видовете тави и времето за печене?

  • 1 343
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 028
момичета,

дали има някаква връзка между видът тава и времето за печене? Имам алпака, тефлон и йенска тави. Когато готвя в алпаката пресните ми картофи отнемат поне 3 часа #Crazy В йенската е далеч по-малко, което ме навежда на мисълта, че не е виновна печката, както си мислех първоначално!

та въпросът ми е, имате ли такива наблюдения или все пак е печката.

и още един технически въпрос Embarassed когато пека нещо във фурната обикновено завивам тавата с фолио, струва ми се, че става по-бързо. как мислите? newsm78

# 1
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Определено има значение в какъв съд се пече и дали е покрит или не Wink.
Пресните картофи стават много по-бързо в йена глас с капак.
При пърженето също има значение тигана.Например в тефлонов тиган картофите не правят хубава коричка.

# 2
  • Мнения: 3 251
Забелязала ли съм ,че ако правя кекс в тефлоновата форма,има една по-жилава и твърда "кожица",докато в обикновената форма става по-хубав и по-мек.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 847
В упътването на печката изрично препоръчваха да не се ползват тави и изобщо съдове от алпака или алуминий. Обясняваха, че огледалната повърхност отразява топлинните (!?!) лъчи и било неикономично. Пък аз си мислех, че отразява само светлинните...

# 4
  • София
  • Мнения: 3 328
В упътването на печката изрично препоръчваха да не се ползват тави и изобщо съдове от алпака или алуминий. Обясняваха, че огледалната повърхност отразява топлинните (!?!) лъчи и било неикономично. Пък аз си мислех, че отразява само светлинните...
Редовно си ползвам тава от алпака и съм много доволна. Ползвам, разбира се, и съдове от йенско стъкло, но всяко нещо, което се задушава, се приготвя за по-кратко време, напълно естествено е.
Що се отнася до отразяването, сигурно е така, защото пък аз някъде четох, че като се завиват с алу фолио тавите, то трябвало да се сложи с по-лъскавата си страна откъм печивото.
И аз съм забелязала същото по отношение жилавостта на кейка, опечен в тефлонова форма, освен ако не сложа в тестото малко хладка вода, или пък оставя тестото по-редичко и го пека на по-слаба фурна по-продължително време - тогава си става меко и пухкаво, иначе се "стяга".
Напоследък виждам в магазините едни нови, силиконови форми за печене...мале мила, една малка форма за кейк - 25 лв. EmbarassedНякой от вас има ли близки наблюдения как се пече с тях? Печивата сетне излизат поръсени със златен прашец ли, що ли? Mr. Green

# 5
  • Мнения: 2 028
не разбрах Embarassed, като завивам тавичката с фолио, яденето по-бавно ли става newsm78

аз ползвам фолиото, защото иначе стават много сухи манджите, а така си се задушават...муци!

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
не разбрах Embarassed, като завивам тавичката с фолио, яденето по-бавно ли става newsm78

Не мисля,че става по-бавно,напротив имам обратното впечатление Wink.Аз също използвам фолио и съм доволна.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 328
не разбрах Embarassed, като завивам тавичката с фолио, яденето по-бавно ли става newsm78

аз ползвам фолиото, защото иначе стават много сухи манджите, а така си се задушават...муци!
Получила си отговор на въпроса си за бавността при печене с фолио - и моите впечатления са, че времето на приготвяне се скъсява, а ако искаш печивото да хване приятна коричка, махни фолиото към края на печенето.

Общи условия

Активация на акаунт