Късното захранване=пропаганда!!!

  • 2 826
  • 69
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958
Днес вече се замислих да захранвам сериозно! Не знам защо, но на бебка всеки месец (вече 3 пъти под ред) преди да ми дойде цикъла и едното и оченце все едно има конюктивит и почва да пуска гной ( само за 1 ден обаче и после минава)! Та майка ми днес ми се обажда да провери дали очето ни е минало и ме подхваща по телефона! Детето било хилаво и мускулатурата му не била като на племеничката ми (1м. и 20 дена по-голяма от Дара и е на формула, сок и пюре)! Защото не съм давала пюре и сокче после да не съм съжалявала! Да не съм била направила нещо на детето! Хем знам, че всяко бебе се развива по различен начин, хем нещо ме човърка от вътре! Та детето на братовчед ми от както стана на месец и половина може да го хванеш за ръце и да го дигнеш във въздуха без да си отпуска ръцете, а Дара още не може така! Може само да седне докато я дигам, без да си отпусне ръцете! Като почна да я вдигам на по-високо и се провисва на ръце! Също така не може повече от 5 мин. да лежи по корем без да си отпусне главата! Лежи и се смее и като минат около 5 мин се уморява и отпуска глава и почва да реве да я обърна! Само няколко пъти е успявала да се обърна по гръб от лежане по корем! И сега ще ми е много трудно да убедя майка ми, че късното захранване е по-добро за детето! Знам, че ще кажете да не я слушам и аз така и правя, но понякога ме засича с едни такива мисли! Нейно изказване е също :" Четете тези форуми и експериментирате с децата, а някой следи какви са резултатите!" Едва ли не, че сме експериментаторска група и си правим опити с децата! Не иска да повярва тази жена, че цял свят отрича захранването преди навършване на 4 месеца и това е! Според нея защото аз не ям много месо и не обичам манджи, значи, че и бебето не може да си набави всичките му необходими вещества! Нали не бъркам ,че то си набавя всичко за моя сметка???
Доста съм объркана! Дайте менения по въпроса! И за очето, някой имал ли е подобен проблем? Всеки месец преди цикъл се започва и трае максимум 2 дена! Само на кърма сме както разбрахте!
Извинявайте, че стана дълго и объркано! Sad

# 1
  • Мнения: 6 243
Всяка майка има моменти, в които се съмнява дали наистина прави най-доброто. По-ненормално щеше да е, ако никога, ама наистина никога, да не си задаваш тоя въпрос. Та поред: обикновено хранените с адаптирано мляко бебенца са по-пълни и  по -тежки. Но не винаги. Заради повечето грамове отгоре, тези бебета по-често са и по-тромави. Но и това не е задължително. Влияние имат и гените, и пола, и темпераментана детето. Моите две деца са пример за това - и двете на кърма: Баткото - дебел, та пастьозен, неподвижен и спокоен дундьо. Дребната - малка, подвижна и изключително пъргава. А твоето явно е от по-спокойните, по-изчакващите бебета. Не я сравнявай с братовчедка й, а с примерните схеми за моторни умения за бебетата на съответната възраст. Навремето ни ги даваха в консултациите - сега не зная има ли ги още. Но и да ги няма - питай педито дали това умение вече трябва да го имате. Защото като сравняваш само с едно дете, неминуемо едното ще е По- от другото.

За твоето хранене: не е задължително да ядеш месо, за да кърмиш здраво бебе и да останеш и ти здрава. Тук говоря изцяло от личен опит. Имам две бременности и два периода на кърмене (8 м. едното, досега 13 м. второто), ами зъбите ми са си на мястото, косата също. Ставите не ме болят. Хемоглобинът ми е в норма. Просто повечето хора се шашкат от различното, в т. ч. и от различния начин на хранене.

Ох, знам, че това няма да успокои майка ти. но бабите винаги се притесняват, че ще направим нещо на внуците им, а забравят, че те самите са били дори по-млади от нас, като са ни родили. Ако е жива свекърва й на твоята майка, кой знае какви неща ще разкаже... Но ако това ще те успокои - обикновено те оставят на мира, като се роди второто. Щом вече си изгледала едно, почват да ти имат малко повече доверие Wink

# 2
  • Мнения: 863
ами да ти кажа,че донякъде това със захранването ми е познато Thinkingмоята майка и тя не ме подкрепя много-много,но пък поне е дале4е и няма много възможност да дава умни съвети...преди една седмица Ивко изкара една кърма4еска стачка и според нея "това мляко вече му е омръзнало"...ами като му е омръзнало вече да взема да му давам пържоли и джуркан боб може би Laughing Laughing Laughing
аз бих те посъветвала да не слушаш никой друг освен себе си ,както и да наблюдаваш бебка - запо4ни да захранваш,когато сметнеш.че тя е готова за това
а за очето не знам какво да те посъветвам-педито какво казва по въпроса?може би ще трябва да се вземе секрет за изследване...

# 3
  • Мнения: 819
Това е проблем, който и мен много ме вълнува.....Първото си дете съм захранила рано и за сега няма някакви проявени алергии (то никога не е късно де  Sad). Засега не съм давала нищо на малката, която наддава и се развива добре. Все пак мисля да захраня през август, когато ще е навършила 5 месеца.
Една моя позната, която е раждала и гледала (скоро) детето си във Франция ми каза че там препоръките за режим и за захранване не са много по- различни от нашите  Rolling Eyes Захранвали някъде към 4 месец. Така че кое е най- авторитетното мнение..... и аз самата не зная.

# 4
  • Сливен
  • Мнения: 382
За майките - И моята майка ме е разревавала с изказвания в стил "мъчиш го това дете" и то от най-доброто желание да е полезна. Това са майките. Предполагам, че и ние ще сме същите. Ела да я видиш сега как с повод и без се фука през разни познати "Ооо, ами тя Деничка беше САМО на кърма до 6тия месец. И до сега е предимно на кърма. " Че и освен това проявява информираност "То на запад само така гледали децата си. "  Wink
Това разбира се не може да бъде убедително, че сме взели най-правилното решение. Нещото, което мен ме убеди е, че множество хуманитарни организации пропагандират късното захранване, а от него по принцип никой няма финансова изгода. Тогава защо го правят? За мен отговорът е, че наистина то е по-доброто.
И последно, но може би най-важно. Това, че на запад най-новите тенденции били еди си какви, е бошлаф работа. Те на запад само се хвърлят по едни и други нови тенценции. Въпросът е, че преди столетия и хилядолетия не е имало биберони, кашички и пюренца, а децата пак е трябвало да бъдат захранени. Ами просто майките са изчаквали момента, когато децата ще могат да поемат и по-груба храна. И това е заложено в човека като вид.

П.П. Деничка се научи да се обръща корем-гръб и обратно едва на 9-10 месеца. Племенницата ми - също. С тази разлика, че Дени е захранена късно, а Мимката - по всички бг правила.
И още нещо - Дени можеше да пляска с ръчички и да отгръща книжки МНОГО преди наборчетата да могат.
Просто всяко дете е различно, а майките затова са майки, за да се притесняват.

# 5
  • Мнения: 2 051
Една моя позната, която е раждала и гледала (скоро) детето си във Франция ми каза че там препоръките за режим и за захранване не са много по- различни от нашите  Rolling Eyes Захранвали някъде към 4 месец. Така че кое е най- авторитетното мнение..... и аз самата не зная.
Захранват не по-рано от 4 навършени месеца с препоръка захранването да се отложи ако е възможно до 6 навършени месеца. Няма детска храна в ЕС, на която да пише "3 месеца" и оригиналния надпис " след 4 навършени месеца" да се превежда като "подходящо в четвъртия месец".
Една от причините там да да започват на 4 навършени месеца е късият отпуск по майчинство (мисля че беше точно 4 месеца, ако не греша).
У нас масово препоръчваното захранване е на 40 ден (сок), така, че има доста осезателна разлика според мен.

# 6
  • Мнения: 2 051
Джуджанка, каквото и да направиш със захранването, не оставяй решението ти да зависи от натрапвани ти сравнения между детето ти и други деца и най-вече килограмите им. Те са фикс-идея на цялата по-възрастна генерация. Какво остава пък да се сравняват бебета, които дори не са на една и съща възраст - разлика от над 1 месец е огромна, когато си на 3, а някой е на цели 4 и 20 дни. Ми това си е половин живот повече Laughing
Можеш да разкажеш на майка си или да и дадеш да прочете, че нормалното захранване на 6 месеца, е не късно, както често го наричаме, и не е експеримент, а начин на хранене отдавна наложен по света, като е срамно, че у нас този опит има възможност да се разпространява само от майка на майка.
И вземи решение като размислиш спокойно, а не под натиск, така както ти подсказва твоят собствен майчински усет.

# 7
  • Мнения: 819
Няма детска храна в ЕС, на която да пише "3 месеца" и оригиналния надпис " след 4 навършени месеца" да се превежда като "подходящо в четвъртия месец".

????????????

# 8
  • Мнения: 1 194
Това е проблем, който и мен много ме вълнува.....Първото си дете съм захранила рано и за сега няма някакви проявени алергии (то никога не е късно де  Sad). Засега не съм давала нищо на малката, която наддава и се развива добре. Все пак мисля да захраня през август, когато ще е навършила 5 месеца.
Една моя позната, която е раждала и гледала (скоро) детето си във Франция ми каза че там препоръките за режим и за захранване не са много по- различни от нашите  Rolling Eyes Захранвали някъде към 4 месец. Така че кое е най- авторитетното мнение..... и аз самата не зная.
Здравей. Аз живея във Франция и моят педиатър ми каза да захранвам СЛЕД 6 навършени месеца, преди само на кърма, без вода, сок или пюре. Няма такова нещо 4 месеца, нищо че има по магазините пюрета за такава възраст.

# 9
  • Мнения: 819

Здравей. Аз живея във Франция и моят педиатър ми каза да захранвам СЛЕД 6 навършени месеца, преди само на кърма, без вода, сок или пюре. Няма такова нещо 4 месеца, нищо че има по магазините пюрета за такава възраст.
Напълно възможно е да й е стара информацята (1,5-2 години), но сигурно и сред педиатрите има различни мнения в такава голяма страна като Франция
А всъщност на мен винаги ми е било интересно защо има пюрета за бебета над 12 седмици....????

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 085
аййййй как ги мразя тези сравнения. Абе да му се не види, дори близнаците не са напълно еднакви, а те тръгнали да сравняват деца, различни, чиито родители си имат свои си гени. Така зълвата вчера изтърси, че на три месеца нейното било тежало 8 кг, сега детето е на 3.5 год. и тежи 20 кг, да, ама таткото и майката са едри, а аз с мойте 53 кила и не мога да се меря с нея, или мъжът ми с нейният мъж ..та какво остава за децата...
Добре, че имам около мен само кърмещи и късно захранили майки, та като гледам техните деца са си здрави и търчат по поляната, не им липсва ранното даване на сокчета и прочие....
Хайде мами, доверявайте се на инстинкта си и оставете дечицата да са вашите съветници, а не таблиците и разписанията

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Няма детска храна в ЕС, на която да пише "3 месеца" и оригиналния надпис " след 4 навършени месеца" да се превежда като "подходящо в четвъртия месец".

????????????
Хич недей се чуди...залепват масово лепенки тук върху оригиналните етикети, и превръщат 6 на 4 без да им трепне окото на вносителите. И не само - българските производители също го умеят това. Моето гардже е по-голямко, и преди година може би купувах каши Слънчо, на които върху цифрата "6" в горния ъгъл беше залепено "4"...И изведнъж кашата станала подходяща за деца на 4, а не на 6 месеца... Такива ми ти фокуси Wink

# 12
  • Мнения: 6 206
[Напълно възможно е да й е стара информацята (1,5-2 години), но сигурно и сред педиатрите има различни мнения в такава голяма страна като Франция
А всъщност на мен винаги ми е било интересно защо има пюрета за бебета над 12 седмици....????
Понеже и аз съм се чудила над този въпрос, така да се каже се връщам от там накъдето отива Диди, без обаче да правя сравнения между моето и някое друго дете, казвам:
Ако погледнеш 12 седмици го пише само и единствено на български. Ако погледнеш оргиналния текст - ще видиш над 4 месеца. Използват ситуацията - че не сме в час, да си продават стоката, много ясно. Отвори сайта на Хип, да видиш, няма, няма такова нещо пюре под шест месеца. Нестле пишат вече навсякъде, на пюрета и каши, за изключително кърмене до 6 месеца.
Да не говорим за сокчета, че ги няма написани в нито една книга.

# 13
  • Мнения: 819
Понеже ми дадохте идеята да погледна в сайта на HIPP; ето какво намерих:
http://www.hipp.co.uk/products/juices.htm
http://www.hipp.co.uk/products/jars_from_4_months.htm
Като кликнете върху някой от продуктите ще видите от колко месечна възраст е Wink
Надявам се че тука шашма няма  Laughing

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
...и пак пише ясно "над" 4 месеца...

Общи условия

Активация на акаунт