може ли някой да помогне

  • 725
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте бъдещи и настоящи мами,

Имам един проблем и имам нужда от помощ. Преди една седмица си подадох предизвестието за напускане на работа и вчера установих, че съм бременна с второ дете. Имам предложение от друга фирма да започна  работа при тях, но се притеснявам, че ако разберат, че съм бременна няма да  ме вземат на работа.. Дайте ми съвет какво да правя!

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Олеле,кофти стечение на обстоятелствата, но пък радост - ще имаш бебе!
По КТ си най-вероятно. Щом вече си подала предизвестие сигурно ти е познат този текст :

Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя с предизвестие

(Загл. доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

Чл. 326. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.

(2) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.


(3) За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.


(4) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.


(5) (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.).


В случая те интересува ал.4. Предизвестието вече е стигнало до знанието на работодателя ти и можеш да го оттеглиш само с негово съгласие. Предполагат се съответните официални постъпки от твоя страна.

Проблемът ти обаче не се свежда само до това какви права имаш. Нямам идея какви са междуличностните ви отношения в службата, но нормално е да очакваш негативна реакция при желание да оттеглиш предизвестието. От др. страна хич не ми се вързва бременност с нова работа. Няма как да вложиш необходимите начални усилия, за да докажеш качествата си, след раждането ще отсъстваш....а и всяка такава промяна е стрес, к не е препоръчителен за бременна жена.
Решението, което трябва да вземеш е много лично. Успех!

# 2
  • Мнения: 32
Мн благодаря, стария рабтодател  беше много  ДООВОЛЕН ДО МОМЕНТ НА ПРЕДИЗВЕСТИТО. Там работя от една година. Няма да се съгласи да ме върне.

# 3
  • Мнения: 32
ДА ПОЗНАТ МИ Е ТЕКСТА, НО ДА КАЗВАМ ЛИ НА НОВИЯ ЧЕ СЪМ БРЕМЕННА?

# 4
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
ДА ПОЗНАТ МИ Е ТЕКСТА, НО ДА КАЗВАМ ЛИ НА НОВИЯ ЧЕ СЪМ БРЕМЕННА?

Пак казвам, че решението е мн лично. Не се наемам да дам съвет.
Ако кажеш - проявяваш почтеност, но наистина рискуваш да не те наемат, особено ако става дума за малко търговско дружество.
Ако не кажеш - проявяваш непочтеност, к така или иначе ще бъде разкрита съвсем скоро и може да се отрази негативно на бъдещите взаимоотношения с работодателя.


Със срок на изпитване ли ще си на новото място?

# 5
  • Мнения: 32
Tazi sedmica 6tee razbera sroka.

Общи условия

Активация на акаунт