Отглеждане на пчели в населено място?

  • 19 389
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 413
Имаме следния проблем.Имаме къща на село, която обитаваме от скоро.Съседите имат 10 двойни кошера точно до оградата с нашата къща.До сега не е било проблем, защото никой не е живеел там.Но в този сезон пчелите са все в нашата градина, където има много цветя.Имат някакъв режим и следобед излизат на "паша" и са доста агресивни.Не можем да мръднем по двора, просто е пълно с пчели.От други съседи разбрахме, че даже всяка година се роят на дърво в нашата градина.
Имаме малко дете.Много ме е страх за нея.Аз самата изпитвам ужас от пчели и други такива насекоми, но за мен и другите големи как да е.И да ме ухапят ще го преживея.Но за детенцето...Ами ако е алергична?
Есента говорихме с хората и се разбрахме да преместят кошерите.Да, ама не.Кошерите са си там и вчера се наложи да бягаме и да се крием в къщата.Вики се уплаши, разплака се...
Ходихме и говорихме пак с тях.Отговора беше, че сега не можели да ги местят.Обяснихме, че се притесняваме за детето, да измислим някакъв вариант...Най-нагло ни заявиха, че тези пчели в нашия двор не били техни, те въобще не били видели, че ни притесняват. Shocked
Съсед ни каза, че не било законно да се гледат пчели в населено място.Многократно и те са им казвали, но ефект никакъв.
Та въпроса ми е - има ли такова регламентирано правило или е просто неписано такова?
Трябва да предприемем нещо, ако не се разберем човешки има и други начини... Confused
А до тогава аз ще се запася с алергозан и урбазон и ще се моля да не се налага да ги ползвам. Crossing Arms

# 1
  • София
  • Мнения: 15 435
Най-доброто е ако успеете да се разберете.Но наистина има и други начини, ако не разбират от дума.За наредба не знам, но една съседка искаше да сложи кошери на покрива на блока и пита всички дали позволяват, но никой не позволи.Може би наистина трябва и съгласието на съседите.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Ако си истински проклета можеш да им изтровиш всичките пчели. С всеки препарат за насекоми. Купуваш си инсектицид от ветеринарната аптека, пръскаш си цветята, твоите цветя! И отиваш някъде с детето за уикенда. После - ми ти си пръскала в твоя двор Twisted Evil Хайде да видим дали техните пчели не идват при твоите цветя.

# 3
  • Мнения: 2 197
Ако си истински проклета можеш да им изтровиш всичките пчели. С всеки препарат за насекоми. Купуваш си инсектицид от ветеринарната аптека, пръскаш си цветята, твоите цветя! И отиваш някъде с детето за уикенда. После - ми ти си пръскала в твоя двор Twisted Evil Хайде да видим дали техните пчели не идват при твоите цветя.
Е, това е малко крайно. Все пак даже не е ясно дали има някакъв проблем. Може би все пак има начин да се разберете. Вариант е като говориш със съседите да подхвърлиш, че когато пръскаш цветята си може да се появи проблем за пчелите, така че най-добре е да ги преместят. Иначе доколкото знам ако са свикнали във вашия двор не знам как ще ги изгоните - това не е куче все пак.
Само не насаждай страх у детето си, защото то гледа от теб. Не е хубаво и то да се страхува от насекоми. Преодолявай страховете си, защото това е психологичен проблем, който не е желателно да получава и дъщеря ти.

# 4
  • Мнения: 524
Най-нагло ни заявиха, че тези пчели в нашия двор не били техни, те въобще не били видели, че ни притесняват. Shocked


Щом не са тяхни, значи с чиста съвест можеш да се отървеш от тях. Опитай да говориш с кмета, би трябвало да вземе отношение. И аз мисля, че е забранено в населени места да се отглеждат пчели, дори имаше преди време репортаж по телевизията, за човек, който имаше кошери на гаража на една кооперация, но не помня подробности.

# 5
  • Мнения: 413
Цитат
Щом не са тяхни, значи с чиста съвест можеш да се отървеш от тях. Опитай да говориш с кмета, би трябвало да вземе отношение. И аз мисля, че е забранено в населени места да се отглеждат пчели, дори имаше преди време репортаж по телевизията, за човек, който имаше кошери на гаража на една кооперация, но не помня подробности.
Това ще ни е следващият ход.Ако и кмета не вземе отношение ще минаваме на варианта на Янтра. Confused
Благодаря ви момичета! Hug

# 6
има една наредба, според която кошерите трябва да са разположени на минимум 3 м от оградата на съседите . Очевидно във вашия случай това не е спазено и съвсем спокойно можеш да предявиш претенциите си . Simple Smile Мисля ,че наредбата е от Закона за пчеларството .

# 7
  • Мнения: 315
звънни в м-во на земеделието.имаше норматив /май в закона за пчеларството/.
другия вариант е да подадеш жалба в мвр, а ако случаят не е за тях-те ще я изпратят по компетентност.
във всеки случай - ще ти отговорят Grinning

# 8
   И наще съседи имат кошери, току до оградата ни.НО ПОНЕЖЕ  НИЕ СМЕ В РЕМОНТИ ОТ ГОДИНИ И ДВОРА НЕ СЕ ПОЛЗВА ЗА РАЗПУСКАНЕ, НЕ ЗНАЯ ДАЛИ   БИХА НИ ПРЕЧИЛИ.пО-СКОРО СЪМ ВИЖДАЛА ОСИ, ПРЕДИ ДА ИЗКОРЕНИМ ЛОЗЕТО, ОТКОЛКОТО ПЧЕЛИ.тО НИЕ И ЦВЕТЯ НЯМАМЕ BlushМоже и затова  да не идват.


Упс, сори за големите букви, оттървах се Laughing

# 9
  • Мнения: 14 133
има една наредба, според която кошерите трябва да са разположени на минимум 3 м от оградата на съседите . Очевидно във вашия случай това не е спазено и съвсем спокойно можеш да предявиш претенциите си . Simple Smile Мисля ,че наредбата е от Закона за пчеларството .
Peace Търсете си правата!!!

# 10
  • Мнения: 413
Благодаря ви момичета! Hug
Сега ще се разровя за този закон за пчеларството.
Със сигурност ще си потърсим правата. Peace

# 11
# 12
  • Мнения: 524
 "Когато пчелният рояк е заседнал в чужд имот, собственик на пчелния рояк е собственикът на имота.  Във всички останали случаи собственик на пчелния рояк е лицето, което го е намерило."
Хаха - голям майтап, значи можеш да си ги прибереш.

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
"Когато пчелният рояк е заседнал в чужд имот, собственик на пчелния рояк е собственикът на имота.  Във всички останали случаи собственик на пчелния рояк е лицето, което го е намерило."
Хаха - голям майтап, значи можеш да си ги прибереш.


ами ако ти стиска да се качиш на дървото и да прибереш пчелния народ в торба.... Wink

пчелите не са агресивни, освен ако не се чувстват застрашени.
аз съм ходила при съседа, който има пчели, той ровеше по кошерите, една пчела не ме закачи Peace

тази година в Америка са умрели над 50% от пчелите, в Европа има също доста загуби.
говори се за криза, защото 90% от растенията се опрашват от пчели, а като измрат няма кой да опрашва растенията.

за трепането на тези полезни насекоми няма да коментирам. Tired
за някои хора единствено унищожението е пътят към спокойствието ooooh!

# 14
  • Мнения: 1 712
Ох аз имам същият проблем със съседите.Съпругът ми е със страхотна алергия и едно ухапване може да бъде фатално.Синът ми също има алергия,но по-слаба.Имам близка,която работи в ГЗ и тя каза,че за съжаление нищо не може да се направи за премахването на кошерите.
Цитат
за някои хора единствено унищожението е пътят към спокойствието
За съжаление наистина е така,но предпочитам близките ми да са живи и здрави

Общи условия

Активация на акаунт