Моля за помощ за един имотен въпрос

  • 2 246
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 172
Здравейте, проблемът е следния имот продаден от лицето А на лицето Б. Една година след продажбата лицето А умира. Появяват се наследници на лицето А, които искат имота. Може ли наследниците на лицето А по накъкъв начин да си върнат имота? Или той си остава завинаги на лицето Б?

# 1
  • Мнения: 596
Нали е продаден. Как ще може? Не може!

# 2
  • Мнения: 87
Без да съм специалист ето моята логика: Наследниците имат право на претенции към вещите и собствеността на починалия.
Този имот обаче вече не е негова собсвеност. Ако документите по продажбата са изрядни, няма какво да се коментира...

# 3
  • Мнения: 172
Знам ли вече изрядни ли са. Има нотариален акт.  Cry

# 4
  • Мнения: 4 916
Ако лицето А е било със съзнанието си, не е било принуждавано и пр., покупката на жилището няма да падне в съда колкото и да не се харесва това на наследниците.

# 5
  • Мнения: 596
щом има нотариален акт не се поддавайте на тормоз.
кажете им че имота е продаден и имате нот. акт и човека си е получил парите и те наследяват парите или так каквото е купил с тях , а ако си ги е изхарчил това си е негова работа
лелеле какав народ!

# 6
  • видин
  • Мнения: 358
ако е продаден и е цитирана сума, върху коато са изплатени таксите - няма начин.
 но ако е дарение или има договор за доглеждане - тогава може да се оспори.

# 7
  • Мнения: 172
Благодаря на всички отговорили. Не е дарание, продажба си е, цената е упомената в нот.акт , платените такси също . Нотариуса е бил свидетел на покупко -продажбата и е описал  - след като се убедих в тяхната самоличност и дееспособност...
Ох..имало закон / незнам къкъв /, че нямала прово 10 години след смъртта на мъжа си да го продава според новоизлюпилите се наследници.Моля накой да ми каже има ли подобни закони и да ми ги цитира. Трябва по някаъв начин да се реши проблема.

# 8
  • Мнения: 87
Кажи тогава на наследниците да ходят да си търсят щастието и да не те занимават с глупости.
Бъди твърда, иначе могат много да те тормозят.

# 9
  • Мнения: 172
То ще им кажа, но именно за да съм съвсем сигурна и много убедителна исках вашето мниние за това кой прав..кой крив  newsm78. Ще се посъветвам и с нотариус, но това ще е най-рано утре.


Последна редакция: ср, 21 май 2008, 20:25 от nikoniki4

# 10
  • Мнения: 596
niama takav zakon

# 11
  • Мнения: 172
Много благодаря на всички, които ми отговориха .  bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 896
От това, което си написала не е ясно, преди да почине съпругът, имотът на двамата ли е бил. Ако да, съпругата е наследник заедно с децата. Те са съсобственици и за да се продава имота трябва да има съгласие от всички. А ако съпругата иска да продава своята част, то тя е длъжна да я предложи първо на съсобствениците си и това става по точно определен ред.
Ако има такова положение, наследниците, които са били прескочени, могат да отстранят купувача.
Дано не е такъв казуса ти  bouquet

# 13
  • Мнения: 596
Съсобствениците могат да "възразят" до 3 месеца след продажбата.

# 14
  • Мнения: 1 210
Никъде не казваш претендентите какви роднини са. Защото, ако са по права линия и е засегната тяхната запазена част от наследството, имат право чрез съдебен иск на нейното възстановяване. Срокът за подаване на иск за възстановяване на запазената част е петгодишен и започва да тече от момента на откриване на наследството.

Ако не са роднини по права линия (деца, внуци и низходящи), то те нямат никакво право на оспорване. Твърденията за "десетгодишен"закон са смешни фантасмагории.

Общи условия

Активация на акаунт