за ходенето

  • 2 317
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 357
Еми нашия започна да си се вдига съвсем сам още в началото на 7 месец - веднъж ме изненада, обръщам се , а той ме гледа от ръба на леглото, после започна да си го обикаля цялото и т.н. Педито ни разреши проходилка и го пускам по малко. Само че първо че буйките за прохождане ги отритва, особено едната, веднага я събува. Второ, като ходи все един от краката ги влаче. В началото стъпваше на целия ляв, а с десния на пръст и то само за да пристъпи и ставаше нещо като куцукане. Сега стъпва на целия десен, а левия го провлачва, все едно му е по-дълъг (а не му е били сме на ортопед за луксация). Сега, аз прекръсно осъзнавам, че ми е малко детето за ходене, но той стои непрекъснато прав в леглото - не мога и да го спра, реве , ако поискам я да седне я да легне - и вече почти 2 месеца си ходи, а краката му се преплитат и се влачат. Не трябваше ли до сега да има някакъв прогрес? Педито ни казва рано е, знам, че и вие ще кажете така. Но аз не насилвам малкия и все пак искам да споделите вашите деца как са си държали крачетата в началото, до кога е продължило това преди да проходят и тн - въобще как е било при вас да ми разкажете  Simple Smile Пак искам да кажа - темата не е за това защо не ми ходи детето - не бих го карала толкова рано, нито за и против проходилките, а за това как трябва да се движат краката му след почти 2 месеца ходене в леглото (което е лично негова инициатива WinkSimple Smile благодаря предварително!

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 11:54 от kukupipi

# 1
  • София
  • Мнения: 5 079
В началото много особено си влачата краката, моят проходи дефакто на пръсти и аз се притеснявах страхотно много, защото ползвахме преди да проходи, макар и не особено активно проходилка, и си мислех да не би от нея да е станала беля, но слава Богу, впоследствие поулегнаха нещата и се стабилизира и походка и движения. Всичкос  времето си, първоначално са като патета  Laughing, а и вие сте много мънички още... Wink

# 2
  • Мнения: 2 197
Първо не се шашкай излишно.
А влаченето на краката само в проходилката ли го прави или по принцип? Доколкото знам много деца си влачат краката, ходят на пръсти и въобще се движат странно когато прохождат. Според мен трябва да си го оставиш и той ще се научи да ходи "правилно'. Все пак понякога трябва време. За мен проходилката винаги е била безсмислена, защото създава излишно чувство за сигурност у децата и по този начин по-трудно се отпускат да ходят сами. Но това е лично мнение, много деца си прохождат с проходилки (и аз съм имала като бебе).
Иначе децата са различни. Моята дъщеря винаги е ходела изключително правилно - на цял крак, без да се криви на никъде. Но пък се отпусна да ходи сама чак на година и три месеца. Иначе от годинка си ходеше като се държеше за нещо - или за мебелите или за ръка. И то по-скоро за кураж, защото не се усещаше натиск. При нея проблема всъщност беше, че в къщи няма достатъчно празно пространство, за да ходи без да се държи - просто е пълно с мебели и сме в две стаи само.

# 3
  • Мнения: 357

А влаченето на краката само в проходилката ли го прави или по принцип?
повече в проходилката, като събува само левия. Като ходи с моя помощ си пристъпва напред, понякога някой на пръст, понякога ги преплита като манекенка... нещо подобно.

# 4
  • Мнения: 864
И моята дъщеричка беше така.
Все ми се струваше,че едното и краче е по дълго,защото или накуцваше,или го влачеше.
Половинката все ми се смееше,а аз много се тревожих.
Проходи на 9 месеца и сега нямаме никакви проблеми.
Ако имаш притеснения,направете отново консултация с ортопед.На нас ни каза,че като проходи и имаме проблеми да я заведа пак!

# 5
  • Мнения: 5 401

А влаченето на краката само в проходилката ли го прави или по принцип?
повече в проходилката, като събува само левия. Като ходи с моя помощ си пристъпва напред, понякога някой на пръст, понякога ги преплита като манекенка... нещо подобно.

Бих те посъветвала да не слагаш бебето в проходилка, защото тя дава фалшива сигурност и увереност в собствените му възможности. Прочетох, че не желаеш спорове "за" и "против" проходилката и не е това целта ми.  Peace Може би да пробваш известно време да го пускаш да си ходи без нея, за да видиш дали това влачене се влияе от проходилката или не.

Моят змей проходи "късно" в сравнение с твоето дете - на 1 г. и никога не е стъпвал на пръсти, не си е влачел краче или някакви други неща. Оставях го да се движи по мебелите или по пейките и само навън му предлагах моята помощ (без каишки). Предполагам, че разликата от няколко месеца си оказва значение, защото самия организъм е по-зрял, телосложението е по-силно и т.н.

# 6
  • Мнения: 1 674
Ние също се мъчим да ходим.И ние като вас,започнахме да се изправяме доста рано.Сега дъщеря ми стъпва на пръсти/не се притеснявам,защото и баткото беше така./Правим крачки ,но когато има опора по мебелите или се държи за някого.Страх я е да се пусне сама.Спокойно,всичко ще си дойде на мястото.мисля,че няма място за притеснение.А защо вкъщи трябва да е с обувки.Ние сме само по чорапки,а за навън имате ортопедични буйки/препоръчвам ти ги защото не се изваждат от крачето,детето се чувства стабилно,с мека подметка са  и със стабилна петичка/за влаченето на крачето-ще се оправи-просто почти всички деца прохождат по този начин/с малки изключения/.Само споко.Ако пък толкова те тревожи направи консултация със специалист.

# 7
  • Мнения: 441
Моят син не си е влачил крачетата като проходи,но стъпваше на пръсти.Проходи на 11 месеца,но
на моя позната детенцето беше едва на 8 като проходи.Явно си е до детето  Peace

# 8
  • Мнения: 668
В самото начало преди да проходи почти не го слагах в проходилката(причината е че се обърна с нея и от тогава ме хвана страх).И на нас ни падаше едната обувка.Махнах ги и го оставах да щрапа по чорапки за да стъпва правилно на цялото ходило.Не му беше комфортно с обувките.В леглото се разхождаше 3 месеца,оставях го да пълзи и да се вдига по мебелите в нас,но винаги бях покрай него така имаше по голяма смелост.И до сега в нас ходи  ил бос или по чорапки.Използваме обувките само за вън.проходихме на 9 месеца

# 9
  • София
  • Мнения: 17 591
Ясно, че не можеш насила да го спреш, но можеш да поемеш инициативата и поне да се опиташ да го научиш да лази. Пак ще се изправя, но поне "по - големите" разстояния така да взема...

# 10
  • Мнения: 357
интересното е , че в леглото се вдига и ходи, стои като се държи само с една ръка, но на мебел сложа ли го - до столче например и му се подгъват краката и застава на колене. А за специалист - ходим, имам и приятелка такава - посещава ни често да го види и нищо засега не ми е казвала специално - аз все пак исках да почерпя и от вашия опит  Simple Smile
Ясно, че не можеш насила да го спреш, но можеш да поемеш инициативата и поне да се опиташ да го научиш да лази. Пак ще се изправя, но поне "по - големите" разстояния така да взема...
ми той вече си лази, малко, но успява да се домогне до някоя цел ... проблемът е, че не му харесва и бързо му писва, дори да му сложа да лази до любимата играчка, а и коленцата още не го държат добре, повече се тътри - иначе постоянно опитваме този вариянт, дори в началото той си пролазе сам, без да му показвам ... но сега отказва, то е рев , то е чудо, ако се озове по корем, докато не го дигна ...

# 11
  • Мнения: 668
Не разбрах дали пълзите?Ако не сте се научили  майката по горе е писала да го насърчаваш.По този начин се укрепват мускулите на крачката,ръцете и ...абе полезно е да лази.Явно мускулчетата още не са се оформили достатъчно добре

# 12
  • Мнения: 668
На една моя приятелка детето беше едно към едно като вас.Научи се с зор да пълзи и проходи едва тогава

# 13
  • Мнения: 357
да, пълзи , но много за кратко по колене, останалото взима с тътрене по корем ... да и аз мисля, че не го държат мускулите, но наистина много трудно го карам да пълзи, трябва да има някаква много интересна цел, а след малко и тя му писва. а ако не го държат пък краката как успява да стои толкова дълго прав - часове се събират на ден  Rolling Eyes но ще го мъча да пълзи тогава, щом е толкова полезно Peace

# 14
  • Мнения: 441
Пълзенето вярно ,че укрепва мускулите ,но не всички деца обичат да пълзят.Моите и двете не са пълзели,направо си проходиха.Каката обаче много обичаше да подскача докато аз я държах под мишниците.Може и това да опиташ,също укрепва мускулите.И пак не е гаранция ,че на бебо ще  му хареса,защото моят син и това упражнение не харесваше.Не се изправяше по мебелите сам и въпреки това си проходи на 11 месеца,което според мен пак си е рано.

Общи условия

Активация на акаунт