Какво е кърмене "на поискване"?

  • 3 440
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 835
Здравейте, моля не се смейте на тъпия ми въпрос!Чета из форума за това кърмене "на поискване", но нещо не разбирам.Това значи ли, че ако е яла преди 30мин и почне да плаче трябва да и дам?Има ли някаква закономерност все пак /като време/ м/у храненията? Струва ми се нелогично да яде когато и скимне?

Проблема ми е , че бебо е на 1мес и се оказа, че е наддало само 200гр.което според педито е ужасно малко.Кърма имам, но до сега съм я кърмила през 3ч, понякога и повече, защото тя така си настрои режима.Сега си мисля да го сменя "на поискване" но идея си нямам как?

# 1
  • Мнения: 102
Здравей
Да значи да предлагаш гърда при всяко неспокойство на бебенцето- то ако не е гладно няма да яде Simple Smile или както  в нашия случай след като потече кърмата ще се пусне само(ако не е гладно) или ще повърне ако му е дошло в повече. Ние скоро ще станем на 6 месеца и ядем в най - добрия случай на 2 часа Mr. Green
200гр наистина е много малко за бебенце на 1месец. Нека по компетентните мами да те посъветват и др. неща но според мен незабавно овеличете броя на кърменията Simple Smile
Как го обясних само............ надявам се да си ме разбрала  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 691
Не ти е тъп въпросът.
"На поискване" означава да кърмиш, когато детето е гладно - ако ще и на 30 мин да е (обикновено не е на 30 мин).
Не виждам нищо лошо в това един човек да яде, когато огладнее - аз също си позволявам да похапна нещо дори когато не е точно време за обед.

А как да преминеш към кърмене на поискване: за един месец ти вече си опознала детето си и сигурно можеш да различиш признаците на глад - буди се, лапа си ръчичката, примлясква... при по-сериозен глад плаче.
Ако не се буди за ядене, като за начало (още повече че наистина малко сте наддали), може да опиташ да предлагаш гърда по-начестичко, например на 2 - 2,5 часа по твоя инициатива, ако бебо не поиска по-рано. Пък то детето ако не е гладно, няма да пожелае да яде. Ако пък похапне, по-добре.
За целта обаче е препоръчително (не чак задължително) да не ползваш залъгалки поне известно време, за да не си задоволява детето сукателния рефлекс по този начин и вместо това да поеча повече кърма, че има да наваксва.

Дали има някаква закономерност (като време) между храненията - има, но тя не е на равни интервали. Просто детето си прави някакъв дневен режим и например сутрин и вечер може да иска да суче много начесто, а следобед и през нощта например да пропусне за по-дълъг период.

Щом имаш кърма, значи проблемът ви наистина е в 3-часовия режим и е добре да промениш нещо, за да се нахранва детето.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Здравей
Да значи да предлагаш гърда при всяко неспокойство на бебенцето- то ако не е гладно няма да яде Simple Smile
точно така Peace

# 4
  • Мнения: 96
Здравей и от мен!
Правилно си се насочила да преминеш към кърмене на поискване, според мен.
Mata_kosmata много добре го е обяснила. Наистина залъгалките и шишето с водата могат да са много голям проблем. Имай го в предвид!
Мойто бебче първите 2-3 месеца ядеше на час и половина-два накъде, а после почна през по-големи интервали. Вече е на 10 месеца и още се храни нощно време.
То детето само ше си покаже. Ти само му предлагай гърдата по-често. и Успех от мен! Peace

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Двеста грама наддаване действително е повод за сериозно обмисляне на нещата около храненето. Чудесно е, че си се насочила към увеличаване броя на храненията - едно добро ръководство е да предлагаш на детето и двете гърди приблизително на всеки 2ч през деня и на 3-4 часа нощем (вероятно тогава ще си се буди самичко). Нещо друго около храненето има ли, което те притеснява - проблеми с гърдите, сърдене или прекомерна сънливост на бебето? Казваш, че кърма има - поддържаш ли я и по някакъв друг начин, освен сученето на бебето?
Храненето на поискване не е нелогично - макар че при възрастните говорим за 3 основни хранения през деня, ако започнеш да следиш колко пъти слагаш нещо в устата си за похапване, ще се окаже поне 10-тина пъти през деня. А ако на теб някой ти каже, че трябва само за един месец да качиш една трета от теглото си (както е с бебето - за едно 3кг бебе се очаква да наддаде цял килограм първия месец), какво ще направиш - ами ще ядеш, денонощно и непрекъснато, за да можеш да си набавиш нужните калории Wink

# 6
  • Мнения: 835
Благодаря на всички за отговорите   bouquet
Днес е първият и ден за "анархия".Сутринта и давах да яде почти през 1,5ч, но ядеше по не-повече от 50-60 гр.Интересно, че не и харесваше бибата-залагалка.
Сега още спи от 13.30ч вече е 17ч и се чудя дали да не я будя да яде?
Ама нали тя ще си покаже сама? Много е объркващо това "на поискване"

Иначе до сега през ноща спи от 22 до към 5ч.Притеснява ме да не си промени режима през ноща и да се буди да яде/много егоистично, но и удобно за мен Joy/


# 7
  • Мнения: 5 401
Защо да е объркващо? Напротив! Доста по-лесно е отколкото храненето под режим - не следиш часовници, не се налага да помниш коя гърда кога си давала (това ако не предлагаш 2те гърди на едно хранене), не се чудиш бебето защо пак плаче, не се притесняваш дали е изсукало достатъчно и последващата класическа поредица дали кърмата ти стига, дали е "хранителна" и т.н.  Grinning Също така времето е прекрасно за целодневни разходки - можеш да кърмиш човечето навън, а не да търчиш под час, за да я накърмиш вкъщи.  Peace


... Сега още спи от 13.30ч вече е 17ч и се чудя дали да не я будя да яде? Ама нали тя ще си покаже сама?...

Именно - бебка сама ще ти сигнализира когато е гладна и в това е пиниза - да откликваш на нейните нужди.  Simple Smile Още няколко дни и така ще свикнеш, че ще започнеш да ни разпространяваш из градинките!  Wink


... Притеснява ме да не си промени режима през нощТа и да се буди да яде...

Бъди сигурна, че ти предстоят среднощни ставания и кърмения - може би не сега, но в периода на зъбите!  Peace   bouquet

# 8
  • Мнения: 835
Ей, супер, успя да изяде 120гр.!/вярно хранихме се почти 45мин с прекъсвания/. Сега обаче се чудя ако ревне след 1ч дали пак да и дам да суче? Май ще и дойде много.. newsm78

Да питам още - с този режим явно ще трябва да се кърмиме по градинките, но това нещо ме притеснява много.Как го правите - криете ли се или не ви пука? Аз нямам много подходящи дрехи с които да се прикривам.

# 9
  • София
  • Мнения: 137
Ей, супер, успя да изяде 120гр.!/вярно хранихме се почти 45мин с прекъсвания/. Сега обаче се чудя ако ревне след 1ч дали пак да и дам да суче? Май ще и дойде много.. newsm78

Да питам още - с този режим явно ще трябва да се кърмиме по градинките, но това нещо ме притеснява много.Как го правите - криете ли се или не ви пука? Аз нямам много подходящи дрехи с които да се прикривам.
Само да попитам, ти как разбра че е изяла 120 гр. и преди това онези 50-60? Освен, ако нямаш разграфено на цицата Laughing, явно храниш от шише и се цедиш. Съвет- давай само гърда!
П.П. Няма нищо срамно в това да нахраниш детето си! Тази гледка е трогателна, а не отблъскваща и само изкривеното мислене може да намери нещо притеснително в това! Ако толкова те е срам, купи си или си уший слинг....помага в прикриването!

# 10
# 11
  • Мнения: 835
Това с разграфеното на цицата много ми хареса - би било супер!
Меря я на кантара преди и след хранене и отчитам разликата.

# 12
  • Мнения: 5 401
... Меря я на кантара преди и след хранене и отчитам разликата.

Ей, накара ме да ти пусна още мат`риал за четене!  Wink

Гледайте бебето, не кантара

Как се хранят бебетата

Хайде, за да не правя copy-paste и да тендовагиндитствам върху себе си, да разгледаш статиите от  Библиотека. Както е казано ВСИЧКО ЗА КЪРМЕНЕТО Е ТУК!  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 433
Ако питаш мен - спри да я мериш и да се занимаваш колко е изсукало детето на всяко кърмене. Просто го наблюдавай и му давай гърда при всеки дискомфорт, без да го чакаш непременно да заплаче.  А прекаленото вторачване в кантари и часовници невротизира излишно майката (и покрай нея и бебето). Ако общият вид на бебето е добър, то е жизнено, пълни памперсите редовно - всичко е наред  Hug
Аз самата не се храня на режим, не виждам защо детето ми да се храни. Майка ми ми е разправяла за времената, когато е измислен режима - той е изцяло съобразен с изкуственото хранене и натоварванията от него върху стомахчето.

А храненето навън е далеч по-лесно, отколкото изглежда  Peace  

# 14
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Не й давай залъгалка - (тя добре, че е не харесала), за да не си хаби усилията на празен ход.
Сукането е уморително за бебетата. Залъгалката буквално залъгва рефлекса, а после като трябва да суче от гърда, бебето се е уморило и не успява да се потруди.
Освен това приказката, че гладно бебе реве, не е абслютно вярна. Малките бебета не реват, те се унасят и спят по-дълго. Така че големите паузи между храненията се дължат по-скоро на това, че бебето си е пестило силите. (по неволя разбрах какво е да остане бебето гладно - малко реве и после само спи, и спира да пишка)
Кърми на поискване, гледам вече се ориентираш.
Не се притеснявай от честото хранене. Бебетата са малки като тегло и размер, растат много интензивно и това означава, че им трябва "материал", т.е. мляко.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт