На 3,5г. какво се очаква да знаят и могат децата?

  • 1 750
  • 26
  •   1
Отговори
Синът ми е на 3г. и 5м., не ходи на градина и на мен се пада честа и отговорността да го обучавам. Нямам особен успех със задържането на вниманието му когато се опитвам да го стимулирам с някаква награда ако научим цифрите от часовника от 1 до 9.
Интересува ме на какво учат децата в градините на тази възраст, какво се очаква вече да знаят. Искам да преценя "ние" къде се намираме.
Ако пък знаете от къде мога да изтегля някакви детски образователни филмчета от рода на "Улица Сезам" (колкото и да ми е антипатично) или други подобни, моля споделете.
Също така ако знаете някой забавен за децата сайт, който също ще ги научи на нещо полезно, ще съм ви много признателна.

# 1
  • Мнения: 4 753
Опитай тук...  http://www.dechica.com/  Моето лично мнение е, че не трябва да се стимулира детето да стои пред компютъра, по скоро от сайта може на теб да ти хрумнат добри идеи, преценката си е лично твоя...  Peace 

# 2
Този сайт го гледахме, единственото на което се задържа 10мин беше оцветяването. Има много хубави и полезни неща там, но са за по-големи деца - има писане, смятане, правене на фигурки от хартия, а ние освен боклук с ножицата друго не можем да правим Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 753
...а ние освен боклук с ножицата друго не можем да правим Simple Smile

 Joy  И това е нещо...  Peace  Спомням си, че в детската навремето ни учеха да режем права линия с ножицата, но не помня коя група беше...  newsm78  Нямаш ли позната или приятелка, която да работи в детска градина и да те насочи, защото освен нивото, което гоните все пак трябва да имаш подход...

# 4
  • Мнения: 2 131
А защо не ходи на градина? Според мен, за 4-годишно дете това е най-добрият вариант. Но всъщност вероятно имаш основателна причина.
Не мога да те посъветвам конкретни неща, защото моето момче е още малко. Но още нещо искам да ти кажа - не си сравнявай детето с другите, особено с разни надъхани и свръх амбициозни майки, които на 3 години ги учат да четат и пишат.  Peace

# 5
  • Мнения: 3 034
виж тези:

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/205/51/ - отляво има и секция със занимания - песнички, стихчета и т.н.
http://www.marti-online.com/statii.php
http://www.biberonbg.com/info/dete_index.htm

това е подфорум Нашите деца тук. мисля че там ще намериш много информация, има и заковани теми със забавления и игри за деца, а и хората там могат със сигурност да ти помогнат: http://www.bg-mamma.com/index.php?board=12.0

п.п. не се връзвай да даваш обяснения. защо и какво си решила си е твоя работа. задала си конкретен въпрос и е редно да получиш конкретни отговори  Wink и аз не съм ходила, екстра ми беше  Grinning

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 08:55 от simplyaven

# 6
  • Мнения: 2 005
Има учебни помагала , за дадена възраст , които са много хубави , т. е. с образователна цел , там има страхотни идеи   bouquet

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моят син също не ходи на градина-занимавам го в къщи Peace

# 8
  • Мнения: 2 208
Ако искаш можеш да купиш от поредицата "Моливко" (виждала съм ги в книжарница "Пингвините") и да видиш на какво ги учат в детските градини.
Моят син също не ходи на ясла и аз ще трябва да се заема със задачата да го понауча някои неща, поне докато му дойде време за градина и евентуално бъде приет.

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
На три години и половина детето е твърде малко, та да му прилагам кой знае какви образователни методи  Stop Достатъчно е да брои до 5, да познава цветовете долу- горе, да си знае името и адреса  Laughing
Има време за учене, като ги започнат от предучилищната, та 13 години все ще учат. Сега им е време за игри.

# 10
  • Мнения: 307
Синът ми е на 3 г и 3 месеца,от 6 месеца ходи на градина.Общо взето там рисуват с пастели,водни боички,моливи и фолумастери,оцветяват и книжки.Също така им четат приказки,учат песнички и стихчета,играят разни колективни игри.Гледат и филмчета,водят ги 1-2 пъти в месеца на куклен театър. Синът ми знае и да брои до 5 и познава всички цветове,но това по-скоро го научи вкъщи,а не в градината newsm78

# 11
  • Мнения: 4 915
Мариела научи цветовете и цифрите до 10 на 2 годинки и 1-2 месеца, но сама прояви желание и интерес. За сметка на това до 3-годишна упорито отказваше да се учи на песнички и стихчета.

Сега, на 3,5 г. може малко да събира - до 3 предмета, познава повечето двуцифрени числа, доста от буквите. Рисува, реже с детски ножички, лепи разни неща...Знае песнички и май едно стихотворение.  Laughing

Купи образователни книжки - има такива с цифри и букви. Би трябвало да познава поне цифрите до 10 и някои цветове, посоките, кое е ляво и дясно, да се учи да разказва истории, песнички, да преразказва какво сте правили деня...Чети му приказки и му задавай после въпроси по тях, или той да ти разкаже история.

Учете животните и растенията, мерките - "висок/нисък"  ,"малък/голям", "дебел/тънък", както и сравнителните - "по-", "най-"; сезоните примерно - да речем, сега е лято, топло е, ходи се на море и децата се обличат с малко дрешки. Зимата е студено, има сняг и Дядо Коледа, пързалят се с шейни...Това се учи най-лесно с книжки.

Да рисува, да оцветява в контури, да си играе с детски пъзели, да строи с конструктори - всичко, което стимулира координацията, мисленето, творчеството...Виж към какво проявява интерес и го стимулирай в тази насока - примерно, ако обича колите - можеш да му казваш как се казват различните модели, да ги разпознавате по улиците, той да ги рисува, да им дава имена и т.н. Или интерес към кучетата - по същия начин - обяснявай му интересни факти за тях, различните породи, как едни са са "красота", а други са пазачи и т.н....Разширявай мирогледа му. Всъщност това са неща, които важат и за деца, посещаващи детски градини.

Да може още да яде самостоятелно с вилица и лъжица примерно, да се облича и съблича сам, да си мие сам зъбите.  Laughing

Много ми харесва детското списание "Бърборино" - препоръчвам го на всички, които имат интерес към допълнителни пособия за игра и учене. Съдържа приказки, занимателни игри, образователни истории.

# 12
Интерес към колите определено има. Беше още на 2,5г. когато познаваше всички марки коли. Знае да брои до десет, но все още не може да разпознава 4,7,8,9 като написани цифри. Цветовете също ги знае всички, знае ляво и дясно, горе и долу, изобщо посоките. Обаче понятието му за днес, вчера, снощи, утре... милия много е зле. За него след като е преспал (следобяд примерно) значи е било вчера или снощи.
Може да се облича сам, да ходи до тоалетната и да си пуска водата  Wink Сега го учим как да си сваля тениските Simple Smile
Много искам да намеря някакви помагала от типа на списания и книги, но за съжаление не съм в България. Мисля да проверя в библиотеката за някой буквар, макар че литературата на български е около 15 книги. Но поне намерих книга на Ангел Каралийчев Simple Smile
А относно историите... когато започне да разказва нещо, започва едно, после изведнъж подхваща нещо друго, и накрая разказа му става история от всичко което го е впечатлило накуп, и ако не си бил  с него през деня не можеш да разбереш за какво говори изобщо.   newsm78. Песнички не иска да пее - предпочита аз да го правя,а когато той реши си пее  с някакви измислени думи.
А, и нещо друго да попитам - още не може да казва "Р". Кога трябва да започна да се притеснявам за това?
Благодаря за съветите на всички!   bouquet


# 13
  • Мнения: 798
Моето момче е почти на толкова. Все още ходи в ясла. Учат ги на разни неща там. Но почти нищо не разказва, не е много впечатлен. Само дето знае няколко нови песнички и разпознава акордеона като музикален иструмент. Но никога вкъщи не съм се занимавала нещо целенасочено да правим, защото, видиш ли  - на тази възраст било редно еди кое си. Баба му го учи да брои, понякога се справя, но тъй като това за мен е едно наизустяване - аз не го стимулирам. Знае си годините, имената, адреса. Знае какъв иска да стане - нищо, че всяка седмица е нещо различно. Играе си с каквото му е интересно. Дълго време рязането с ножица беше хит, правехме апликации - коледни картички на цялата фамилия, с глина играем, когато е лошо времето навън, сега отново се върна към влакчето, сглобява лего, понякога рисуваме, но не е много фен на това, има различни музикални инструменти - пиано, ксилофон, свирки -  дрънка и се опитва да докара "тръгнал кос" (ама не става), обича да кара колело, обича да му чета приказки, сочи по картинки, обича песнички - да пеем заедно, ако може. Готви с мен, ремонтира с дядо си. Каквото му е интересно в момента. Моето наблюдение е, че се "запалва" по нещо и дълго време то му е най-най. После се изчерпва и повече не го иска. Така около две седмици редовно играхме на домино, сега доминото е прибрано и никой не се сеща за него.
Иначе го уча да се облича, обува, да си мие зъбите, сам да ходи в тоалетната, сам да се храни. Всичко това го може, но не винаги иска да го направи.  Laughing

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами Ники може:
да брои до 20, като винаги изпуска 17 Laughing
да познава повечето букви
да пише няколко буквички - неговата, на мама и т.н. Буквата "т" винаги я пише настрани Simple Smile
да пее десетина песнички
да разпознава цветовете
да рисува мечове и слънце - усмихнато и сърдито Laughing
да научи наизуст приказка след няколко прочита - ей това адски ме впечатлява, аз не бих могла да я запомня с такава точност Shocked
да играе някои прости игри на компютъра, да изпълнява простите команди - да си отвори, затвори или минимизира прозорец, да си пусне филмче, песнички, да звъни на баща си по скайпа

Не умее:
да оцветява - контурите за него нищо не значат, драска наред
да се съредоточава за повече от половин час в каквото и да било
да си каже адреса
да се храни сам с нож и вилица, аз му режа нещата
да се обслужи в тоалетната след голямата работа, макар че учителките в градината твърдят обратното Wink
и още много други неща Crazy

И аз силно препоръчвам Бърборино - това ни е любимото списание, имаме всички, от брой първи Simple Smile Много е занимателно за дете от 3 докъм 6 според мен Peace

Общи условия

Активация на акаунт