ЗагаТката на матурите като извор на клюки

  • 688
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
Нелепа и изключително елементарна грешка на МОН направи за смях първата задължителна матура по български език и все пак даде основание за клюките по този въпрос из пресата:

Нелепа грешка помрачи матурите /2008/6/2 23:40:27
http://www.knigite.info/modules/news/article.php?storyid=2065

...Грешката бе открита от ученици от столичното 7 СОУ...
Оказа се, че в един от отговорите на въпрос, който обаче не проверява правописа, думата "загадка" е изписана с "т". Въпросът е: "Думата догадка в текста означава...", а възможните отговори са: предположение, загаТка, заблуда или решение...
Първоначално от МОН заявиха, че са се позовали на речник от 2002 г. на университетското издателство. Според изданието думата е дублет и допуска изписване и с "д", и с "т"... Впоследствие от МОН обясниха, че вероятно е станало объркване, тъй като първоначално вместо "загадка" е бил предвиден възможен отговор "загатване"...
... "Думата се изписва само и единствено с "д" и няма дублетна форма", бе категорична д-р Петя Костадинова от Секцията за съвременен български език в Института за български език към БАН. Според нея речникът на проф. Пашов е правоговорно-правописен и в него е написано как се изговарят думите. Единственият речник, в който се проверяват нормите на книжовния български език, е правописният речник, издаден от Института за български език през 2002 г. "Учудена съм и не вярвам, че експертите на министерството могат да допуснат такова нещо... При изтеглянето на изпитния вариант по-рано сутринта просветният министър Даниел Вълчев заяви, че тестовете са проверявани няколко пъти. "Самият аз съм ги решавал по областите, по които имам познания", добави той...

# 1
  • Мнения: 3 423
И какво сега? Какви са клюките от извора?

# 2
  • Мнения: 335
И какво сега? Какви са клюките от извора?

Ми, загатка са.

# 3
  • tardis
  • Мнения: 329
Бе не знам за клюки, но подобни наглед "дреболии" яко подронват авторитета на МОН.
Случайна грешка или не, дублет или не, разсеян или неграмотен коректор, каквито и оправдания да си измислят - децата вече си казаха: "и там са неграмотни ..."

# 4
  • Мнения: 1 533
Попитах дъщеря ми спомня ли си този въпрос. Спомня си го, но загаТката не й е направила впечатление, за мой ужас. Нито на нея, нито на министър Вълчев.

# 5
  • Мнения: 3 423
Значи няма никакви пречки, Калиноу,
дъщеря ти да стане министър скоро.

Общи условия

Активация на акаунт