Агресия на работното място и не само на него

  • 3 126
  • 37
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Работя в едно холандско средно училище и днес ми се изправи косата от агресията на една 15 годишна девойка, която реши да хвърля столове по мен, зае кикбокс стойки и ме наричаше с какви ли не имена. За съжаление, началството реагира по к...начин и се опита дипломатично да даде на девойката втори шанс.  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Какво опита, направо й го даде.

Замислих се какво би трябвало да правя в такъв случай. И въобще какви са начините за справяне с агресията?

Вие има ли ли сте случаи на агресия на работното място или извън и как реагирахте / реагирате?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 176
15 годишна девойка, която реши да хвърля столове по мен, зае кикбокс стойки и ме наричаше с какви ли не имена. 

 Shocked Да не би да си обидила вокалът на любимата й /boy/банда?
Поне извинение имаше ли?

# 2
  • Мнения: 673
  Имам въпрос :Холандското средно училище в Холандия ли се намира , или е такова , но в България?

# 3
  • Мнения: 27 524
Имала съм.  Simple Smile Реагирах така, че правих магистратура след време на тази тема, която защитих с отличен и сега развивам докторат. Смятай колко хляб има в това  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 2 401
Калинке, какъвто и съвет да ти дадем няма да бъде много адекватен, предвид това, че става дума за чужбинско у-ще. Единственото за което се сещам, е да настояваш девойката да се срещне с училищния психолог, ако не е направено.

# 5
  • Мнения: 3 423
Е, биха могли и да те убият. Така че
си плюй в пазвата и се радвай, че с
този стол само са те постреснали. На
твое място бих се оглеждала за друго.
Учителската е от вредните професии.

Що се отнася до реакциите на шефовете,
считам ги за напълно адекватни, тъй като
действието се намира в културна държава.
Нормално е да ви приканят да си стиснете
ръцете, па да изпушите някоя лула на мира.

Що се отнася до моите местоработи, не съм
наблюдавала, нито пък участвала в агресия.

# 6
  • Мнения: 275
Единственото, което мога да те посъветвам, е - не трябва да проявяваш страх. Или по никакъв начин не трябва да знаят учениците, че изпитваш подобни чувства. Не се огъвай! Налагай авторитета си безкомпромисно, съобразявайки се с гадните и тъпи изисквания към учителите... В U.K. ситуацията е същата. Едни същества с различен цвят на кожата, могат да докарат почти всеки човек до инфаркт.
Само да не ме обвинят в расизъм...

# 7
  • София
  • Мнения: 2 019
В нашите училища за съжаление ежедневно има такива ситуации. Както е "модерно" напоследък те се заснемат с gsm и след това записът се излъчва по телевизията. Спомнете си как наскоро ученици биха учителката си по английски в час и след това родителите им заявиха, че техните добри деца не са способни да направят това и ще си наемат адвокати. Thinking

# 8
  • Мнения: X
Случвало се е. Зависи от агресията, зависи и от ситуацията, в моите случаи или съм реагирала с чувство за хумор или просто съм си обирала крушите.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Физическа агресия не, не и на работа. Но на улицата да. Стъписвам се Shocked Недоумявам откъде толкова злоба у едно малко дете примерно newsm78 Чудя се що за нещастен човек израства от един толкова гневен мъник Sad Като цяло - тъпо ми става. Не умея да реагирам подобаващо, защото подобно поведение ми е нетипично, не съм имала контакти с такава среда, не знам как да се държа Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 183
Като човек съм имала в работата си подобни моменти.Реагирала съм според усета си,и за щастие явно имам такъв,всичко се е разминавало,и дори са ме уважавали след това.

Но твоята професия е съвсем друго нещо,ти си педагог,а и подсъдим в случай че реагираш както аз в някои моменти...За това Лиска е права,търси нещо друго!Когато останем без учители,може би цялото ни общество ще намери воля,да се справи с децата си.Или казано по друг начин,ще намери време и за тях!!!

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Хубавото е, ако можеш да реагираш. В моят случай да отбиеш удар със сарказъм, ирония или нещо друго...Само дето не съм такава.  Rolling Eyes Та, ако има идеи как да се науча да бъда такава, ще съм благодарна.

Историята се развива не в България.
Лиске, причината девойката да реагира така е тъкмо, защото ръководството ни принуждава да си стискаме ръцете и "винаги да обсъдим нещата". Какво да й обсъждам на едно асоциално същество? Тя ме нарича к...., а аз да й дам шанс като й пиша добра оценка. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ( причината беше, че след няколко напомняния, че ще има тест и да мълчи, тя продължи, аз я помолих да си вземе теста и да го прави в друга стая, а тя отказа, защото нямаше как да преписва и тогава й предложих друга алтернатива, която не й хареса).  И ръце да си стискам! Толкова пъти го правих, защото това поколение е разглезено до немай къде. Всичко се прави за тях.

Ама и един друг елемент при наличието на агресия ме изумява ( сигурно, защото аз не съм такава). Как реално виждащите нещата личности се покриват и нищо не казват, а кликата на агресора набира мощ. Абе, защо е такова страхливо същество човекът? Ако има повече отпор, може пък агресията да намалее.....

Извинения още не съм получила, но искам и родителите й да са там ( жалко, че са свестни хора). Толкова им е трудно на тези девойки да се извиняват, че искам да почувства как се прави пред родителите. Пред мен само ще стиска устни, навлажни очи, пророни нещо през зъби и ще си замине. А иначе пред родителите й по-дълго ще я държи.....

Интересно ми е да ви чета, когато описвате и други професии, където има агресия....или ваши лични преживявания.   

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Едни същества с различен цвят на кожата, могат да докарат почти всеки човек до инфаркт.
Само да не ме обвинят в расизъм...

И тя е с различен цвят на кожата.  Родителите й са я измъкнали с пот и работа от джунглата, а тя се държи като в джунгла.  Shocked

# 13
  • Мнения: 152
...на едно мое работно място...шефа крещеше истерично, всяваше смут, псуваше ... има и още , но няма да продължавам. В един миг ми писна... отидох при него и му казах, че ако продължава да ми надува главата с ненормалното си поведение - ще го пребия и после ще му бръкна в очите!
Уволниха ме!

# 14
  • Мнения: 984
Имаш два хода, преди да се хванете за косите:
а/санкционираш на момента по устав /преписва? - слаба оценка и толкова/. Без да обясняваш, без да увърташ, без да даваш повод да спори и т.н. щуротии;
б/оставяш да препише и после вариант а/.

Тези два подхода трябва да са ти норма на поведение, за да са наясно учениците още в началото за какво става дума. Всяка възпитателна мярка, използвана половинчато, е неефективна.

Ако едно дете, пък било то и 15годишно негро ти се хвърли да те бие, значи не ставаш за тази професия и нямаш работа в класната стая. Съвет.

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 22:24 от Хатшепсут

Общи условия

Активация на акаунт