Състав на минералната вода от Халите и Княжево?

  • 18 718
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 555
Здравейте, от няколко дни се опитвам да издиря информация относно състава на тези води, за да знам дали са подходящи за малки деца и за ежедневна употреба, но не намирам отговор. Звънях на РИОКОЗ, но там ми казаха, че за това отговарят в Института по курортология в Овча Купел. От услуги ми дадоха някакъв тел. (който не е сигурно дали е верният), но там никой не отговаря. Моля, ако някой знае нещо по въпроса да ми помогне! Чешмяната ни вода има много гаден вкус на стари тръби, а не ми се иска да купувам бутилирана изворна, затова търся вариант за сипване на хубава вода в близост до София.
P.S. Не съм сигурна, че темата ми е за този форум Rolling Eyes, но понеже съм си кърмачка по душа, реших да я пусна тук Laughing. Ако модераторите преценят, нека я преместят.

# 1
  • Мнения: 433
За съжаление не знам кой и къде би имал тази информация.  Но имай предвид, че според местните стари хора тук (живея в Княжево), водата се препоръчва за бъбречни заболявания, не е подходяща за дълга ежедневна употреба на здрав човек.
Подходяща за всекидневно пиене е таи в Горна баня. Аз наливам от чучура срещу едната фирма за бутилиране, близо до Ортопедията. Там е по-спокойно, отколкото в центъра на селото до банята.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 524
и аз не съм сигурна дали би намерила отговор на върпоса си. за княжевската вода подтвърждавам и аз това знам за нея. ние сипваме от халите, но на детето не му давам от нея- така или иначе не знам състава, а и с минералните води за малки деца според мен не е вариант. запончнах преди месец и малкод а купувам изворна, понеже спрях да преварявам (преварявах чешмяна). успех, а ако намериш отговор, и аз бих искала да знам какво пием Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 555
Аз разбрах, че в тази от Халите има доста флуор Sad

# 4
  • Мнения: 553
за водата от Халите знам че трябва да се пие прясна, престояването за повече от 2 дни в бутилка променя качествата й, моя познат беше изнамерила някакаво инфо за тази вода и специално ми се обади дами каже - по-начесто и по помалко да си наливам, и без друго съм близо.
ама като не помня какава беше причината дори не си спомням дали става по-малко полезна или става с нещо вредна даже

# 5
  • София
  • Мнения: 555
Халите:       
Мин. -302
Cl- 12
SO4- 56
HCO3- 70 - 27
Na+ - 83
Ca2+ - 2
Mg2+ - следи
F - 1,6

Княжево:
Мин. - 150
Cl- 4
SO4- 17
HCO3- 12-24
Na+ - 33
Ca2+ - 3
Mg2+ - следи
F - няма

Водата от Княжево е една от най- слабоминерализираните в страната.

 Данните са от ст.н.с. д-р инж. Лилия Владева - http://mineralnivodi.wordpress.com/

Общи условия

Активация на акаунт