До всички мами от Русе,моля за малко помощ

  • 2 649
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте мами от Русе!По принцип не съм от тук и понеже след 2 месеца ми предстои да раждам имам нужда от съвет къде ще е по-добре -в държавното родилно или в частната клиника.Днес ходихме и до двете да поогледаме и разпитаме.В държавното ни казаха,че раждането е безплатно,но ако искаме можем да се оговорим с доктор(което и мислим да направим,защото в нашата скапана държава ако не си плащаш никой не те поглежда).Искам да попитам горе долу колко вземат и ако може да ми препоръчате някой свестен лекар.
А в частната не можахме да говорим с никой,защото бързахме и имаше много хора да чакат.Само цените успяхме да видим-800лв. за нормално раждане,упойка-200лв.,1000лв. за секцио с упойка и нещо което не можах да разбера много добре какво е-грижи за новородено за 3 дни-100лв. Това да не би да е докато си там за 3 дни след раждането и да се плаща отделно че щв ти гледат детето(смяна на памперс и къпане и т.н)Някой ако знае за какво става на въпрос да сподели.Също искам да попитам в тези 800лв влиза ли уговорка с лекар или и на него трябва да се плати отделно,и да ми кажете и от там някои дето става.Много съм объркана къде ще по-добре-в частната изглежда готино но е скъпо,в държавното сигурно по-евтино ще излезе,но ми се стори доста мизерно от това дето успях да видя,а пък и съм чувала че няма топла вода да се изкъпеш,ами ти топлят в  едно канче колкото да се подмиеш.Вярно ли е това? Много ще съм благодарна ако ми помогнете,защото няма към кой друг да се обърна!!!
Предварително благодаря!!!

# 1
  • Мнения: 163
Здравей,
Аз няма какда ти помогна с личен опит за раждане, защото живот  и здраве ми предстои след около 8 месеца, но тъй като съм си от Русе съм чувала добри неща за частна клиника "Ескулап". Не мога да кажа нищо за цени на услугите или какво включват, но знам, че не е евтино.
Не мисля, че ти помогнах кой знае колко, но вярвам, че има мамита, които имат личен опит. Wink
Успех ти пожлавам в избора и здраво бебче baby_neutral

# 2
  • Мнения: 1 168
Мило момиче,

Първо искам да ти пожелая леко раждане и здраво бебче.
Моята гореща препоръка е да раждаш в държавното и друг съвет. По-добре почерпи доктора и екипа след раждането или си плати след това, ако искаш, особено ако ще раждаш без график. Аз така направих и не съжалявам. Между другото освен че са малко поолющени стените и кухнята не е кой знае какво, всичко друго си е ОК там - чисто, персонала в по-голямата си част усмихнат и добре настроен. И най-важното - имат много по-голяма възможност да реагират при евентуални усложнения. Някои ще кажат, че вече и в частната имат тази техника, но повярвай ми - още ги карат на пожар до държавната ако стане сакатлък. Е, таткото няма да присъства на раждането /ама според мен няма и да ти е до него/ и след това три дни няма да идват на свиждане външни хора, както в частната, но това не е болка за умиране. Според мен най-важното е сигурността за здравето.

# 3
  • Мнения: 1 168
Това си е мой цитат от друга тема, в която съм писала:

"Ще ми се да вметна и за подготовката за родилния дом. Това, което ще споделя се отнася най-вече за Родилния дом в РУСЕ. Мисля, че не навсякъде е така.
1. За Русенките, които се чудят в частната или държавната - с две ръце за РД. Вярно, стените са поолющени и храната не е от най-вкусните, но всичко друго е ОК - чисто е, персонала е любезен / с едно, две изключения/ и аз лично се чувствах сигурна там, че имат по-добри възможности да реагират във всяка ситуация.
2. Когато питах какво да си нося ми казаха: нощница, чехли и тоалетни принадлежности, другото после. После, после, ама каквото лошо беше времето, се оказа по-трудно да разхождам близките си по няколко пъти на ден. Ето какво ще ви е необходимо:
- всички изследвания, картона, л.к., удостоверение за брак, ако има такова и желателно копие от л.к. на съпруга.
- ПОНЕ две нощници, тази, с която ще раждате още на същия ден ще е за пране, поне два комплекта бельо - за там и за изписване
- повечко дамски превръзки и стандартните тоалетни принадлежности, сапун, четка, паста и т.н.
 - 2-3 кърпи - например: 1 голяма за баня, една за лице и ръце и една за гърдите, които се мият на всяко кърмене
- малка бутилка минерална вода /за първите часове след раждането, когато може да ви е трудно да стигнете до чешмата/, нещо сладичко и любимо за хапване, пак за тогава
 - монети за TV, вестници и книжки за четене
- за бебето искат: памперси, олио, сапун и спирт
- дрехите на бебето за изписване /аз лично ги взех, защото мъжо е голям заплес/, вашите ако искате си ги вземете, но на мен лично не ми се струва практично. Аз си бях нагласила едни, но после прецених, че с тези шевове ще ми в трудно да ги нося и се обадих за бременния гащеризон
- помпа за кърма, тефтер и химикал, зарядно за телефона

Май това е основно.
За вкъщи - вземете си една кутия АМ и шише за всеки случай, ако може АМ с по-далечен срок на годност. Ако не ви се наложи да го ползвате т.е. ако кърмите безпроблемно, ще го дадете на приятелка или ще го ползвате по-нататък за пюрета. Но човек никога не знае. И аз бях ентусиаст, че ще кърмя, но много трудно тръгна още в РД, а в къщи всичко приключи за 1 ден, та пращах таткото в 4 сутринта за мляко и шише във виелицата."

А за Ескулап - точно преди една година, започнах да ходя там на консултация, когато разбрах, че съм бременна. Отказах се на 3-тия път след следния случай: Прокървявам една сутрин и звъня на докторката по мобилния. Тя ми казва след 15 мин. да съм там, защото нямала време влизала после в операция.. Аз си счупвам краката да стигна за 15 мин, а нея я няма. /Говорим си за 30 мин. след началото на обявеното работно време./ След около 20 мин. нашата ми се носи едно леко и небрежно, все едно никого не е изюркала да я чака. Междувременно чака и една бременна жена в напреднала бременност. Пуснах я преди мен, нищо че дойде по-късно. След което докторката си излезе и духна нагоре /не че не знае че я чакам/. Чаках още 1 час - вече бясна и притеснена от прокървяването до н-та степен. Качвам се да я търся - казват ми, че ще слезе след малко. Слизам и чакам, но този път само 5 мин. Пак се качих да я търся - тоя път разгеле слезе.
и това ако е отношение на частник, айде мерси, че аз по-добре отношение видях от доктора си във втора поликлиника.

# 4
  • Мнения: 120
Здравей. Чух, че щели да затварят "Ескулап", та ми е чудно дали е истина след твоето питане.
Иначе ти ще си решиш. Мога да ти споделя само своя опит от двете си раждания в държавния родилен дом. Топла вода има постоянно:) Подмиват в случаите, когато жената не може, т.е след секцио. За уговорка с лекар-по-добре не, защото има наредба ако някой лекар дойде извън работно време да води раждане, се плаща определена сума на болницата. Не съм сигурна колко е - знам само, че за акушерка е 100 лв. Това е регламентирано вече. Тези пари се дават съвсем официално. За да избегнат това плащане, лекарите предпочитат да извикат родилката на свое дежурство независимо дали има родова дейност или не. Обикновено слагат системи или оперират. Понякога заради това форсиране се получават усложнения и т.н. Ако имаш някакви въпроси, можеш да ми пишеш на лични. Леко раждане Hug

# 5
  • Мнения: 2 755
Раждах в Родилен дом Русе. По стечение на обстоятелствата бях преместена на първия етаж след раждането. От това никой не е застрахован. Там няма топла вода. Банята се заваря с найлоново перде стигащо до над колената ми - значи не може и да клекнеш там. Душа тече само от горе и то ледена вода.  Прозореца е в банята и гледа към довра, също не се затваря, защото винаги има пушещи циганки. Ако имам възможност никога няма да родя в държавната болница.

# 6
  • Мнения: 4 111
Здравей! Аз раждах в Ескулап и ако имам, живот и здраве, друго дете - пак там ще го родя. Купих си спокойствие.
За детето - не съм плащала допълнителна сума, но имай предвид, че не съм носила дреха, памперс, нищо, освен дрехите за изписването и един памперс пак за изписването. За себе си носих само 2 нощници, кърпа, чехли и тоалетни принадлежности. Никакви дълги списъци не съм изпълнявала, не съм се тревожила, ще ли ми обърне някой внимание. Отидох в сряда сутрин, в събота в 10,30 ме изписаха. Родих секцио. В стаята за родилки бяхме само 2 момичета (толкова и легла имаше), телевизор, имаше и мивка в стаята, измивахме там гърдите си преди да "дойдат" бебчовците, има баня до стаята. Бебето беше на 5 метра от стаята ми и можех когато ми скимне да отида и да го видя. Само първия ден бях да втория етаж, където е операционната. Насърчават кърменето. Наблюдавах как го мият, къпят, повиват. Често идваха сестри да следят състоянието ми, мереха кръвното ми, температура, количество урина (имах катетър). Момичето, с което бях в стая роди нормално ден след мен, нея също изписаха в събота. Храната се различаваше, тя ядеше вкусотии почти веднага след раждането, при мен не беше точно така, но това е заради операцията.
Питай ако имаш въпроси.

# 7
  • Мнения: 199
Раждах в Родилен дом Русе. По стечение на обстоятелствата бях преместена на първия етаж след раждането. От това никой не е застрахован. Там няма топла вода. Банята се заваря с найлоново перде стигащо до над колената ми - значи не може и да клекнеш там. Душа тече само от горе и то ледена вода.  Прозореца е в банята и гледа към довра, също не се затваря, защото винаги има пушещи циганки. Ако имам възможност никога няма да родя в държавната болница.

а защо не се къпа на 2 етаж?там банята е много добра?

# 8
  • Мнения: 5 577
раждах в РД, мисля пак там. доволна съм ... д-р Нели Узунова

# 9
  • Мнения: 5 577
irina_vas , коя е тази д-рка?

# 10
  • Мнения: 1 168
Константинова!
Много беше заета с политика милата. На всичкото отгоре и вадех думите с ченгел от устата. Като я питам защо, ми отговаря, че това е нормално и толкова. Язък, че за баща и съм чувала само хубави неща!

# 11
  • Мнения: 4 111
Забравих да кажа за лекаря - не се плаща нищо на лекаря, само по ценоразписа на болницата (за Ескулап). Гинеколожката, която следеше бременността ми ме оперира, само я почерпи щастливият татко, но пари не е дал, нито тя е искала.

# 12
  • Русе
  • Мнения: 7 766
И аз съм за Ескулап.
Разждах там преди почти 5 години и бях очарована. Шишкова ми водеше бремеността и тя ме израждаше до едно време  Laughing Наложи се секцио по спешност и за 10 мин пристигнаха Зарзаланов и Хубчев и ято сестри. Както и да е.Грижиха се перфектно за мен и бебето.
Накрая си платих за стандартно секцио.

Тази година родиха три приятелки там (последната предната седмица) и нямаха забележки.  Peace

# 13
  • Мнения: 2 755
Раждах в Родилен дом Русе. По стечение на обстоятелствата бях преместена на първия етаж след раждането. От това никой не е застрахован. Там няма топла вода. Банята се заваря с найлоново перде стигащо до над колената ми - значи не може и да клекнеш там. Душа тече само от горе и то ледена вода.  Прозореца е в банята и гледа към довра, също не се затваря, защото винаги има пушещи циганки. Ако имам възможност никога няма да родя в държавната болница.

а защо не се къпа на 2 етаж?там банята е много добра?
Защото не пускат да се излиза и да се ходи по други етажи!

# 14
Аз раждах в РД без предварителна уговорка и останах много доволна от екипа които изроди дъщеря ми и от доктор Кунев раждах на третия етаж и има6е топла вода пожелавам и на теб леко раждане

Общи условия

Активация на акаунт