Вино

  • 7 018
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
От време на време ме обвзема внезапен порив да си произведа мое вино!  Simple Smile  В момента ме достигна такъв.
Мисля да си купя на есен 5 или може би 10кг   Thinking  грозде. После какво правя?

Ще чета из нета как да си избера сорт грозде, защото не съм запозната, но моля препоръчайте ми откъде да го купя - до 50-60км от Варна? Ако е някое грозде, дето много си струва, може и да е по-отдалечено.
Кажете ми като донеса в къщи гроздето - какво го правя? Колкото може по-подробно, дайте инструкции и съвети, някои семейни тайни  Party  Praynig

Говоря за червено вино, разбира се!  Wink
Много ми се иска да направя нещо страхотно! Няма да залагам на количеството, а на качеството! Чудо би било, ако взема че докарам нещо прилично, нямам си представа от винопроизводство...

Наздраве на ценителите!  Grinning

# 1
  • Мнения: 25 447
Пина, в апартамент ли живееш? Ако е така, забрави за виното.  Laughing
Първо, с 5-10 кг нищо няма да направиш. Най-много някоя бутилка гроздов сок. Трябва ти повече грозде. Което после се мели и изстисква със специални приспособления, държи се в джибрите определен период (за различните сортове и вина - различен брой дни), после се отделя ширата от джибрите и се оставя да ферментира. Там вече има един куп тънкости как се възбужда въпросната ферментация, че бурна, че тиха, че претокване на виното... Никак не е лесна работа и иска много четене. В интернет сигурно има много статии по въпроса, може да си купиш и книга за винопроизводството в домашни условия. Но ти трябват съдове и помещение, което да не е в близост до живущите, защото има миризма, има и винарки...  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 11 747
Ами, в апартамент живея!  Confused  Ама много съм ентусиазирана - това няма ли да помогне?

Мога да го държа в мазата. Кофти ще е за района...  Thinking ама те без друго там си държат зелета хората на зима...., тъй че няма да съм първата смърдяща!   Simple Smile

То сега е май и мисля до септември да съм се подготвила - теоретично и с някой и друг съд. Не може ли да го смачкам с крака, като преди 100 години на село? Или няма да е същото?
Аз искам да направя - 3-5литра вино. За начало да не се вхърлям на повече.  Thinking

# 3
  • Мнения: 25 447
Питам тук "специалиста" до мен - за 5 л вино ти трябват 20 кг грозде, но непременно винен сорт. Може и с крака да го смачкаш, може и с ръце, щом е толкова малко количеството. Гроздовата шира трябва да е с около 21 карата захарност, а за да стане вино, трябва да се вдигне допълнително захарността до 24 карата. 1 кг захар на 100 кг шира вдига захарността с 0,7 карата. Карат било захарен градус. 
Стига ти толкова, че аз се обърках, за теб не знам. Хем всяка година наблюдавам процеса отстрани... Mr. Green

# 4
  • Мнения: 11 747
Мерси, Како Сийке, че пишеш и ме просвещаваш!  Simple Smile
Аз процеса отстрани уж и аз съм го наблюдавала  Thinking Абе какво съм наблюдавала, само грозде съм брала и то преди 100 години...
Аз ще почета из нета и да видим като се ориентирам, дали пак ще съм на тоз акъл или ще бия отбой.... Голям гъдел ми изглежда да си направя някоя бутилка вино, да си оставя да отлежава... тя може да се развали, ако изобщо стане, ама   Mr. Green

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ами, в апартамент живея!  Confused 

 Е, за виното не трябва двор, нали Simple Smile

 Всяка година родителите ми правят чудесно вино, а живеят в апартамент.След това го държат в мазето, не отглеждаме винарки Simple SmileНе слагат захар и виното става прекрасно.Но наистина купуват огромно количество грозде.С 5кг. почти нищо няма да направиш.

# 6
Производството на вино е необятна тема, със същия ищах може да се зададе въпрос за каране на самолет. В рамките на една проба, нищо не е загубено.  Просто няма начин да се получи вино с превъзходни показатели, но ако приемем всичко като игра, може после да се изпие резултата.
Ето една простичка, изпитана и домашна технология , за получаване на вино от самоток.

Да започнем поне с 30-35 кила грозде, по-малко просто не си заслужава опита.
Гроздето се оронва, използват се само зърната. Поставят се в корито, запретват се полите и се започва мачкане с крака. ( музикалният съпровод е почти задължителен, музиката е по избор). След като гроздето се смачка старателно, сока се прецежда, изстисква се със тензух (тука трябва малко силово изпълнение). Получения сок се нарича самоток, от него шансовете да се получи качествено домашно вино са големи.
Задължителен е домашния виномер - евтино стъклениче, което мери първо захарността, после градуса на виното, купува се от пазаря, от сергиите. На него има 2 скали - една за  % захарност и една за % об. алкохол.  Потапя се виномера в сока и се гледа първата скала, рядко сока ще покаже над 17%.  За да стане вино, захарността трябва да е над 20, или поне толкова. Това става с добавяне на захарен сироп, а не само на захар. Разтваря се кило захар в 2 литра вода и като се добавя от сиропа, се мери сока, заветната цел е захарност над 20 %.
Сега идва един момент, трябва да се прецени какво е било гроздето, ако е било здраво и качествено, няма проблеми, ако е било леко загнило, трябва да се добави малко (за нашия опит стига една щипка) калиев метабисулфат (моля да не обяснявам защо, статията ще стане огромна).
Стигнахме до бурната ферментация, изсипваме сока (мъстта) в подходящ съд (за нашата цел една  25 литрова пластмасова туба с добре затваряща се капачка е супер). Не слагаме капачката, оставяме тубата отворена. Така „кандидат виното” трябва да се остави за една седмица. Не е необходимо през 15 минути да се гледа докъде е стигнало, достатъчно е един път дневно да се разклаща тубата. След тази седмица е времето за тиха ферментация: тубата се затваря с капачката, на която през едно отворче е поставено едно пластмасово маркуче, краят на което се потапя в бурканче с вода, да не влиза въздух, а само да излизат газовете. Така виното зрее около месец, докато престанат да излизат мехурчета. Пак се разклаща тубата от време на време. Време е за избистряне и бутилиране. Сега добавянето на щипка калиев метабисулфат (купува се от агроаптеките) е задължително. След поставяне и разбъркване се изчаква един два дни виното да се избистри. Внимателно се бутилира, като преди това се мери градуса му, опитва се на вкус и сте горди притежатели на домашно вино. Затваря се с коркови тапи, бутилките се оставят хоризонтално на тъмно, най-добре в мазето.

Това е, успех и….. наздраве.

# 7
  • Мнения: 11 747
Бордовски, много благодаря за подробното и полезно разяснение!  Peace
Копвам си сега написаното. Звучи добре, ако имам въпроси по- натам ще питам пак! Ще се огледам по пазара за съоръженията.

Биляна, и аз знам за вино, без да се добавя захар. Кажи технологията, ако я знаеш. За начало мисля, да пробвам със захар, не знам защо, струва ми се че така ще се застраховам.  Thinking

Да питам:
1. След като намачкам гроздето, веднага ли се изтисква с тензуха или се оставя с гроздовете за известно време? Май съм виждала нещо такова.
2. След като изцедя сока с тензух, веднага го слагам в туба, не отлежава в друго, така ли? Демек още в първия ден от грозде стига до туба?
3. По време на бурната и тиха ферментация, тубата на тъмно ли трябва да стои или на светло? Каква е препоръчителната температура на помещението в което ще ферментира?

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 10:08 от pina

# 8
Предложението, което давам е за вино от самоток, сока не се оставя с люспите. Това са най-скъпите и фини вина. За по-обикновените вина, сока не се отделя от люспите, виното фермрнтира бързо, заедно с люспите, ала рисковете са големи за начинаещи. Най-добрата температура е около 20 - 22 градуса, не е необходимо зреенето да е на тъмно.

# 9
  • Мнения: 11 747
ОК! Мерси много!
Аз скъпо и фино вино ще правя, така че....  Grinning

А тази технология за всички сортове ли е подходяща?

Моля, препоръчайте ми сорт грозде - червено, да стане сухо вино (не сладко), може да е леко трапчиво, да няма аромати на малини, ябълки или на цветя!

# 10
Ако предпочиташ виното да е тръпчиво от червено грозде най-подходящи са сортовете каберне.За да се получи хубаво вино е най-добре да не се слага захар и вода.Условието е захарността на мъстта да не е по-малко от 23 градуса и не повече от 25.Ако градусите са по-малко се добавя захар ,но виното е с по -ниско качество.Ако са повече ферментацията и мацерацията са по -дълги ,но пак ферментира стига температурата на мъстта да не пада под20 градуса и да не превишава29,30 градуса.Корковите тапи трябва да са от качествен материал, защото в противен случай ще започнат да пропущат.Според мен най-добри са силиконовите.Успех!

# 11
  • Мнения: 3 830
Най-добре си купувай от магазина.
Не е лесен процесът на производство.
Баща ми прави и вино и ракия от гроздето, което е на село и от цялата Пазарджишка област идват да питат как го прави, понеже слава му се е разнесла.
Мога да го попитам стъпка по стъпка как го прави и да ти кажа. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 11 747
Благодаря за поредните полезни съвети, но срам не срам трябва да си призная, че лудия ентусиазъм ме отпусна до есента и нищо не направих...  Embarassed Blush  Все пак имам надежда за догодина, тръпката си остана.

Общи условия

Активация на акаунт