Ендометриозата-причина за изчерпан яйчников резерв?

  • 2 383
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте момичета!
Моята история е дълга но на въпроса...
Аз съм с изчерпан яйчников резерв установен от изследване на inhibin b,fsh,lh,E2...но на всичко отгоре ми предстои лапароскопия поради съмнения за ендометриоза.
Може ли ендометриозата според вас да е причина за изчерпване на яйчниковата функция и след отстраняването и и нужното лечение може ли да настъпи подобрение на резерва?
Предполагам че въпроса ми звучи наивно защото от всичко което съм чела разбирам че това е необратим процес...но ви моля ако някой има подобен проблем да сподели опита си.

# 1
  • Мнения: 7 718
Едва ли ендометриозата е причина за изчерпан резерв. Но при ендометризоа най-малкото настъпва удебеляване на обвикита на яйцеклетката, което пречи за оплождането. Така че дори и малкото добри яйцеклетки да не могат да бъдат използвани рационално. Излекувай ендометриозата, вероятността за успех след това е голяма. Peace

# 2
Благодаря Lali!
Нали знаеш...надеждата умира последна... Confused

# 3
  • Мнения: 6
как разбирате, че имате изчерпан яйчников резерв? Какви трябва да са резултатите от FSH и LH?

# 4
  • Мнения: 2 343
Правят се изследвания като тези на dan75 inhibin b,fsh,lh,E2. Обикновено като се пускат половите хормони се забелязва високо ниво на ФСХ и след това се прави преценка за причината.

# 5
  • Мнения: 6
благодаря Mira mimi, май моя се е поизчерпал, FSH - 7.0, LH- 4.3  , а инхибина 31 Sad

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Моми,не ти е чак толкова висок ФСХ,а и за най-точно диагностициране се изследва  Антимюлеров хормон и се прави преглед м/у втори и четвърти ден на цикъла,за да се установи броя на антралните фоликули в яйчниците.

Общи условия

Активация на акаунт