До мамите късно захранили бебетата си

  • 663
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 498
Здравейте wavey
Ние сме на Аптамил от самото начало и съм привърженичка на късното захранване
Имам няколко въпроса-
1Кога трябва да започне захранването?
2Има ли някаква схема на късно захранване-с какво се започва?

Моля мамите, които са минали по този път да ми напишат схемата на късно захранване-от кой месец с какво храна

Мерси предварително newsm51

# 1
  • София
  • Мнения: 4 412
Потърси "късно захранване" или само захранване. На кратко - Захранване от 4-ти (аз съм за това) или 6- месец. До тогава без сокове само адаптирано мляко. После ползвам според мен стандартна схема - много близка до книгата "Хранене на бебето"

# 2
  • София
  • Мнения: 2 178
Аз захраних късно Grinning - след 4-ти месец!
Започнах с 1 ч.л. каша във вечерното мляко, после увеличих на 2 ч.л.- задължително кашата трябва да е безглутенова.
След 5-тия месец въведох зеленчуково пюре, след 6-тия - плодово пюре и каша /цяла порция за следобедно хранене/, след 7-мия - започнах да редувам кашите с кисели и да давам суров плод, след 8-мия - жълтък в зеленчуковото пюре, попара, месни пюрета, глутенови каши. На 9 1/2 месеца започнахме с храна от детската кухня.
Това е Grinning!
Най-важно е да уцелиш правилния момент на захранване - когато бебето прояви готовност за това.

# 3
Ние се захранихме от 4 месец.
Почнах с оризова каша, после овесена и ечемичена.
От 5 месец зеленчуково пюре, от 6 сокче и месце от 7 месец.
Сега почнах да му давам по малко сурово доматче Grinning
От 5 месец можеш да даваш намачкан банан, авокадо и круша/сурови/.
Желтък не съм давала - ще го оставя за след годинка.

# 4
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз от 4 месец започнах, сокчета, смятам да пробвам с плодови пюренца, чак след 5 месец. Мисля, че няма схема, сама си реши, кога и какво да даваш на детето си. Някой пропускат сокчетата и започват направо с пюретата или кашите, но на мен ми се искаше, да свикне с вкуса на прясно изцидените сокчета, пък и това са допълнително витамини. Ако кърмиш можеш да започнеш захранването чак към 6 месец. Поне така се препоръчва. Въпреки, че съм чувала, че на запад майките масово захранват, чак към 1 година.  Shocked

# 5
  • Мнения: 5 246
Малко преди да навърши 5 месеца започнах да го захранвам с бананова каша.След това в нея добавях по 2-3 лъжички плодово пюре.Около месец след това дадох зеленчуково и после месно(около 15 дена след зеленчуковото).Сок почти не съм давала,пък и той не му е фен.Давам сурови плодове- банан,ябълка,круша....От 7 месец(навършен)го записах на детска кухня  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 5 713
Виж тази страни4ка: http://www.karmene.greatnow.com/
 и ще се ориентираш кога да по4неш да захранваш. Детето трябва да прояви някои признаци и тогава. Също така има и разни схеми в зависимост от това по колко пъти се храните, но аз не съм ги спазвала стриктно, просто ми послужиха ориентирова4но. Как аз постъпих накратко:
първа храна- оризова каша на 5 навършени месеца. Маги прояви сериозен интерес към нашата храна, не избутваше яденето с език и нямахме проблем с лъжицата.
Като каша можеш да даваш в на4алото елда/ гре4ка, царевица, просо.
след 3 седмици плодово пюре;
6 месеца и 1 седмица- зелен4уково пюре
Плодовото пюре можеш да въведеш след зелен4уковото, за да не свикне беб4ето със сладкия вкус и после да имаш проблем със зелен4уците.
към 7-ми месец сурови плодове
след 8-ми месец- обезсолено сирене/ аз запо4нах с ов4е / и месен заешки бульон / по твое желание /
след 9-ти месец месо и глутеносъдържащи храни/ засега от тях сме само на овесени ядки /
Меса подходящи за въвеждане: пуйка, заек, пиле
Жълтък- аз още не съм го въвела както и кравето масло. В зелен4уковите пюрета можеш да слагаш студено пресован зехтин, ако не искаш масло.
Друго не се сещам. Дано съм била полезна.

# 7
  • Мнения: 5 713
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557
Тук защо да из4акаме с въвеждането на твърди храни

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21676
Това е испанска схема на захранване

Айде стига съм вадила. Ако не е достатъ4но виж в Библиотеките и на двата форума. Има бая теми и статии по въпроса.
Ина4е главното е да се водиш по детето, няма нищо задължително. Wink

# 8
  • Мнения: 5 299
Ина4е главното е да се водиш по детето, няма нищо задължително. Wink
Има ли конкретни признаци?

# 9
  • Мнения: 5 713
Ина4е главното е да се водиш по детето, няма нищо задължително. Wink
Има ли конкретни признаци?
Да, има:
Преди бебето да навърши 4 месеца, организмът му не може да се справи с потенциалните алергени и рискът от алергия е много по-висок. Според Световна здравна организация, захранването може да започне след навършени 4 месеца, но препоръчва да се изчака бебето да навърши 6 месеца.
Готово ли е детето за захранване?

Ето някои признаци, по които можете да разберете, дали детето ви е готово за захранване:

    * То може да седи само;
    * Може само да взима предмети и да ги слага в устата си;
    * Гледа ви как се храните и проявява любопитство;
    * "Иска си" от вашата храна (като издава звуци и гледа настойчиво, как се храните);
    * Отваря широко уста, когато ви вижда да отваряте уста по време на хранене, и ви имитира, как ядете;
    * Може да показва и да "си каже". Около 6-месечна възраст, бебетата могат да поискат храна, като посегнат към нея, или да я откажат, отвръщайки глава настрани. Понякога може да не разберете, какво иска да ви каже бебето ви. Тогава му предложете храна, но не го насилвайте, ако не я иска.
    * Бебето ви се струва гладно, скъсява интервалите между храненията, и няколко дни на често кърмене не помагат. (Обикновено, ако става въпрос за период на по-интензивен растеж, след няколко дни кърмата ви се увеличава и задоволява нуждите на бебето.)

Не забравйте обаче: целта ви е да започнете да давате на бебето храни, различни от кърма /ад. мляко /, не да го натъпчете с тях!
http://www.karmene.greatnow.com/gotovo.html

Общи условия

Активация на акаунт