо. Таткото казва, че не иска нищо. Но ако има някакви права това бебче и някой знае какви са, моля да ми помогнете, май основните грижи ще са на мен лелята.


Моля те, пиши на кирилица!

Последна редакция: пн, 19 май 2008, 13:44 от Stun

# 1
Liubliana , моите съболезнования за загубата ви. Не мога да помогна със полезна информация за съжаление. Дано се включат по- добре запознатите с подобна ситуация. Много кураж за таткото. Дано детенце расте живо и здраво и да ви носи много радост.   Hug

# 2
  • Мнения: 2 327
Може да попита в социални грижи по местоживеене.
По принцип иам еднократна помощ при раждане в размер на 200 лева за първо дете. Подава се  молба с акта за раждане на детето. Детски се полагат в зависимост от доходите, макар че при сираче може да има по специални права. Освен това на сираците им се полага някаква пенсия до 18 годишна възраст.

# 3
  • Мнения: 4 458
Моите съболезнования  Hug

Не знам какви са правата не толкова малко бебе освен това което е написала Стън. Има специални намаления за детска градина и детска кухня, но до тогава имате време.
Ако бащата сам отглежда детето и изпълнява определени изисквания, от Социални му се полагат помощи за ток, парно и други.
Попитайте в общината и в Социални помощи.
Успех

# 4
  • Мнения: 24
Liubliana, страшно много съжалявам за голямата ви загуба!
Приеми моите искрени съболезнования.
Да ви е живо и здраво детенцето и много да ви радва!
Еднократната помощ от 200лв. е за всички новородени, но той трябва да си я потърси, защото никой няма да дойде да му я донесе у дома.
Таткото като самотен родител има право на майчинство за отглеждане на дете. Това майчинство може да бъде прехвърлено на една от бабите, ако някоя от тях желае, разбира се. За лели не съм питала. Болнични също му се полагат.
Помощи за отопление (ток, парно или твърдо гориво) се дават само, ако е социално слаб. А днес какво означава соц.слаб, да пита в общината.
Всички облекчения за родител, отглеждащ сам детето си, му се полагат. Лошото е, че всичко зависи от доходите му. Аз сама си гледам детето от самото раждане. Надвишавах лимита с 8,00лв. и нищо не съм получила от шибаната ни държава.
Пожелавам ви на всички крепко здраве, много сили и късмет! Отгледайте това прекрасно човече с много любов и то ще стопли душите ви!
Поздрави!  Heart Eyes

# 5
Благодаря на всички Ви които се отзовахте на моята тема !!!  Знам че държавата е незаинтересована и ако не си потърси човек правата в нея трудно ще узнае изобощо какви права има...тъй като и бащата не е в страната , понеже майката беше чужденка, аз съм около бебчо , нямаме и баби! Но като се върне бащата непременно ще го  агитирам поне еднократната помощ да си вземе и там както се разбере за майчинството с работодателите му.да сме живи и здрави и с грижи и средства ще помагаме. И още нещо..понеже принцесата е  недоносена и в момента е на Пре Нан, с какво да продължавам след него ? ..според мен направо си вони тази храна но бебчо папка колкото сили има.

# 6
Liubliana, виж дали няма да получиш повече информация във форумите "Недоносени дечица" и "Родители преживели загуба". В единия можеш да получиш информация по - специалните грижи, които са необходими за бебчето, а в сругия да се допиташ относно това, какви са правата на детето при създалата се ситуация. Желая много здраве, сили и късмет за всички вас в нелеката задача, която съдбата ви е възложила.  Hug

# 7
  • Мнения: 4 458
Щом майката е чужденка.... нещата малко се променят. Ббето в България ли е роден? Той, бащата в България ли ще живее с детето? Може би ще е от полза да проучите как стоят нещата в другата държава и какво евентуално се полага на бебето там....

# 8
  • Мнения: 911
... И още нещо..понеже принцесата е  недоносена и в момента е на Пре Нан, с какво да продължавам след него ? ..според мен направо си вони тази храна но бебчо папка колкото сили има.

Моите най-искрени съболезнования!

На теб - кураж! Ще се правиш!!!

Колкото за "вонята" - само така ти се струва - кърмата и бебешката храна просто си миришат странно, но на бебетата не им пречи. Щом си хапва както трябва, всичко ще е наред.

Бебето няма ли си педиатър? Той трябва да ти обясни всичко и до него да се допитваш за такива неща - хранене и пр. Стискаме палци и ако можем с още нещо да помагаме - питай, не се притеснявай!  Peace
Насреща сме!  Heart Eyes

# 9
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Може да попита в социални грижи по местоживеене.
По принцип иам еднократна помощ при раждане в размер на 200 лева за първо дете. Подава се  молба с акта за раждане на детето. Детски се полагат в зависимост от доходите, макар че при сираче може да има по специални права. Освен това на сираците им се полага някаква пенсия до 18 годишна възраст.

еднократната помощ за първо дете е вече актуализирана и от тази година е в размер на 250 лева.

# 10
има право на еднократна помощ в размер на 190лв пенсия за детето но тя е на база заплатата на  итр стаж дотук с правата не го взимат вясла с предимство и на никои не му пука че си в затруднение че си сам я

Общи условия

Активация на акаунт