Учене

  • 647
  • 12
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Учим 3 години за висше
С цяла година по-рано ще взимаме дипломи за висше, ако се приемат решенията от кръглата маса за образователната степен специалист. Тя се проведе в Пловдив. Законите на ЕС позволяват диплома за бакалавър да се дава за три години, смятат експертите, сред които бе и зам.-министърът на образованието проф. Камен Велев.


Това е част от статия в Стандарт. От известно време се питам по колко време се учи в чужбина. Тук е вековно /или поне така ми се струва/. За бакалавърска степен е 4 години, а допълнително магистърската е 2-3 години....Много ли е или в България е малко? И е яко учене и писане на досиета, рапорти, планове и 1001 дпълнителни проекти. Българските студенти все още не са толкова натоварени, според мен...

Последна редакция: пн, 06 юни 2005, 09:59 от Kalinka

# 1
  • Мнения: 1 366
И тук (Израел) е така 4 (или 5 за адвокати и експерт счетоводители, 6 лекари)+ година стаж без диплома и работа за пари на чистачка, а после още 2-3 за магистър.

# 2
  • UK
  • Мнения: 1 334
не съм чела статията,но тук също бакалавърска степен може да се вземе за три години. не го намирам за ненормално,ако се покрива същия материал но обучението е по-интензивно. аз си направих магистърската степен тук за 1 година вместо за две,защото вземах летен семестър и повече предмети.
що се отнася до ученето в БГ-учила съм в МЕИ-то 5 години и се чувствах много по-натоварена отколкото тук,чертежите по-специално ми разказаха играта Mr. Green но като цяло моето мнение е,че много още промени трябва да въведат,ама да не изместваме темата Simple Smile

# 3
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
А имах впредвид филологиите, а не специалностите с чертежи и математики ....За тях е ясно, че са доста натоварени...
Тук са луди на тема проекти. И при вас ли е така?

# 4
  • Мнения: 3 423
От известно време се питам по колко време се учи в чужбина. Тук е вековно /или поне така ми се струва/. За бакалавърска степен е 4 години, а допълнително магистърската е 2-3 години....


Ха-ха-ха-ха-ха,
ти на това много ли му викаШ?
В Германия е пълно със студенти на по 35-40 и с по 20-ина семестъра zад гърба си.
Това е така zаради свободата сам да си правиШ програмата. Не е като у нас, където всичко ти е по план и няма мърдане - zимна сесия, лятна, ако не - септември. В Германия протакането е с години.

А ти, ако бърzаШ, zаЩо не zапиШеШ 2 години zа една? Аz така направих, нямаШе никакъв проблем.

# 5
  • Мнения: 1 541
Мъжът ми учи тук (далеч е от чертежите и сметките  Wink ) и за бакалавър е 3 години- като му виждат сметката от проекти, есета, placements, групови проучвания и май им загубих края.....чак противно да ти стане! Една гора дървета отидоха за хатия  Mr. Green Натоварен е с тези неща доста интензивно, но поне изпитите им са сведени до 2- 3 най- много! Аз учех в България в УНСС и освен, че през семестъра натоварването беше нон стоп, взимах и по минимум 8-9 изпита на сесия! Според мен в чужбина го карат малко по- човешки...... Thinking

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам дали е по-човешки, ама аз след всеки семестър, който е от 7 седмици, имам средно 9 изпита. А между временно изписвам и аз купища хартия с проекти, планове  за развитие и т.н. /това последното много го мразя.../

И тук протакват, но просто не взимат изпитите или не правят проектите и все имат възможности за поправителни....

При мен няма много възможност да се взимат 2 години за една, заради прословутите проекти, а и заради стажовете. Но почвам да се  newsm78 ,защото ми се иска и бакалавърскаа тогава вече ще съм   баба Wink

# 7
  • Мнения: 978
Калинка, много наистина ми се вижда това учене. newsm78

# 8
  • Мнения: 1 366
Ха-ха-ха-ха-ха,
ти на това много ли му викаШ?
В Германия е пълно със студенти на по 35-40 и с по 20-ина семестъра zад гърба си.
Това е така zаради свободата сам да си правиШ програмата. Не е като у нас, където всичко ти е по план и няма мърдане - zимна сесия, лятна, ако не - септември. В Германия протакането е с години.

Тази свобода не е ли само в тъй-наречените свободни университети (аз учех в такъв и можех да взимам дори само по 2 курса на семетър), отделно има доста общи профили, които ти дават више, но неспециализирано и там можеш да избираш и курсовете, които ще учиш. Системата е точкова, всеки курс носи определен брой точки, като има и някои, които са задължителни.

# 9
  • Мнения: 3 423
Ха-ха-ха-ха-ха,
ти на това много ли му викаШ?
В Германия е пълно със студенти на по 35-40 и с по 20-ина семестъра zад гърба си.
Това е така zаради свободата сам да си правиШ програмата. Не е като у нас, където всичко ти е по план и няма мърдане - zимна сесия, лятна, ако не - септември. В Германия протакането е с години.

Тази свобода не е ли само в тъй-наречените свободни университети (аз учех в такъв и можех да взимам дори само по 2 курса на семетър), отделно има доста общи профили, които ти дават више, но неспециализирано и там можеш да избираш и курсовете, които ще учиш. Системата е точкова, всеки курс носи определен брой точки, като има и някои, които са задължителни.

Не. Във всеки нормален университет е така. Това е всъЩност принципът на университетското учене, останалото с т.нар. ученическа програма (като у нас, напр.) са специалиzираните висШи училиЩа, но не и университетите.

# 10
  • Мнения: 2 032
И в Англия бакалавърската степен е три години, а за професиите (право, медицина) може да е по-дълго: има степени над бакалавърската, които се изискават, преди да можеш да започнеш да практикуваш. За правото (за това говоря, защото това съм завършила) има 7 задължителни предмета, които трябва да се покрият за 3-те години, другите си ги избираш (но са пак правни предмети). Натоварването преди всяко упражнение е абсолютно нестравнимо с това, което се изисква в България (аз и там учих право  #Crazy) а изпитите в България, сравнени с тези тука, са истинска смешка.
Но, кой знае, може да са се променили нещата, аз бях студентка преди сто години.

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Хмм, в нашия университет ще въвеждат от наесен такива степени, аз като завърша някога ще е с т.нар. диплома. Редовното време за следване е 9 семестъра, но досега не знам някой да е успял да завърши в срок (или е бил някой от първите набори) Имаме поне по 6-7 изпита, отделно домашни през първите 4 семестъра, а сега в горната степен бъка от проекти, практики, и разни чудесии, в които е по-лесно да направиш и изкараш добра оценка, отколкото да получиш място в групата още същият семестър. Аз затова и едновременно търча на даскало и отглеждам хищник, иначе не се знае, дали ако бях отложила щях да се докопам до място
А да не отварям дума за т.нар. работа в групи.....ужас е, когато са събрани студенти от различни специалности и всеки има различен учебен план, и трябва да се нагодиш към останалите  Close и как на сбирките се обсъжда едно и също нещо по няколко пъти, вместо да се работи интензивно

# 12
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Бакалаварските и магистерските степени сега zапочват да ги въвеждат в Германия. Иначе аz си zавърших с дипл., zа което съм много доволна. 9 семестъра е следването в университетите (в University of Applied Sciences или FH е по малко семестри). Повечето студенти следват  повече време, zащото работят, живеят самостоятелно, ходят на 1 или 2 семестъра в някой чуждестранен университет и т.н. Освен това могат сами да си правят програмата (ако пък не искат, може да се придържат към препоръчаните програми)

Общи условия

Активация на акаунт