ЗДРАВОСЛОВНИ ХРАНИ

  • 41 282
  • 269
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 176
Оглеждах се подобна тема, но не намерих нищо обобщено. Все ми се искаше да има къде да споделяме какви храни и особено марки /български и чужди/ сме проверили за съдържание на полезни и вредни съставки. Градският живот ни ограничава доста откъм възможности за пълноценно и природосъобразно хранене, затова си мисля, че такава тема би била полезна. Все си мисля, че детските вкусове се възпитават, също и тези, които са свързани с храната. Ако на детето от малко не се предлагат нездравословни храни, то няма как да се научи да ги употребява. Моята дъщеря е на 10г. и понеже никога не е пила кока-кола, наскоро ми донесе бутилка, която само беше отворила, от една почерпка за детски рожден ден. Каза, че не и харесва вкуса, а и тя по принцип не пие газирано.

В друга една тема четох, че пастьоризираното прясно мляко губи доста от качествата си, но какво да пият градските деца, които нямат избор? Какво мляко давате, или с какво замествате евентуално?

Хлябовете и изобщо тестените изделия от бяло брашно, освен дето не набяват нужните елементи, са и много вредни. Както и рафинирата захар. Те са една от от основните причини за развалянето на детските зъбки, а и не само. Ще се радвам да споделите как се справяте с това. И особено на някакви алтернативи като възможност.

Като за начало - толкова. Simple Smile
Извинявам се, ако стана прекалено дълго за четене.




# 1
  • Мнения: 705
Вижте статията Има хляб, както и останалите статии на Горичка.

Става въпрос за Био хляб. В статията е поместено интервю, от което предлагам малка извадка:
Цитат

Как е гледано, като е био?
(зърното)
Не е торено с нищо.

С какво е пръскано?
Не е пръскано с нищо.

Като не е торено и пръскано, не е ли имало проблеми?

Имало е проблеми с коне, които са изпасали пшеницата през зимата. Друг проблем е била убийствената суша, която е допринесла за много слабата реколта (около 60 кг./декар).

С какво био зърното е по-различно от конвенционалното зърно?

Много по-вкусно и по-ароматно е. Със сигурност не съдържа никакви пестициди - на тези ниви от 15 години не е отглеждано нищо. В нивите освен пшеницата има и много други треви и цветя, които в конвенционалното земеделие се приемат за враг на основната култура и се унищожават с помощта на хербициди. Тези треви добавят лек и приятен аромат на хляба.

# 2
  • Мнения: 2 176
Мая+Доброслав=Кирчо, и аз го гледах този хляб в Горичка, само дето не го срещнах никъде по магазините /в които аз пазарувам/ в София. За съжаление в сайта няма конкретно упоменати магазини, а само това "Работим с около 60 обекта в София, Варна и Бургас, които снабдяваме всекидневно."

Би ли споделила ти откъде го купуваш?

# 3
  • Мнения: 2 652
Био хляба го има в биомагазина на пл.Журналист.

За прясното мляко - не е беда, ако не пие изобщо, дори по-добре. Повечко зеления, сурови ядки за калций и готово.

За хляба - 90% от пълнозърнестите хлябове на пазара са ментета, имат много набухватели, консерванти, бои и т.н. По тази причина си взех домашна хлебопекарна, купувам био пълнозърнесто брашно и така.

# 4
  • Мнения: 2 176
Твоят вариант е най-добрия, но някак с времето все не смогвам. Когато жената работи, се налага да се правят компромиси с някои неща, особено когато детето е в училищна възраст...

Колко пъти седмично ти се налага да месиш, т.е. колко време издържа такъв един домашно приготвен хляб. Питам, защото не съм го отхвърлила напълно и този вариант, все ще дойде време, когато няма да проверявам домашни и уроци всяка вечер.  Wink
Аз засега се спасявам с хлябовете на "Вита" и евентуално "Бонус", които се водят без брашно, но изобщо нямам идея  къде може да има уловки.

За млякото - действително ми е проблем, защото детето си иска всяка сутрин. И всеки път като купувам ми се свива сърцето като чета съдържанието и гледам трайността. Повечето производители дори не си правят труда да пишат нещо съществено извън калорийното съдържание. Още повече, че няма голям избор в кварталния магазин. Сега за ваканцията нямаме проблем, защото в блока на дядо и баба се доставя мляко директно от някакво село, от хора които гледат крави. Заявяваш и ти го носят на другия ден. Но проблемът ще се върне с пълна сила наесен... Другото млечно, за което се сещам, че употребяваме доста, е маслото. Ако някой има проверена марка, нека сподели. Знам, че е хубаво маслото да е с наситено жълт /натурално/ цвят, също да е от мляко от животни, които са пасли трева, а не хранени със зърнени храни. Обаче никой български производител не пише на етикета си нещо подобно.. newsm78

И още неща искам да питам. Simple Smile
Как се справяте с желанието на децата ви да ядат "нещо сладичко"? Говорили сме много вкъщи, че е добре да се ядат плодове на корем, когато възникне такова желание. Опитвам се да приготвям домашни овесени бисквити, като заменям в рецептата рафинираните съставки.  Но все пак - сладолед и шоколад не мога напълно да игнорирам, не ми се иска да налагам забрани.



# 5
  • София
  • Мнения: 410
По тази причина си взех домашна хлебопекарна, купувам био пълнозърнесто брашно и така.
Грейс, би ли казала откъде купуваш био брашното? Аз също от 2 години си правя хляб вкъщи, но освен био бяло брашно във Фантастико друго не съм виждала.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 5 010
...
 Другото млечно, за което се сещам, че употребяваме доста, е маслото. Ако някой има проверена марка, нека сподели. Знам, че е хубаво маслото да е с наситено жълт /натурално/ цвят, също да е от мляко от животни, които са пасли трева, а не хранени със зърнени храни. Обаче никой български производител не пише на етикета си нещо подобно.. newsm78
...
Как се справяте с желанието на децата ви да ядат "нещо сладичко"? Говорили сме много вкъщи, че е добре да се ядат плодове на корем, когато възникне такова желание. Опитвам се да приготвям домашни овесени бисквити, като заменям в рецептата рафинираните съставки.  Но все пак - сладолед и шоколад не мога напълно да игнорирам, не ми се иска да налагам забрани.

За маслото: аз купувам на "Родопея", в прозрачните опаковки, мисля, се води суроватъчно, според мен е добро, има вкус, цвят и мирис на истинско масло, в хладилник се втвърдява, има малък срок на годност и се разваля, наистина, едва ли обаче е от крави, пасли трева. Ползваме и другите им млечни продукти, според мен, това е възможно най -доброто като качество при млечните продукти на пазара в момента.

За "нещо сладичко": предлагам филия с мед и масло, или само с мед, или с халва /купувам една, на която пише, че е без консерванти  newsm78/ и масло. Често вземам бутер тесто /не знам, всъщност, колко е натурално/ и приготвям вкъщи различни бутерки, сладки /с мед, захар, домашно сладко, локум/ и солени /сирене, кашкавал, филе, извара/.

Не купувам кутии с вафли и готови сладки неща за вкъщи. От време на време купуваме голяма кутия сладолед, тука не мога да предложа алтернатива. Рядко им купувам и шоколад.  Blush

Приготвям им често и мляко с грис, нишесте, мляко с ориз, крем карамел. Опитвам се да купувам, когато мога, домашно прясно мляко от производител, ползваме домашни яйца. За плодовете, ясно, само дето кой ги знае колко са натурални, като са от пазара. newsm78

Ама без сладко не можем.

Проблема ми е не толкова да е натурално, колкото да няма, или да има колкото може по-малко, консерванти, подобрители и оцветители.   Peace

# 7
  • Мнения: 2 652
Хляб, за да е пресен, си се прави на 2-3 дни, както е и с купешкия. Хубавото е, че вечер може да си заредиш и да се програмира да е готов на сутринта. Но и мен често ме домързява и купувам готов, независимо, че отнема точно 10 мин. да се сложат продуктите.

Dutci, пълнозърнесто био брашно взимам от Елемаг. Е, не става като белия, но въпрос на навик.

Мляко съм взела едно био бадемово, но си има вкус на бадеми. Моето мнение е, че кравето мляко не само не е полезно, но напротив - задръства храносмилателната система (без значение прясно или пастьоризирано). Консумираме вкъщи само козе сирене и кисело мляко, детето още е на кърма, така че засега нямам тези грижи около прясното мляко.

С проблема "нещо сладичко" още не съм се сблъскала, защото дъщеря ми е още малка, но домашно приготвените кексове и сладки от пълнозърнесто, елдено и т.н. брашна са най-добрия вариант. Първо, защото нямат консерванти и оцветители. Второ, защото за подсладител могат да се сложат плодове и/или кафява захар, и освен това нямат хидрогенирани (транс) мазнини, каквито има в 99,9% от готовите продукти, да не говорим за бутер тестата.

# 8
  • София
  • Мнения: 410
Грейс, благодаря за информацията. Лошото е, че Елемаг е много далеч от нас, но може да отида и да си накупувам повечко брашно. А каква е цената му? Бялото био брашно във Фантастико е 5 лева и нещо за килограм.
Засега ползвам обикновено пълнозърнесто, но ще си купя и био...стига да не е 10 лева за килограм.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 170
И ние купуваме хлябовете на Вита, от Метро , 345... Развалят се и са вкусни
Отскоро в Метро има пълнозърнести макарони италиански, с добра цена и от твърда пшеница, не като българските, дето се разкашкват...
Препоръчвам ви пърлени, сухи кори за баница. Първо, че е много по-вкусно и романтично... второ вече никога няма да си купя от "мокрите", дето като ги отвориш и може да паднеш от острата миризма на консерванта... Специално си купих кръгла тава на Хром Силистра, идеално съвпада размера. Недостатък е , че не може да се увива плънката...
От сладките неща - скоро ще правя сладко от ягоди. Най-лесното и най-вкусното сладко. Само се вари и сипва в затоплените, сухи буркани. А овациите са гарантирани.
Мъжът ми си купува сладки сусамки- "гриляжно блокче" и локум, ама ако имаше естествен...
За мен- черен шоколад - отскоро се научих да го ям и вече усещам изкуственото
 на "млечните"...
Ех, край няма...
dutci , точно към 10 лв е килограма на био продуктите.
Супер съм доволна (бебето) от био елдата от Биомагазина на пл. Журналист. И баткото яде, просто невероятно, това е предпочитана храна и за двамата!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 5 010
bilyanam, откъде ги купуваш тия пърлени кори за баница? Има ли ги по магазините? И на коя фирма са производство? Че ме заинтригува, често правя баница вкъщи, но с обикновените кори и бих пробвала и с тези, само да не са безумно скъпи, де... Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 5 170
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170993.300 препоръчвам ви тази тема, но без първата страница, там има неадекватни твърдения
bendji2710, намирам ги по пазарите и хлебарниците - или в кутия от велпапе, отгоре със стреч фолио (за което пишеше, че е кофти), или направо в плик, но са малко разтрошени краищата. Евтини са, май лев и половина.

# 12
  • София
  • Мнения: 410
dutci , точно към 10 лв е килограма на био продуктите.
Супер съм доволна (бебето) от био елдата от Биомагазина на пл. Журналист. И баткото яде, просто невероятно, това е предпочитана храна и за двамата!
10 лева за килограм брашно май ще ми дойде в повечко. Не разбирам защо бялото брашно е по-евтино от пълнозърнестото, след като второто изисква по-малко обработка Thinking
Засега ще си останем на обикновено пълнозърнесто, защото аз правя по много хляб и сигурно около 40 лева ще ми се върже хляба на седмица Sad

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 22:49 от dutci

# 13
  • София
  • Мнения: 5 170
Рафинираният продукт не се разваля, затова. А и малко сме лудите дето искаме черен да ни е хляба, ядките да са сурови, бозата да вкисва, черешите да са с червеи...

# 14
  • Мнения: 135
Рафинираният продукт не се разваля, затова. А и малко сме лудите дето искаме черен да ни е хляба, ядките да са сурови, бозата да вкисва, черешите да са с червеи...

"ние сме на всеки километър и така до края на света"  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт