Когато детето пътува само с 1 родител

  • 885
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
Привет Simple Smile
Лятото смятаме да прекараме на порции в България, понеже отпуските ни не съвпадат.
3а целта мъжът ми ще влезне със Сара в България преди мен, а после тя ще се върне с мен 10 дни по-късно. Какъв документ точно ще ни трябва? 3нам, че и двамата родители трябва да са съгласни детето да пътува и че посолството играе ролята на нотариус, но исках предварително да попитам тук, дали не знаете нещо, което лесно бихме могли да пропуснем?
3а кои държави ще ни трябват тези документи? Напр. на мъжа ми да излезне със Сара от Швейцария или и за влизането им в България?
И обратно - аз за да напусна България с детето, при условие, че съм с 2 паспорта и че постоянно живеем тук?
Не ми се струва логично да трябва за влизането в Швейцария да вадя от тук (или пък от посолството в София) документ?

Оплетено е,  затова реших да попитам.
Благодаря ви!  Simple Smile

# 1
Това пише в сайта на Посолството в Лондон Confused Grinning

# 2
И това ако е от помощ
Цитат
"НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА  "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ"
КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА
От Национална служба "Гранична полиция" напомнят на всички, че напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.
Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родите

# 3
  • Мнения: 1 909
Привет Simple Smile
Лятото смятаме да прекараме на порции в България, понеже отпуските ни не съвпадат.
3а целта мъжът ми ще влезне със Сара в България преди мен, а после тя ще се върне с мен 10 дни по-късно. Какъв документ точно ще ни трябва? 3нам, че и двамата родители трябва да са съгласни детето да пътува и че посолството играе ролята на нотариус, но исках предварително да попитам тук, дали не знаете нещо, което лесно бихме могли да пропуснем?
3а кои държави ще ни трябват тези документи? Напр. на мъжа ми да излезне със Сара от Швейцария или и за влизането им в България?
И обратно - аз за да напусна България с детето, при условие, че съм с 2 паспорта и че постоянно живеем тук?
Не ми се струва логично да трябва за влизането в Швейцария да вадя от тук (или пък от посолството в София) документ?

Оплетено е,  затова реших да попитам.
Благодаря ви!  Simple Smile

какво гражданство има детето?
ако е с бг - документ от единия или другия родител, че са съгласни детето да бъде изведене от република българия.
ако влиза с чужд паспорт, влиза и излиза с един същ и като чужд гражданин.
задължително с е прави регистрация в бг.
Сара е с българско гражданство, понеже аз не съм родена швейцарка, а мъжът ми няма паспорт.
Не разбрах регистрацията при всеки от вариантите ли се прави?
Благодаря ти!
Какво стана в България? Wink Мислих си за теб!

# 4
  • Мнения: 513
Деска, звънни на Ники на Лени. Той е адвокат, ама ти знаеш де, и ни изготви този документ. Ходи се само за 2 мин при нотариус да се завери и нямай грижи после.

# 5
  • Мнения: 2 452
Аз винаги си правя нотариално заверено писмо, че родителите разрешават един на друг детето да пътува. Писмото ми е на английски в два екземпляра и двата нотариално заверени. При нас нотариалната заверка е платена (нотариус адвокат), но както разбрах малко по-късно в гр. съвет също може да направи нотариелно заверено копие, к. е безплатно.
Ако искаш да ти изпратя текст, но е на английски.

# 6
  • Мнения: 1 630
И това ако е от помощ
Цитат
"НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА  "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ"
КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА
Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родите

не трябва да се разчита на това. Мен веднъж ми го бяха казали в консулството и аз го бях изпечатала от сайта на МВР и дала на малкия като си беше в България сам.
На връщане за малко да не го пуснат. Гранична полиция в София са се държали много зле. С нецензурни думи към консула и МВР  Sick
и изрази от рода да дойде консула да пусне детето като много знае.

Всичкото това при положение, че от 6 години сина ми пътува по минимум 4 пъти (а някой път и повече) до България
Та моя съвет е за да не се разправяте на границата и да берете страх носете разрешението.
Ние сме направили и двамата с баща му безсрочни декларации (изрично е споменато на декларацията че е безсрочна) и скерокопия.
На границата детето показва оригинала и им дава ксерокопието. Така не трябва да се плаща всеки път за нотариална заверка.

# 7
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Спор няма, че се държат лошо, но нали уж все си търсим правата, а като стане дума за това пълномощно всички го вадят.
Така като се прави, скоро този текст може и да го хване липсата:(
Аз го ползвам, само трябва да се знае ЕГН-то на родителя който липсва.
Любопитно би било да кажете ако децата Ви са с двойно гражданство, в коя друга страна искат пълномощно.
Аз съм в Коста Рика, иска се разрешение на бащата, но се слага печат в паспорта /за еднократно излизане или безсрочен/, но тук се крадат деца, като за световно.

# 8
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
ако само единия родител е бг гражаданин и ако детето няма българско гражданство, а само чужд паспорт, пак ли се иска такава декларация, ?

# 9
  • Мнения: 1 909
ако само единия родител е бг гражаданин и ако детето няма българско гражданство, а само чужд паспорт, пак ли се иска такава декларация, ?
Аз ще попитам и швейцарските власти, понеже и мен това ме интересува. Има логика всяка страна да изисква такъв документ.

# 10
ако само единия родител е бг гражаданин и ако детето няма българско гражданство, а само чужд паспорт, пак ли се иска такава декларация, ?
Тук специално не съм чувала да са изисквали. (както и в Б-я де)

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
На мен веднъж ми взеха оригиналното пълномощно, защото нямах копие. Казаха, че нямат ксерокопирна машина и аз трябвало да си нося копие. Държаха се ужасно на летището!! Чак се разплаках!! Накараха ме да се почуствам щастлива от това, че напускам държавата  #Puppy dog
Този път ще подготвим пълномощните за излизане от държавата на децата, обаче няма да ги показвам. Ще се пробвам да си отстоявам правата както каза kita99. Да видим дали ще имам успех  newsm78

# 12
  • Мнения: 2 452
Тази декларация се изисква от граничните власти на всяка една държава и няма значение какъв гражданин е детето. Всеки граничен служител би трябвало да ви изиска такава декларация, както и авиокомпанията с която пътувате. Друг е въпроса дали го правят рутинно.  Целта и е да се избегнат евентуални  отвличания на деца, особено от родител.
Моето дете и аз сме с различни имена и освен с това писмо и със свидетелството и за раждане (което винаги нося при пътуване) по никакъв друг начин не бих могла да докажа, че тя е мое дете и че имам право да я "разхождам" по света.

# 13
  • Мнения: 2 452

на мен никога не са ми искали декларация. и двете ми деца са с различни от моята фамилия и по никакъв начин без актовете за раждане не мога да докажа , че съм им майка. от холандия и от Бг - тази декларация не са ми искали, нито актове за раждане. има ли някъде закон или нещо такова, тръгвам след три седмици пак сама с двете деца и представи си верно ми поискат нещо подобно newsm78.
да не говорим, че паспорта на малкия ми син е от когато е роден и там е написано, че е 51 см, и снимката му е от тогава, та  сега изобщо няма общо с него и на практика мога да изведа всяко дете с неговия паспорт....

Би трябвало да го пише; явно съм го прочела някъде, обаче вече не помня къде (беше преди 3 години, когато за пръв път писахме такова писмо). Поне в Канада и САЩ зная, че могат да ти го изискат при преминаване на границата. на мен са ми го искали само веднъж.
Ето изискванията на Канадските имиграционни служби:
http://www.voyage.gc.ca/main/before/faq/children_travel-en.asp

# 14
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
На дъщеря ми паспорта /Костариканския/ е със снимка, когато беше на 3 месеца. Декларация никъде освен в България не са ми искали, и то като сме ползвали българския паспорт. Да не говоря затова пък какви са и имената:))
Минаваме граничен контрол в няколко страни и никъде, не са правили проблем, а пътувам все пак от страна в която деца се крадат много. Проверката на разрешителното /т.е печата,койтои е в паспорта/ става единствено на местното летище. Въпросният печат е с много неизяснено съдържание, пише че баща и  разрешава дабъде извеждана многократно...
За деца с чуждестранен паспорт декларация в България не се изисква,но в действителност се записват в МВР. Нека Палмира каже дали после се взема някакъв документ  от МВР, преди тръгване. Аз веднъж съм влизала с чуждия паспорт на Ина, но и извадих български и тряваше да я изведа с него.

Общи условия

Активация на акаунт