изкривена носна преграда

  • 57 733
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 421
здравейте! днес бях на доктор за големият ми син ,и покрай него и мен ме прегледа.вече 2години използвам капки за нос,защото иначе немога да дишам и така доктора ми каза ,че отвътре носната преграда ми била като на зиг - заг.... Shocked ужасссссссссс.някой имал ли е такъв проблем ? споделете... трябва ли да се оперирам или може и така да си карам?

# 1
  • Мнения: 24
Мъжът ми е с такава преграда вледствие на счупване при бой като дете.Дори не е знаел докато не го заведох на лекър защото едва диша като спи и то само през едната ноздра.Казаха му операция но той не иска.Не мисля че ако досега не е имало проблем тепърва ще се появи.Изборът е ваш.

# 2
  • Мнения: 1 512
Проблема се оправя само оперативно.Капките за нос не са решение за това.Ако искаш цял живот да слагаш капки за нос,слагай.Самата операция не е сложна и процесът на възстановяване е малък.Говоря от личен опит.

# 3
  • Мнения: 950
Знам  за твоя проблем ,че е добре да се направи операция иначе с тия капки които ползваш непрекъснато, ще пострада  носната лигавица и от там други проблеми може да си създадеш!

# 4
  • Мнения: 335
Съвсем случайно по друг повод ходих на уши нос гърло и ми казаха,че е дната ми ноздра е на зиг заг и аз не знам как е станало,но единственно мога да дишам докато спя,като си опъна бузата с ръка и така заспивам,лекарката каза ,че само оперативно може да се оправи,но ми каза също,че и ако не ми пречи много не ми препоръчва операция.И така си карам до момента.

# 5
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
И аз имам същият проблем - крива носна преграда. При мен е по рождение, но положението се утрежни след многогодишно носене на диоптрични очила, които с тежестта си ми 'смъкнаха' носа. От нармален сега носът ми е 'свлечен', а и продължавам да нося очила. Веднъж при една много силна и упорита хрема посетих 'Уши, нос, гърло'. След ренгенова снимка по настояване на лекарката, на снимката се видя кривата носна преграда. След консултация с нея, рентгенолог и травматолог се установи, че това ми е по рождение и че носът ми също се смъкнал. Горещо ми препоръчаха операция, разбрахм че не е сложна и тежка, ама вече 5 год. от онзи преглед и не съм направила нищо по въпроса. И аз като крис-пис заспивам с техники -моята е с повдигане на носа на горе, пак дишам през едната ноздра, но поне ми е по-леко.

# 6
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте!Аз също съм в изкривена ностна преграда вследствие на удар с топка или сбивания като деца.Аз освен това съм и със сенна и алергична хрема и ползвам капки за нос когато носа ми е запушен и трудно дишам.Капките за нос не помагат при изкривена ностна преграда - те помагат за облекчаване на дишането вследствие на запушен нос - от хрема причинена от настинки или алергични процеси.
Аз въпреки,че съм с изкривена ностна преграда мога да дишам през носа - макар и малко по-трудно.
Лечението на изкривената ностна преграда е оперативно - тук ще ви представя малко информация свързана с проблема изкривена ностна преграда - дано тази информация да ви е полезна.

Анатомични данни за ностната преграда:

Носната преграда представлява пластинка изградена от кост, хрущял, лигавица и кожа, която разделя кухината на носа на две половини. Тя започва в основата на носа с преградката между двете ноздри (колумела) и достига назад до носоглътката.

Различават се две части на носната преграда, подвижна (по-малка) – в областта на ноздрите и неподвижна (по-голяма) – назад. Подвижната част на носната преграда е изградена от хрущялите на крилата на носа, покрити с кожа. Неподвижната част е изградена от хрущяла на носната преграда – предните две трети, и вертикалната пластинка на решетъчната кост и ралника (вомер) – задните две трети. Неподвижната част е покрита с лигавица.

Нормално носната преграда поти никога не се намира точно по средата. Това е физиологично състояние, не предизвиква оплаквания и не изисква лечение.
Изкривяване на носната преграда има тогава когато изместването от средната равнина е значително и предизвиква нарушаване на носното дишане от едната или от двете страни.

Най-често изкривяването на носната преграда се дължи на нелекувани или неправилно лекувани травми на носа. Тъй като носът представлява най-издадената част на лицето той се засяга най-често при травми в тази област. Травма на носа може да има още по време на раждането при преминаване на плода през родовите пътища на майката, а честотата и нараства многократно след прохождане на детето.

При възрастните причините за травма на носа са многобройни и не са обект на тази статия. Други причини за изкривяването на носната преграда са различни аномалии при израстването на лицето като цяло и носа в частност. Те могат да са вродени или да са следствие от заболявания, които водят до нарушение на дишането през носа и от там и до нарушение в развитието му (уголемена “трета” сливица, хронични хреми и синузити, рахит и др.).


Възможни симптоми:

    * Затруднено дишане през носа – едностранно (по-често) или двустранно
    * Повтарящи се инфекции на синусите (синузити) поради запушване на отворите на синусите, които се разполагат по страничните стени на носната кухина
    * Повтарящ се серозен среден отит с намаление на слуха – заради нарушаването на възможността за изравняване на налягането в средното ухо през Евстахиевата тръба (която се отваря в носоглътката зад носната кухина – Фиг. 2)
    * Хъркане по време на сън
    * Смущения в обонянието
    * Носов говор
    * Рефлекторни прояви като кашлица, кихане, главоболие и др.

Необходимостта да се диша през устата води до появата на фарингити, ларингити, бронхити и др.

Възможни клинични признаци:

    * Странично изместване на долния ръб на носния хрущял спрямо подвижната част на преградата (луксация на колумелата). Вижда се като ръб при поглед в ноздрата. (Фиг. 3)
    * Долната част на носа може да е извита по посока на изкривяването на преградата (“Накъдето отива преградата, натам отива и носа.”)


Как се поставя диагнозата “Изкривяване на носната преграда”?
Диагнозата се поставя от лекар УНГ специалист след извършване на клиничен преглед със специални инструменти, а при необходимост и след извършване на съответни изследвания (рентгенова снимка, компютърна томография (скенер) и др.

Лечение се налага тогава когато изкривяването на преградата на носа е значително и предизвиква оплаквания у болните.
Лечението е оперативно под местна или обща упойка. Външни разрези не се правят.

Операцията се състои в отслояване на лигавицата от двете страни на носната преграда и корекция на костите и хрущялите. Прилагат се два основни вида операции:

    * отстраняване на значителна част от костно-хрущялната структура на преградата със запазване на лигавицата (субмукозна резекция) Въведена е в практиката от G.Killian и O.Freer 1902-1904г. Понастоящем почти не се прави
    * изправяне на изкривените участъци без премахване на големи части от костно-хрущялната структура на преградата (септопластика). Въведена е от Cottle 1958г.



Какво се случва в следоперативния период?
След операцията в носа се поставят марлени тампони за профилактика на следоперативното кървене. Тампоните се свалят на втория-третия ден след операцията. Освен тампоните от двете страни на преградата се поставят специални пластинки, които служат като шина докато тя зарасне в новото си правилно положение. Пластинките се свалят около 10 дни след операцията.

Какви могат да бъдат усложненията от операцията?
Операциите на носната преграда могат да имат следните усложнения:

    * следоперативни кръвоизливи
    * оток на носа, на горната устна и синини под очите (понякога)
    * изтръпване на предните горни зъби
    * кръвоизлив в преградата (хематом), който ако се инфектира се превръща в
    * абсцес на носната преграда
    * перфорация на преградата
    * външна деформация на носа (поради премахване на големи участъци от преградата)
    * нарушение на обонянието – рядко

# 7
  • Мнения: 140
Мъжът ми е с такъв проблем, спомен от тренировки по бокс от юношеските години.Единственият му проблем е хъркането ,пък и то не е постоянно.Преди години и той се чудеше дали да се оперира , но наш близък лекар го посъветва ,че щом няма някакви усложнения е безмислено да си пречинява излишни страдания.

# 8
  • Мнения: 2 657
И аз съм в кюпа WinkНаскоро го разбрах,след правене на ЯМР,поради ред други причини...Та в последствие се оказа,че може и от това да ме боли глава...Когато докторката ми тук видя снимката и се учуди,но на мен веднага ми светна,че е от двете счупвания Rolling EyesДобре,че поне не ми пречи на дишането Confused

# 9
  • Мнения: 32
Във Варна знам, че има добър специалист. Наскоро прави операция точно по повод изкривена н. преграда и приятелят ми е много доволен! Възстанови се бързо!

# 10
Имам проблем и искам да го опиша,мисля че мястото му е тук.Преди два месеца си оперирах десния максиларен синус . Имах възпалителни процеси от дълги години но на последък по задълбочени и при снимка се останови че имам чуждо тяло в синуса от пънеж на зъб и това е причината за  възпалителния процес.Наложи се операция на синуса , отстраняване на чуждото тяло и гнойта от мен , но от няколко дена усещам възпаление дълбоко зад носа ,секретите промениха цвета си на мътни и жълти макар и в много малки количества. Притеснена съм че синузита може да се върне отново, започвам да се съмнявам че операцията решава проблеми от този характер завинаги. На всичкото отгоре ми се вие свят като легна и си обърна главата на дясно дали е от операцията ,ще премине ли, незмам.Ако питате мен,помислете добре преди да се оперирате за и против, плюс и минус. Това е.

# 11
  • Мнения: 278
Племеника ми е със същия проблем-налага се операция.Моля за координати на добри и проверени хирурзи.

# 12
  • Мнения: 780
Племеника ми е със същия проблем-налага се операция.Моля за координати на добри и проверени хирурзи.
Здравей! Проф.Ценев, проф.Кунев  /УНГ/- ИСУЛ, София.

# 13
# 14

Общи условия

Активация на акаунт