Не знаем към кого да се обърнем

  • 911
  • 9
  •   1
Отговори
Ние живеем в едно малко селце. В детската градина са 2 групи в едната са малките до 3 год а в другата има 4 годишни и предучилищната 6 годишните. От 1 месец сме с нова директорка, която иска да качи малките 3 годишни дребосъци горе при предучилищната. Има ли такова право, защото моята дъщеря е в предучилищната и няма да може да се обучава все пак другите са малки и ще им пречат. Каква подготовка ще има след това за училище незнам. Майките не сме съгласни с това решение, но нас никой не ни пита. И за това ако има някой компетентен нека да каже какво да правиме. Предварително благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 4 294
Ами те предучилищната група трябва да свършат сега май месец.
Така че повече едва ли ще научат от това, което до момента са ги научили  Peace

# 2
  • Мнения: 835
До колкото знам дет.градини се водят къв общините, така, че пишете или ходете до общината да се разправяте.Ако всичките сте против мисля, че ще ви върнат старото положение.Дори и да е късно вече пак го направете - заради тези, които идват след вас.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Незнам сега как е точно,защото синът ми порастна отдавна.
Но преди при нас имаше практика лятото да събират малките ,които ще бъдат първа група с големите,които са били предучилищна,ако няма кой да ги гледа през лятото и все още посещават градината.Тогава нямат занимания а само игри.
Още веднъж казвам,че това беше отдавна незнам дали и при вас сега така стоят нещата. Peace

# 4
  • sofia
  • Мнения: 1 185
По принцип след 1 седмица започва времето на сборните групи. Така,че е нормално да ги съберат.
А през учебно време нещата стоят по различен начин. Но при вас нещата са специфични. Казваш, че сте от малко селце. А за да се сформира група трябва да има 22 деца на списък и 15 деца средна месечна посещаемост. Ако не успяват да ги докарат тези цифри ще трябва да слеят двете групи.
Има и нещо друго. Скоро влизат в сила делегираните бюджети и такива ДГ с малко деца съвсем ще замрат(просто няма да има пари за издръжка, освен ако общината не ги подпомага нещо допълнително). И щом има малко деца, ще получат по-малко пари за бюджет и няма да им стигат паричките да издържат две групи и за това трябва да направят една.
Но по принцип все пак е добре директорката да ви обясни защо се налага това. Аз ти пиша предполагаеми причини.

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
В случай , че децата са малко е напълно възможно да ги слеят не само за летните месеци, а и през другото време. Знам такива детски градини в няколко малки селца, в които всички записани деца са в една група - тези на 6 и тези, които  нямат 3 години също. Когато не достигат бройки в детската градина се записват и по - малки деца. Едва ли директорката ви го прави през главата на общината. Детските градини са общински. От следващата година минават на делегирани бюджети, а общината е първостепенен разпоредител с бюджетни кредити. Така, че се съмнявам да не са в течение на нещата. Можете обаче да настоявате да се осигури специализиран превоз за децата ви до най - близкото населено място, в което има самостоятелна предучилищна група / стига да е в същата община / тъй като по закон предучилищната подготовка е задължителна. Тази учебна година вече приключва и си струва да си търсите правата, ако на есен сте предучилищна.

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 21:13 от Вела

# 6
  • София
  • Мнения: 4 294
Аз се учудвам, че децата от предучилищна продължават да ходят на детска през лятото Thinking
Поне моята щерка ги разпуснаха в края на май и до септември - всеки да се спасява, баби, частни занимални и т.н.
И от други познати знам, че децата в предучилищните групи приключват май  Peace

# 7
Значи дъщеря ми сега есента ще бъде в предучилищна. И ние си мислихме, че гледат бройката, но ако качат малките горе то в долната група ще останат 5 - 6 деца. Ще опитаме в общината дали ще ни обърната внимание. Дано си останат така както са сега.

# 8
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
Не вярвам да оставят самостоятелна група само с 5 - 6 деца. Може би няма да има вече две групи, а само една.

# 9
  • Мнения: 2 448
Нашата градина е с две групи - 1 и 2 смесена, 3 и предучилищна смесена.
Летния сезон няма учебна програма и цялата градина е смесена - от малки го големи, дори и учителките са им някакви заместнички, не знам защо щатните излизат в такива големи отпуски, и 1 месец градината задължително затваря.
И да допълня бройката на децата никак не е малка - ние сме в малката смесена група - 36 деца. Просто базата е недостатъчна.

Общи условия

Активация на акаунт