Первазите на стените от плочки или паркет

  • 12 336
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 529
Момичета, голям проблем ми възникна  Rolling Eyes

Досега не ми беше правило впечатление, че в нашия апартамент (а и по принцип в повечето домове) настилката по пода, независимо дали е плочка или паркет, продължава в едни ниски первазчета (5-6 см) ли да ги нареча, чието основно предназначение е (както разбирам от строителите) да предпазват стената от зацапване като се чисти. Да, но нашата дизайнерка на къщата не ги харесва тези первазчета, а и не ги виждам в модерните интериори. Но пък няма ли наистина стената в долния си край много бързо да се изцапа? newsm78
Давайте мнения и идеи, моля  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 425
В стаите може да си сложиш первази с цвета на паркета, сега се продават всякакви цветове. А там където подовата настилка е от плочки може или пак с подходящ перваз или с плочки на височина 4-5 см. В майка ми так където да плочките е с первази - плочките са черни с бели нишки (май имитират мрамор) и первазите са черни и стои много добре.

P.S. Мерси, че ме светна за какво служат тези первази. И в къщи ги имаме в коридора и все се чудех с каква цел са сложени.

# 2
  • Мнения: 3 641
И аз съм за первазите, наистина предпазват стената, особено като се чисти с моп или парцал.
Вкъщи където имаме ламинат и первазите с ани от такива плоскости.
В бикса и коридора смена теракот и също имаме направени первази. Въпросът е да са красиви подходящо направени

# 3
  • Мнения: 2 529

P.S. Мерси, че ме светна за какво служат тези первази. И в къщи ги имаме в коридора и все се чудех с каква цел са сложени.

Оооо, моля  Wink Не знам дали точно такава им е целта, но като им казахме на строителите, че не искаме первази, ей такива очи опулиха  Shocked и казаха тогава, че ще става много мръсна стената долу  Rolling Eyes

Хайде за спалните и да сложим такъв перваз не е страшно, но как ще е на стълбите към втория етаж, като там са предвидени лунички над всяко стъпало, а другата проблемна зона е коридора на първия етаж  - губи се нещо от естетиката, но пък и чистотата ми е важна  ooooh!

# 4
  • Мнения: 5 255
PVC первази
Продават се в различни цветове подходящи както за паркет, така и за теракот  Wink

# 5
  • Мнения: 3 770
Не се бях замисляла по този въпрос , но сега поразгледах и наистина в доста съвременни интериори липсва перваза.Аз лично го харесвам и наистина предпазва стената от замърсяване.В офиса нямаше перваз и доста бързо се образува естествен такъв / в сиво ,черен цвят от мокрия парцал  Grinning /.У нас имам первази - към ламината съответния такъв , а където има теракота первазът е продължение на касите на вратите - същия материал и цвят.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 47
Когато се поставя подова настилка (независимо каква) никога в края до стената не се получава идеално. На естествения паркет се оставя разстояние до стената. Точно тези малки недостатъци се скриват от перваза. И се предпазва и стената - както са писали другите.

# 7
  • Мнения: 4 300
Цокъл се нарича това. Аз лично не ги харесвам, сложихме само в пералното, ако евентуално стане някакво наводнение да не се прецака гипскартона на стените.
В останалите помещения има первази ( като от снимката на Мам@)- дървени и пвц в зависимост от настилката.

# 8
  • На село
  • Мнения: 873
Целта действително е да не се зацапва стената при миене на пода. Аз не харесвах особено въпросните цокли от плочки за коридора и мислех да слагам ПВЦ первази, но в кухнята преди ремонта бяхме с такива и се събираше мръсотия под тях. Трябваше да ги махам периодично да мия и под тях и после трудно ги слагах. Затова избрах цокъл от плочки за теракотения под в коридора с лайсна за ъгли отгоре за завършеност.

# 9
  • Мнения: 8 999
Най-практични ми се виждат первазите от ПВЦ /тези, които се монтират на ламиниран паркет/. Има милиони цветове и все ще се намери нещо, което да отива на всякакъв вид настилка. Перваз от плочка ми стои като старовремска баня, която нагоре е боядисана с блажна боя.

# 10
  • Мнения: 2 529
Невероятни сте  Hug

Сега ми хрумна, че ако тези ПВЦ-первази са с цвета на стената, а не на плочката или съответно паркета, сигурно ще спасим проблема с естетиката, а и с цапането Sunglasses
Само там където има ламинирани паркети ли се намират? Има ли разлики в качеството им, съответно в цените? Как и на колко време се подменят евентуално?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Освен идеите по-горе ще вметна още една, защото аз не харесвам дървен перваз върху плочки; ПВЦ никъде не харесвам, освен на ламинат, когато се налага. Истината е, че и плочки в дом не харесвам, но това няма общо с темата.
Первази могат да се правят и от МДФ с височина и горен профил какъвто ви харесва. Хубавото е, че цветовете са предостатъчно много, лошото е, че МДФ-а все пак не е най-издръжливия материал. Имам предвид, че ако сложите бял примерно, скоро ще си личи понадрасканко, ако чистачката си пада грубиянка  Simple Smile
Инокс или високи от ПВЦ също ми харесват, но не отиват навсякъде.
А дизайнерът каква алтернатива ви предложи на цокъл от плочки.

# 12
  • Мнения: 1 006
Интересна тема, ще следя, че ми предстои...

# 13
  • MJF
  • Мнения: 8 571
маринова, аз сложих пвц перваз на плочки защото не харесвам именно незавършеността отгоре на цокъла но не знаех и не съм виждала  твоя вариант на покриване на цокъла.сега като  прочетох че има начин Embarassed.може ли снимка на завършения цокъл.

# 14
  • Мнения: 2 529

А дизайнерът каква алтернатива ви предложи на цокъл от плочки.

Ами без цокъл изобщо, но в момента още обмисля ситуацията. Моята идея май няма да стане според мъжа ми Rolling Eyes
Плочките са в коридорите и в кухнята и по стълбите, навсякъде другаде сме с паркет и первазът не е проблем.

Общи условия

Активация на акаунт