След кръщенето ...?

  • 4 037
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 324
Моля тези, които знаят какво се прави с здравеца, хавлийката и косичката след кръщенето да споделят. На мен попа нищо не ми каза, а днес разбрах за какви ли не обичай и сега не знам как да постъпя!

# 1
  • ЕН
  • Мнения: 543
здравей
за обичаи не знам и не са ми казвали какво да правя. нямам спомен какво стана със здравеца, но косичките им са в сейфа ни, както и пъпчетата(просто не не знаех къде да ги "хвърля" newsm78 и все още не знам), кърпите им ги ползваме за дупетата, но дълго време си стояха при дрешките им
така че ти прецени какво да ги правиш Peace

# 2
  • Мнения: 525
След като се обадих допълнително в църквата ми обясниха да изпера хавлията и водата, с която е изплакната /първата/ да се изхвърли на дърво.
Това е всичко, което знам.

# 3
  • Мнения: 4 451
Не съм чувала за никакви обичаи. И двете ми момиченца бяха без косички, когато ги кръщавахме, та попа само имитираше рязане на коса. Laughing За здравеца не помня какво го направихме. А хавлиите със сигурност изпрах, но не съм хвърлила водата на дърво.  Thinking

# 4
  • София
  • Мнения: 17 591
Каквото си поискаш. Това не е част от тайнството (ако си вярваща християнка, разбира се).

# 5
  • Мнения: 8 999
Здравецът натопих във вода и доста дълго преживя. Хавлиите влязоха веднага в употреба /за децата/, косичките им си пазя в един шкаф, където са и пъпчетата, първите паднали зъбчета и все такива ужасяващи трофеи. Смятам скоро да ги разкарам всичките, ще запазя само по една къдричка.

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Здравец изобщо не сме имали.
Хавлията изпрах в пералнята и детето ми ползва.
Косичката я пазя, завита в лист хартия.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 718
Здравеца дълго време седя във вода. Хавлията Дияна си я използва. Отрязаният кичур седи в една хартийка (както попа ми го връчи). Ще остане за спомен на Дияна Simple Smile

# 8
  • Мнения: 630
Косичката си я запазих в албума на бебето, хавлийката си я ползваме и сега. За свещта знам от попа, че може да се пали по малко на празници на бебето -рожден ден, имен ден и т.н. Със здравеца и да искаш, едва ли има какво толкова да направиш.

# 9
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Косичката си я запазих в албума на бебето, хавлийката си я ползваме и сега. За свещта знам от попа, че може да се пали по малко на празници на бебето -рожден ден, имен ден и т.н. Със здравеца и да искаш, едва ли има какво толкова да направиш.

И аз така мисля

# 10
  • София
  • Мнения: 324
Мерси мами,
За здравеца една съфорумка ми каза да го изсуша и да го хвърля на покрив(така попа и обяснил), а кръстницата пък да го хвърлиме в течаща вода. Косичката трябвало да седи пред или зад икона, а хавлията да се изпере без сапун. На мен ми се струват много езически тези неша. За това се чудех кое и дали да ги правя.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 079
Пазиш си ги за спомен, разбира се, какво друго може да се прави? (е, здравеца няма как...  Laughing)

# 12
  • Мнения: 468
На големия косичката я държах под дюшека, но като се местихме я загубих някъде.Здравеца е изсъхнал и е в една торбичка под леглото му.А свеща я палим всяка година на датата на кръщенето, тогава му беше и първият рожде ден.На малката всичко това предстои скоро.

# 13
косичката се пази,здравеца се изсушава и след това се слага под дюшечето на детето,хавлията доколкото знам е да си избърше попа ръцете след обреда,а иначе се купува бяло хасе-с което се повива детето когато излезе от купела,от него се прави чаршафче или калъфка,пере се наистина без препарат и водата не се хвърля на мръсно място.

# 14
  • Мнения: 229
Косичката се пази, здравеца се изсушава и се хвърля на покрив (за да е здраво детето), хавлийката се пере първият път само с вода без прах,ние си я ползваме още Heart Eyes А свещичката се пали на рожденни, именни дни, Коледа и други големи празници, докато догори Hug

Общи условия

Активация на акаунт