смяна на документи след сватба

  • 5 766
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
на 06.05 сключих граждански брак и в едномесечен срок разбрах, че трябва да си сменя документите , първо личната карта естествно , но разбрах , че се издава някакво удостоверение за старо и ново име и с него е възможно да не сменяш всички останали документи - шоф. книжка , банкови сметки , документи за нои , вярно ли е това ? Мисля , че там където се водиш по ЕГН не е нужно да променяш данните .Мен главно ме интересува КАТ , щото никак не обичам  там да ходя  #2gunfireАко някой е наясно моля да ми отговори

# 1
  • Мнения: 730
Удостоверение за името не зная дали ще свърши работа, то може би ще ти замести акта за граждански брак при издаване на новата лична карта. Аз знам, че е задължителна смяната на документите при промяна на името. В КАТ свърших работа точно за 15 минути, само че се ходи втори път да си вземеш документите.

# 2
  • Мнения: 3 929
Аз си смених личната карта две години след сватбата и промяна на фамилията. За моя голяма радост и учудване, не ме глобиха. Работата стана за около 10 мин. Първо една лелка ми попълни съответния формуляр и аз го представих на гишето, където приемат за обработка документите. Платих си таксата на касата и отидох на датата, която ми определиха да си взема новата карта.
Всъщност, на мен ми се наложи да си сменя ЛК заради НОИ. Бях си извадила удостоверение за идентичност на имената от ЕСГРАОН, но от НОИ заявили на счетоводителката, че за да ми изплащат в бъдеще болничните, искат да си сменя ЛК и да представя копие. За другите институции не знам какви изисквания имат.

# 3
  • Мнения: 257
Задължителна е смяната на документите! Фактически си с друга самоличност, мисля, че има някакъв срок и той е месец ако не се лъжа, колко ядове имах и аз, моят съвет е не отлагай!!!!!! Peace Peace Peace Peace Peace















 

# 4
  • Мнения: 349
Един месец е ! И на мен ми предстои след 20 дни да се омъжа и леличката ме предупреди!

# 5
  • Мнения: 247
аз се омъжих края на август миналата година ,а личната карта смених чак след ,като родих  Embarassed
В банката си смених името онзи ден за 5 мин ,а сега ми остава да ходя в КАТ   Crazy
Моля тези който са сменяли книжка да кажат какво се носи и как става?
Извинявам се на авторката ,че ползвам темата   bouquet

# 6
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Абсолютно е задължително след промяна на фамилията да си оправиш документите. Мисля, че всички институции си имат някакъв определен срок, в който да ги уведомиш.

# 7
  • Мнения: 257
аз се омъжих края на август миналата година ,а личната карта смених чак след ,като родих  Embarassed
В банката си смених името онзи ден за 5 мин ,а сега ми остава да ходя в КАТ   Crazy
Моля тези който са сменяли книжка да кажат какво се носи и как става?
Извинявам се на авторката ,че ползвам темата   bouquet
старата книжка, стар талон, актуално медицинско свидетелство.Там си попълваш една декларация плащаш си таксата и след месец си с нова шоф. книжка, ако нямаш нарушения в последните 6 год., можеш да си вземеш златен талон, но попитай допълнително!!!! smile3503 newsm10

# 8
  • Мнения: 3 621
и моя съвет е да не отлагаш...особено ако си бременна че после от НОИ ще те връщат хиляда пъти

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
и моя съвет е да не отлагаш...особено ако си бременна че после от НОИ ще те връщат хиляда пъти
точно така Peace

# 10
  • Мнения: 149
Извинявам се, че се намесвам в темата. След около месец ми предстои сватба и ще сменям само лична карта в КАТ и разбира се после по банките. Но бъдещия ми мъж ще става официално варненец и ми каза да попитам къде трябва да ходим двамата с него, за да направим това, защото той сам няма да тръгне. Някой може ли да ми каже?

# 11
  • Мнения: 2 231
аз се омъжих края на август миналата година ,а личната карта смених чак след ,като родих  Embarassed
В банката си смених името онзи ден за 5 мин ,а сега ми остава да ходя в КАТ   Crazy
Моля тези който са сменяли книжка да кажат какво се носи и как става?
Извинявам се на авторката ,че ползвам темата   bouquet
старата книжка, стар талон, актуално медицинско свидетелство.Там си попълваш една декларация плащаш си таксата и след месец си с нова шоф. книжка, ако нямаш нарушения в последните 6 год., можеш да си вземеш златен талон, но попитай допълнително!!!! smile3503 newsm10
Много полезна тема. Аз се омъжих 01.2007 и както е писано си смених личната карта и задграничния паспорт (бързах понеже ми предстоеше пътуване). Но бременна не си и помислях да ходя да стоя на опашките в КАТ. После нямаше кой да гледа Ема. Та сега имам няколко питания за КАТ:
1.След като е минала година и половина има ли опасност да не ми дадат нова книжка (не искам да се явявам на нов изпит Sick).
2. Плаща ли се някаква глоба и колко. И каква е таксата за издаване на нова книжка.
3. Има ли опашки като миналата година. Колко горе-долу се чака, за да си направя сметка някой да гледа малката докато аз ходя да върша работа.
Ще съм благодарна ако някой ми отговори, особено на първият въпрос. Blush

В банките не съм сменяла нищо и съм нямала никакви проблеми до сега. ЕГН е важното. Пък и аз съм с тире и старата ми фамилия си е валидна.

# 12
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
здравейте
аз си смених личната карта два месеца след като се омъжих,казаха че ще ме глобят,но не ме глобиха,а срока е наистина един месец
документите които са нужни е оригинала на акта за брак и старата лична карта.


ДО Dyliana Dimova

А специално за вас миличка мога да ти кажа,че най лесният начин  е  :   след сватбата  двамата се грабвате и отивате в общината,там издават и самите документи за жителство,а там вече според района в който живеете ще ви кажат къде точно да отидете,т.е. в кое районно
Аз дори си платих,май 10 лв,за да ми подготвят всичко там в общината и само си подадох после документите в съответното районно.
Аз също не съм родом от тук и съм минала по този път(за смяната на жителството де)
ако има въпроси питай не се притеснявай

# 13
  • София
  • Мнения: 43 903
Ох, аз още не съм сменила - вече 3 години минаха от сватбата....
Най-смешно ми беше, че като ходих да гласувам в списъците бях с новите си имена...ама кат патка още със старата карта.....
Това лято вече трябва да се замъкна...колкото и да ми е далеч и неудобно...

# 14
  • София
  • Мнения: 1 946
Документа издаван от ЕСГРАОН за ИДЕНТИЧНОСТ НА ИМЕНАТА може да ти послужи за дипломната работа, примерно, но не и за пред КАТ.
Когато си взимах новата лична карта, ме накараха да се подпиша, че съм уведомена, че съгласно чл.еди кой си в срок от един месец СЪМ ДЛЪЖНА да си сменя и шофьорската книжка.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт