Учите ли децата си да прегръщат другите деца?

  • 2 664
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
Това ми е въпросът.
Имам известни наблюдения и се чудя на децата спонтанно ли им хрумва да гушкат по-малките или майките им говорят да ги пазят, галят, обичат и т.н.
Вчера едно 3г момиченце се затича към Вики и  я гушна и почна да я целува - дъщеря ми се стресна малко, но не заплака. Това се повтори няколко пъти, аз не съм правила забележки или каквото и да било на каката, но се чудя как би следвало да реагирам.
В смисъл в света на възрастните никой непознат няма да се затича да ни прегръща и целува защото ни харесал / поне не е прието и си е вид сексуално насилие/.
Преди няколко дни пак едно много мило момченце я гушкаше и целуваше като я пазеше да не се удари защото бил батко / и той около 3г/.
И двете деца бяха много мили и добре възпитани.
Изобщо децата проявяват голяма любов към нея все гледат да я гушнат, закачат се.
Аз не съм им правила забележки само наблюдавам детето си, ако се изплаши или заплаче да спра тези изблици на обич. 
Според вас как трябва да се постъпва в такива ситуации.

# 1
  • Мнения: 24 467
Не ги уча с такава цел. Лично аз не обичам прекалено близките телесни контакти с широк кръг хора, особено що се отнася до децата ми. При такава ситуация обаче не бих направила нищо, освен ако, както сама пишеш, детето не се изплаши или не се дръпне само. Постепенно ще свикнат, че такива реакции не са винаги добре приети.

# 2
  • varna
  • Мнения: 676
Уча го да е любезно и внимателно с другите.Когато трябва да целуне,да прегърне,да казва"благодаря",да пита"може ли" и т.н

# 3
  • Мнения: 8 999
Не ги уча, а дори ги възпирам, когато у тях набъбне такова нежно усещане. Винаги ме е страх да не съборят по-малкото детенце или да го гушнат малко по-грубо, отколкото то може да понесе.
А за непознати бебета това е направо забранено.
Мисля, че инстинктивно идва това желание за прегръдки и целувки.

# 4
  • Мнения: 3 447
Не го уча, напротив - опитвам се да му обясня, че е добре да си обуздае изблиците на любов, като се надявам да не му разбия сърчицето  Rolling Eyes Факт е, че децата не приемат добре това, че ги прегръща и гали по косите. Нито едно дете не му отвърна, не му се усмихна. Реакциите варират от недоумение до грубо блъскане.

# 5
  • Мнения: 24 467
Инстинктивно е, както и във връзка с усвоения в къщи модел, но малките деца не правят разлика, че в къщи гушкането и целуването е между близки хора, а навън останалите не са такива.
Моите деца определено не обичат друг да ги мачка, дори малкият прави вече разлика, не е бебе.

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Уча го на добри обноски към децата, но не и на прегръдки и целувки към тях.

# 7
  • София
  • Мнения: 72
Щерката имаше един такъв период, като беше на 1,5 г., но тя се хвърляше да прегръща по-големи деца. Прегръщаше ги през кръста и държеше здраво. Повечето се стъписваха, някои дори се опитваха да избягат. Родителите им в повечето случаи изпадаха в умиление, а аз се чувствах малко неудобно, особено когато виждах, че на другото дете не му е приятно  Embarassed.

Никой не я е учил. Нито е подражавала на друго детенце. Просто беше период. Продължи 1-2 месеца и после отмина.

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
В момента съвсем тенденциозно поощрявам спонтанните му изблици на нежност към мънички деца, защото чакаме бебе. Само внимавам да не нарани някое по невнимание.

# 9
  • Мнения: 14 654
Не го уча, разбира се, тези изблици на обич са ми неприятни. Като беше малък не съм позволявала на по-големи деца да се доближават прекалено близко до него. Сега като батко, не ходи да прегръща децата, освен някои стари приятелчета. От бебета не се умилява, с изключение на братовчедка му, нея иска да гушне.

# 10
  • София
  • Мнения: 344
Не, не държа да се прегръща с другите деца.

# 11
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Не, ако харесва много някое дете му се усмихва или го милва по ръчичката. Учена е да не прегръща, още по-малко пък да целува други деца, защото е много лесно да предаде или получи някой вирус. А за бебета в колички да им се радва от известно разстояние. Изобщо-по скоро вербално изразява радостта си

# 12
  • Мнения: 5 401
Да прегръща деца не съм се сещала да уча Каби, но и предвид характера му, е безсмислено. Той при непознати деца не отива доброволно. Но пък вчера гушкаше с огромно удоволствие приятелката си от градинката, докато тя го целуваше нежно по бузката.  Grinning Двамата бяха много сладка картинка, жалко че нямах фотоапарат!

# 13
  • Мнения: 5 877
не, съзнателно не, разбира се, но когато ги прегръщаме, косвено ги учим да изразяват по този начин симпатиите си.

# 14
  • Мнения: 4 290
Явно само на мен тези изблици на нежност при децата, ми се струват много мили и спонтанни.  Rolling Eyes
Хем да не ги учим да са агресивни, хем пък да не са твърде любвеобилни... Няма угодия!

Общи условия

Активация на акаунт