За умалителните

  • 6 695
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 768
Размислила съм се тази ранна сутрин над следния феномен.

Защо толкова масово напоследък се говори с умалителни?
От любимите ми "парички", та до "кремчета" за "очички" и "крачета" в КМ. 
Вчера пък една от майките в ДГ говореше как дечицата са болнички и не могат да ходят в градинката (разбирай Детската градина). 

Според вас какво е? Вредно навикче? Или по-различно проблемче на психична основа?
Дали употребяващите постоянно умалителните виждат/искат да виждат света бонбонено розовичък?

# 1
  • Мнения: 3 447
Дали употребяващите постоянно умалителните виждат/искат да виждат света бонбонено розовичък?
... и по-малко страшничък и враждебничък. Или пък искат да са мънички и да им се прощават грешчиците. Или пък Ути Бъчваров наложи нов тренд Simple Smile
А ако говориш за майчетата конкретно - то е ясно, същото е като "акаме зелено".

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 08:09 от Dona

# 2
  • Мнения: 4 585
Че кой чете КМ? Shocked
Според мен по-логично е жени да говорят с уголемителни.

# 3
  • Мнения: 3 405
Eta, липсваш ми, да знаеш.

Употребявам умалителни, когато говоря с малкия и за него. Много ми е готино да се лигавя и размазвам. След известно време ще порасна  Laughing

# 4
  • Мнения: 17 546
Имам колега, чийто речник е задръстен с такива мънички думички. Като струпа по няколко в изречение е дразнещо. Някак виновно или извинително звучи човек като говори по този начин. Нямам обяснение защо някои хора го правят!?

# 5
  • Мнения: 3 405
Обяснявам: някои хора се чувстват инфантилно, искат да са обгрижвани, да ги закриля някой, търсят родителя (може да им е липсвал такъв, физически или психически). Ей такива работи.
Други, като мен, го правят покрай малките си деца, толкова е мило и приятно  Laughing Аз го правя съзнателно.
Трети може да приемат събеседника си като нещо мъничко, дребно, дете и т.н. и затова да говорят така.

Има и други обяснения, вероятно, но аз смятам, че е това.

# 6
  • Мнения: 3 447
Обяснявам: някои хора се чувстват инфантилно, искат да са обгрижвани, да ги закриля някой, търсят родителя (може да им е липсвал такъв, физически или психически). Ей такива работи.
Да, добър пример е изречението "Ще ми дадеш ли парички?"  Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 3 099
От любимите ми "парички", та до "кремчета" за "очички" и "крачета" в КМ. 

Луди женички, без работа и с парички!

# 8
  • Мнения: 1 897
Kогато е свързано с децата умалителните се използват, заради умилението, което изпитваме към тях. Аз също се улавям, че когато говоря на сина ми казвам: чорапки, бисквитка, парички, бананче...
Когато обаче възрастни хора говорят по между си и изполването на умалителни е толкова често, че чак е натрапчиво е наистина дразнещо.Прекалено лигаво ми звучи, но пък е възможно и аз да съм прекалено сериозна,знам ли... newsm78

# 9
  • Мнения: 11 747
Не е покрай децата според мен. В тоя форум съм от 2 години, пък болничките и прочие открай време ги слушам. Върха беше, когато една от популярните гримьорки каза на клиентката си в телевизионно предаване - отвори очичка!  Confused
Чиста лиготия си е за мен, породена от не знам какво.

Това с 'паричките' беше единственото, което понякога използвах. Веднъж eta, се възмущаваше в някаква тема и чак не можех да я разбера. Не след дълго ми пресоли от 'парички', та вече съм твърдо на пари.

# 10
  • Мнения: 3 405
То всеки има различни причини да използва умалителни  Grinning или да не използва.

# 11
  • Мнения: 11 747
Да, предполагам. За гримьорката съм си мислила, че тъй като бърка по очите на клиентите си, то поне иска да е любезна, та чак го преиграва, с това 'очичка'. На мен ми звучи отблъскващо.

# 12
  • Мнения: 5 940
Когато всичко ти се върти около бебето, започва да става нормално да говориш с умалителни.

# 13
  • Мнения: 1 212
Умалителното не винаги е умилително ... м-да  yes
Показва различни работи и  предназначението му зависи от използвания контекст и от употребяващия го  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 17 591
Хм... Ръчичките, крачетата, очичките и останалите бебешки части са ми умалителни. Ами то самото е мъъъничко... За останалите неща рядко използвам умалителни - най - вече когато и те са малки. Примерно палето би било кученце, но лабрадорът - едва ли.

Общи условия

Активация на акаунт