Ликьор от зелени орехчета ...КАК???

  • 3 813
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 117
  Мамчета  -  днес  се  загледах  в  размера  на  орехчетата  по дърветата ,  когато  са  с  такава  големина  се  берат  за  ликьор
и  се  сетих  че  много  отдавна  някой  ме  е  черпил  с  такова  питие  и  беше  много  приятно  на  вкус.
  Ако  някоя  от  Вас   знае  точна  рецепта  моля  да  я  сподели   Grinning

# 1
  • Мнения: 22 867
Ето варианти, рецептите са от форума, но не съм записала авторките. Едната май беше на Джемма, а другите............. Embarassed Аз правих нещо комбинирано - накиснах орехчетата нарязани на парчета в трилитров буркан с литър ракия. Стояха близо два месеца в един килер на тъмно, после прецедих, долях литър и половина червено вино, карамфил смлян, канела, течна ванилия на Йоткер. Получи се направо еликсир. И тая година смятам да направя, но ми се иска повечко да е..... Grinning

1.40бр. орехчета, още зелени, си нарязват на парчета и се заливат в 3-литров буркан догоре с ракия + 1пакет канела + 3-5 бр. карамфил. Престояват 40 дни на тъмно и хладно. След това се прецежда 3-4 пъти през марля и се прибавят 2 бут. червено вино/от най-евтиното, 750мл./ + 1 1/2 кг. захар + шоколадова/или каквато обичате/есенция.

2.10 зелени ореха, в които не е образувана още ядка или 40 пресни орехови ядки се заливат с 1 литър ракия и 1 пак. канела. Оставя се за 40 дни. След това се прибавя 1 кг захар. Като се стопи захарта се прецежда ликьорът, прибавя се 1 бут червено вино. Готов е за употреба. Рецептата е изпитана, много хубав става .

3.Плодовете се нарязват и се поставят в 3 литров буркан, залива се със спирт ( 90 гр), наполовина разреден с вода.Прибавя се ванилия,карамфил и лимонова кора. Затваря се плътно и се оставя за 1 месец при стайна температура.Прецежда се и се смесва с тройно количество разреден спирт. Към всеки литър от течността се прибавя сироп от 200 гр захар и 50-80 мл вода. Прецежда се през памук.

4.Взимат се 40-45 малки зелени орехчета, които са още меки в средата.Нарязват се на дребни парченца и се заливат с 1л. Силна гроздова ракия. Стоят в шише 1 месец на шарена сянка, като от време на време бутилката се разклаща. (запушва се добре) След един месец се прецежда. Полученият алкохол може да се приготви на ликьор веднага, а може и да стои по-дълго време.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: В 2л вино “Малага” (тип асеновградско) или сухо каберне или “Мелник 13” се слага 1-1.5кг захар и се разбърква докато се стопи захарта. Тогава се излива и ореховата ракия , разбърква се много добре и се добавя 100-150 гр чист спирт (95 градуса). Накря се прибавя 1-2 шишенца шоколадова или портокалова есенция. Повторно се прецежда през марля и се налива в шишета. Запушва се добре, а се консумира след като отлежи 2 седмици.

Добавям и миналогодишната тема. Дано нещо си харесаш!

# 2
  • Мнения: 117
labrex  благодаря  ти  за  бързия  отговор  . Още  утре  ще  си  набера  орехчета Hug

Общи условия

Активация на акаунт