Има ли майки, които дохранват с кърма от БМК?

  • 670
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 77
Здравейте!

Бебето ми е на 20 дни и аз все още немога да го кърмя изцяло ( всички опити за увеличаване на кърмата засега са неуспешни). Още не съм се отказала да стимулирам, но се налага да дохранвам. От 2 дена давам кърма взета от БМК. Въпросът ми е: наистина ли кърмата си е запазила всички свойства след пастьоризацията и замразявнето. Притеснява ме да не би детето ми да не получава всички необходими вещества за растежа ( желязо, имунитет ...)
Има ли майки, които са хранят децата си с такава кърма и какво са показали изследванията впоследствие?

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
А защо се налага да дохранваш такова малко бебе?
Какъв точно е проблема?

# 2
  • София
  • Мнения: 77
Проблемът е, че нямам достатъчно кърма. Опитвам с почти постоянно държане на гърдата, включително 2 нощи кърмене на поискване - на сутринта от гърдите ми не излизаше нищо с което да нахраня бебо. При цедене без да съм кърмила ( 3 часа след последното слагане на гърда) изцеждам по 30-40гр. Ако пропусна 2-3 хранения, успявам да изцедя 100гр.
Ще съм благодарна на всякакъв съвет!!!

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
А какво показва кантара?
Памперсите пълни ли?
Това с цеденето изобщо не е критерий за наличието на кърма, аз кърмя вече 6-ти месец бебе, което качва по 500-900 гр. месечно, а не мога и 20 гр. да изцедя.
Всъщност от кога сте на кърмене на поискване, от раждането или от скоро?

Много въпроси станаха, но за тчни съвети трябва всичко да е ясно Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 77
Кърмя при поискване от втората му седмица (веднага след  като ни изписаха).  Не сме се мерили на кантар, само в болницата първата седмица. Там се оказа, че на хранене в края на първата седмица изяжда около 20гр. Да поясня обаче, че се и дохранваме.

# 5
  • Мнения: 4 242
Кати теглили ли сте детенцето след раждането? Защото това което описваш не показва че нямаш кърма. Аз кърмя 7 месечно бебе, което поема съвсем малко твърда храна, значи е почти изцяло на кърма, но когато ми се налага да се изцедя за да забъркам кашата едва изкарвам 50мл.
Нормално е след цяла нощ сукане сутринта гърдите да са меки (моите, впрочем, са меки денонощно, и аз кърмя нощем на поискване).
Тук ежедневно става дума за това че количеството изцедена кърма в никакъв случай не дава реална представа колко всъщност суче детето. Ако ти изцеждаш едва 30-40мл, то всъщност изсуква много повече. Не забравяй, че повечето мляко се произвежда в момента на сукане. Начина по който бебето стимулира производството, а после и изтичането на кърмата е неповторим, кой каквото ще да ми говори за "вълшебни" помпи. Така че успокой се- това е много важно, спри да дохранваш, защото така наистина ти намалява кърмата, продължавай да кърмиш възможно най-често и всичко ще е наред.
Ако наистина смяташ, че не достига кърмата на детето, отиди до педиатъра си и го претегли.
Успех и пиши как сте Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 77
Благодаря за подкрепата! Давате ми стимул да продължа да се боря.
 За съжаление нямам достатъчно време да прочета статиите и темите за кърмене и затова всеки ваш отговор и съвет ми е в полза!!

# 7
  • Мнения: 385
Честито радост. Да сте живи и здрави.

Първи съвет: Махнии веднага това дохранване. Липсва ти самочувствие, а не кърма.
Втори съвет: Продължавай да кърмиш на поискване. При такова кърмене, трябва да стигате до 6-7 кърмения на денонощие  и това е достатъчно за поддържане на производството на кърма.
Трети съвет: Цеди само ако чувстваш гърдите си напрегнати. Проверки на количеството не са ти нужни. (100мл кърма никак не е малко дето си го изцедила, принципно е доказано, че и най-добрата помпа изцежда не повече от 2/3 от количеството което бебето може да изсуче не нейно място)
4-ти съвет: Не давай други течности или храна освен кърма. Детето няма нужда от тях. Коремчето му е малко и малки количества други неща изместват много по-хранителната кърма.

Хайде кураж.

# 8
  • Мнения: 1 215
Правилно са ти написали другите момичета, това че с ати меки гърдите не означава, че нямаш кърма. На мен ми се напрягат само ако пропусна 2 или три хранения а след всяко хранене изцеждам поне 100 мл. Ако бебо не реве от глад изобщо няма от какво да се притесняваш, всичко което му даваш му е напълно достатъчно....
А за стимулиране на кърмата пробвай с този чай на Хип, аз го пих, но незнам дали от него имах кърма или просто си имах....
Стискам палци newsm10 newsm10

# 9
  • Мнения: 3 161
На въпроса ти не мога да отговоря компетентно, но некомпетентно бих казала, че колкото и да е хубаво да се ползва донорска кърма, все пак стерилизацията и обработката със сигурност влошават в някаква степен качествата й. И при положение че имаш кърма (колкото и недостатъчна да ти се струва), по-добре вземи мерки да си я увеличиш (напълно постижимо е), отколкото да затваряш порочния кръг "не достига - даваш добавка - намалява се стимулацията - още повече не достига".

Знам, че сигурно ти изглежда, че по цял ден кърмиш и нямаш време за нищо (най-вече за четене), но погледни нещата от друг ъгъл: на този етап правилното кърмене е най-важното нещо, което трябва да усвоиш и да направиш за детето си. И времето, което ще инвестираш, напълно си струва усилията (пробвай да четеш с бебе на гърда, или да разпечаташ статия и да четеш докато кърмиш; зарежи домакинството, доколкото е възможно).

Мляко ще имаш, ако подходиш правилно и си спокойна и уверена в способностите си да отделяш достатъчно. Остави нещата в ръцете на природата и на бебо, кърми често (10 - 12 че и повече пъти в денонощие - според исканията на детето), не давай нищо допълнително, храни се редовно и пий достатъчно течности (примерно по чаша вода преди или в началото на всяко кърмене - така ще си сигурна, че поемаш достатъчно), и резултатът няма да закъснее. Освен статиите в Библиотеката силно препоръчвам и Книга за кърменето на Хана Лотроп.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт