Знахар и морал

  • 11 106
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Знам, че бабините илачи не са новост.
Знам, че имат фенове. Имат и врагове.

Един мой познат отслабна преди време
с някакъв чай от някакъв дядо от Лозенец.
Но на една приятелка й прилошало от този
чай и дала някоя и друга капка за проба. Та
се оказало, че вътре имало фекални води.

Тия дни една позната ми разправя за чудото
на чудесата, лекуващо рани от какво ли не.
Костинбродски мехлем някакъв. Нито можа да
ми каже какво има в този мехлем, нито пък да
каже кой стои зад него и какви гаранции дава.
Чудо, та чудо.

Питам се, дали у нас върлуват само тези две чудеса на
алтернативната медицина и лежерното шарлатанство,
или има и още чудесни чудесони, дето само авторите им
знаят що за помия е забъркана вътре и какво им е чудното.

# 1
  • Мнения: 984
Със сигурност има и други опасни бъркочи, а някои от тях биват рекламирани и по телевизионните канали. Нищо ново под слънцето. Където има невежество, там битува шарлатанството.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
И за двете "чудеса", съм чувала.  Peace
Първото не го пих, но моя колежка едва не си отиде от него - болки в корема, с всичките екстри към тях. До болница стигна жената и едвам я оправиха.
За мехлема от Костинброд мога да гарантирам със самата себе си.  Hug
Бабата, която го прави,  май вече почина.  newsm78   Нейната щерка сега се опитва да го прави и го докарва. С него си излекувах втора степен изгаряне на крака, от вряло кафе.
За 10 дни заздравя и на единадесетия бях на морето вече. От рана при изгарянето нямаше и следа - само червенина малка имаше.

По темата - знам и за един лечител на някакви петна по врата ... Някакъв си Захариев май беше  newsm78 и се подвизаваше дълго време в телевизия СКАТ. Че и гадаеше, и лекуваше от рак, и какво ли още не правеше ....  #Crazy

По ТиВИШоп-а рекламират и някакво кремче за косопад - е, това вече е боза, ама класна .... 50 и кусур лева ми се струва, че струваше.  newsm78
Мой приятел го ползваше и за 6 месеца даде толкова пари за въпросното кремче, колкото да му присадят коса.
От кремчето файда - йок!  Naughty

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 01:04 от инка62

# 3
  • Мнения: 3 423
Добре, де, тия хора имат ли лицензи?
Като си вземате илачите, искате ли да
ви покажат сертификат, легални ли са?
Какво ви кара да се доверявате? Лекар
ли ви праща или устната пропаганда?

# 4
  • Мнения: 3 098
Помислих,4е за Мостови4 ще говорим,а то за друго идело ре4.

# 5
  • Мнения: 335
... само авторите им
знаят що за помия е забъркана вътре и какво им е чудното.
Някой май е гледал "Трите малки прасенца".
Там положителният герой нали е вълкът с неговия всичколекуващ елексир: "Малко студен чай, малко билки. И тайната добавка - кал."

И само един Мечо Гризли знае какво се прави след употребата на такъв.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 079

Бабата в Костинброд имаше право да прави и продава мехлема. Peace  Не помня дали беше лиценз или патент, или само беше изпитано средство в съответната лаборатория.
Отдавна беше ...  newsm78

# 7
  • Мнения: 14 654
Лечебни илачи взимам от баба ми, тя няма лиценз, но и не търгува с тях-само за домашна употреба са. Ползвала съм хомеопатично лекарство, забъркано от хомеопата, не знам легално ли е или не, но ми свърши чудесна работа. Няма да казвам какво си излекувах, че пак ще започнат да ми пращат ЛС с молба да им дам координати на хомеопата.

# 8
  • Мнения: 17 546
Добре, де, тия хора имат ли лицензи?
Като си вземате илачите, искате ли да
ви покажат сертификат, легални ли са?
Какво ви кара да се доверявате? Лекар
ли ви праща или устната пропаганда?
Liska, верно ли не знаеш отговорите или просто така си питаш надявайки се на някой по-смислен!? В тази бедна държава, в която 80% от населението е под средностатистическо ниво, здравето е изпуснато... Хората нямат пари за скъпи прегледи, скъпи лекарства или налагащите се безброй посещения от лекар на лекар, заради множеството некадърници, докато им бъде уточнен проблема. И така този чул от онзи, онзи казал на другия и мълвата за "вълшебното биле" се разнася от уста на уста! Хем панацея, хем почти без пари на фона на медицинските такси и суми за лекарства. Никой не прави нищо по въпроса за "вълшебниците-лечители", защото така подсигуряват висок процент прореждане на населението, позовавайки се на естествения подбор. Лиценза си има цена.  99% от хората, които се уповават на тази "алтернативна медицина", не знаят сертификата яде ли се или се пие, или се пъха отзад и що е то! Силата на пропагандата е известна от древни времена. Акъл на сироп и на хапчета все още не е измислен!

ПП. Думата ми е за истинските шарлатани, защото лечение с нетрадиционни (от медицинска гледна точка) средства има, но те не се разпространяват широко, предават се от майка на дъщеря, от баба на внучка и са на изчезване.

# 9
  • Мнения: 1 312
Където има невежество, там битува шарлатанството.

Не винаги невежеството е причина за подобни предоверявания.
Отчаянието и болката също си казват думата.

От опит-лекарство против хемороиде-черно,лепкаво,цапащо,с почти неизвестна консистенция,забърквано от пиян дядка в турско село.
Резултат-бебешко дупе Mr. Green

Мазило с разни билки и треви,купено случайно,пътьом от манастир.
За рани и натъртвания.
/приложимо и за меки петички Wink/

# 10
  • Мнения: 884
И аз си купих 2 кутийки ,,лечебен''  мехлем от 1 маймуна в Тайланд , но нямам намерение да ги използвам!

# 11
  • Мнения: 4 585

Аз съм купувал веднъж крем против изгаряне.
Много бързо зарастна и белег не остана.
Синът ми си бе залял с вряла вода крачето.

# 12
  • Мнения: 2 161
Знахарите нямат морал извън книгите.Когато баща ми умираше от рак,в отчаянието си обикалях не само лекарските кабинети,а и известните знахари.Какво значи известни,по-скоро,кой за когото ми спомене,паля колата и отивам при него.Положението беше безнадеждно,но аз се държах за сламката.И те,всичките знахари ми даваха сто процентова гаранция.Проблемът си е мой,не са ми вадели парите от джоба насила,и на мен не ми пука за тези пари.Обаче кой ще ми плати изхабената надежда и мъката в очите на баща ми,когато пиеше тези гадости,само за да ми угоди.

# 13
  • Мнения: 17 401
Шанел е написала много добре. Човек в отачянието си е склонен да опита кво ли не. Последният винаги обира лаврите Laughing
С това отношение към лекарското съсловие, все повече и повече ще стават вярващите в чудодейни "лекове". Ефект има, и той с енарича плацебо. При това положение -нямаа сила, която да ги убеди, че това са идиотщини.

# 14
  • Мнения: 17 546
С това отношение към лекарското съсловие, все повече и повече ще стават вярващите в чудодейни "лекове".
Дренка, за мен лекар е най-прекрасната професия на света, а медицината моя несбъдната мечта, която смятам да осъществя в следващия живот. Но тази част от населението, която е най-болна, най-не може да си позволи квалифицирани медицински услуги, процедури и адекватно лечение. А отношението към лекарите се промени, заради една част от самите тях. Половината от тези лекари, които станаха такива по диплом през последните десетина-петнадесет години, просто не са такива! Нито по знания, нито по призвание. Затова хората прибягват до "знахари", което в повечето случаи се оказва загубено време и средства, а не дай Боже и загубена възможност за оправяне на техните фатални грешки от опитите за "лечение".

Общи условия

Активация на акаунт