Захранването - шок за мама

  • 2 554
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 336
И така ... Много е изписано, много съм изчела. Бога ми, удавих се в морето от информация и днес ново двеста. Педиатърката ме посъветва да започна запознаването с храни на 4 мес. и 2 седмици. Да давам сутрин 1-2 лъжички плодов сок следобяд плодово пюре  newsm78. И аз съм така  Shocked. Все си мислех, че е по-добре да започна със зеленчуково пюре, нова храна да се дава само сутрин. Да не бързам със сокчета. И сега съм доста объркана. Как стояха при вас нещата, чувствахте ли се объркани и как се преборихте  Simple Smile? Все пак със сигурност педиатърката разбира повече от мен, но ...

# 1
  • Мнения: 5 391
Ми според мен педиатърката ти не разбира повече от теб.
Аз имам второ дете и въпреки че съм минала веднъж през това, пак имам разни чуденки.

# 2
  • Мнения: 851
Чувствах се все едно след като съм завършила аграрна икономика да стана шеф на атомна централа. Кошмар. Но се успокоих и се взех в ръце. Въвеждах бавно и както аз реша - хич не ми пукаше какво казва докторката. Давах сутрин. По два три дена, докато свикне. Това което не харесваше не съм й го тъпкала. Не я насилвах за нищо и до сега не го правя. Почнах с плодово пюре - ябълка, после банан и после зеленчуковите. Ама готовите - давах АМ АМ и съм много доволна. Сега не е капризна и добре папка. Но първо ти се успокой- незахранени деца няма... Flutter

# 3
  • Мнения: 47
Ми според мен педиатърката ти не разбира повече от теб.
Аз имам второ дете и въпреки че съм минала веднъж през това, пак имам разни чуденки.
То и при мен е така,първото си дете го захраних от 3 месец с плодови пюрета,но сега се чюдя дали да не започна по-късно захранване,хайде по опитните мами да съветват.

# 4
  • Мнения: 5 391
Аз и първото захраних сравнително късно, след 5 навършени месеца.Но със зелечуково пюре.
Сега съм решила да захраня на 6 навършени с каша Simple Smile

# 5
  • Мнения: 871
Педиатърът ми ме караше да спра да кърмя, защото вече не било полезно. Дъщеря ми нямаше и 6 месеца. Е, смея да твърдя че разбирам повече от него Crossing Arms Захарних след 6-ия месец с безмлечна оризова каша, а след това със зеленчуково пюре, а сок и дадох след навършени 11 месеца. Не съм го слушала и слава Богу!

# 6
  • Мнения: 3 718
jjoy , нормално е да се чувстваш така. Но не се втелясвай чак толкова. Помисли кое е по логично и естествено за детето. Прочети в библиотеката захранването, информацията е актуална и много полезна. Ще ти копирам част от една статия, която убеди мен да изчакам детето само да покаже кога е готово за захранване. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557

"Така че, как да познаете кога бебето ви е готово да опита твърда храна за първи път? Помнете да гледате бебето си, а не календара. По някое време между шест и девет месеца бебето ви ще ви покаже някои признаци, че е готово.
-         Може ли да седи само? Седенето прав е необходимо, за да му позволи да преглъща субстанции по-гъсти от мляко.
-         Показва ли признаци на интерес към това, което ядете вие? Да наблюдава как храната изчезва в устата ви и да сграбчва храна от вашата чиния са определени знаци за готовност. Дъщеря ми Ашли (сега на 19) започна да яде твърди храни на осем месеца, кокато допълзя до масата, грабна парче препечен хляб от чинията на брат си, напъха го в устата си и го сдъвка. Брат й беше възмутен, но аз си помислих “Ами предполагам, че вече е готова за твърди храни”. Разбира се, тя беше третото ми дете и аз бях малко по-спокойна вече. С първото си дете покорно започнах да тъпча готови храни Гербер на четири месеца. Той не беше впечатлен.
-          Може ли да вдига малки предмети? Повечето бебета го правят на около шест месеца, и това показва, че може да се храни с пръсти и действително да вкара някаква храна в устата си.
-          Ако му предложите малко храна, може ли да я преглътне, или я избутва обратно с езика си? Рефлексът за изтикване с език е предпазно средство, което започва да изчезва към шестмесечна възраст. Когато бебетата са наистина готови за твърди храни, мускулите в устата им и езика им са достатъчно развити, за да препратят храна от езика им до задната част на устата им. Това действие трябва да е координирано с преглъщането, а повечето бебета под шест месеца просто не са готови. Опитвали ли сте някога да храните мъничко бебе с твърди храни? В поколението на майките ни (и нашето тук в България) на бебетата се е предлагала каша на шест седмична възраст.Майките слагали храна в устата на бебето, то я изплюва, те пак я набутват обратно, то пак я изплюва и тъй нататък. И между другото, не давайте на никой да ви разправя, че ако давате твърди храни на бебето си, то ще спи през нощта. Проучванията са показали, че нещата не стават така. Познавам кърмени бебета, които спяха през нощта на двуседмична възраст, и изкуствено хранени бебета, които все още се будеха на две години. Моделът за сън на всяко бебе е различен. Вярвайте ми, ако беше толкова просто да накараш едно бебе да спи осем часа, като го натъпчеш с каша преди сън, на пазара нямаше да има толкова много книги за това, как да накараш бебето да спи през нощта.
-        Никнат ли му зъби? Обикновено зъбите не се появяват, докато бебето не стане на шест или седем месеца, което е знак, че малкото бебе е създадено предимно да суче, а не да дъвче. Увеличеното киоличество слюнка, което придружава никненето на зъби също помага на храносмилането. На две от шестте ми деца им поникнаха зъби на четири месеца, така че появата на зъби е все пак само един индикатор за готовност за твърди храни."


Ето още малко статии:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0

Трябва да си убедена, че твоето дете е готово за различна храна. Изборът го правиш ти, не педиатъра. Той е задължен от министерството да си изпее песента за соковете, но ти ще усетиш най добре кое е правилно за твоето дете. Успех  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 2 734
Аз също четях основно,не съм се съобразявала с педиатъра относно захранването.Започнах с оризова каша на храненето в 11 ч.Не е проблем и да се започне със зеленуци,най-добре картоф.Не бих започнала преди 5 м. и не бих давала сок на тази възраст.Най-добре е да се въведат няколко зеленука за да свикне бебето с вкуса им и тогава да се започне с плодовете.

# 8
  • Мнения: 127
И аз така се чувствах отначало-много информация,и то противоречива.Педиатърката каза дежурното-сок от 2рия месец,плодови пюрета от третия и т.н...Но аз си имах друго мнение.И без това си имаше доста колики,защо да и ги засилвам със сокове!Почнах със зеленчуково пюре,за 1 месец въведох 4-5-зеленчука,после каша,след още 2 седмици почнах месните пюрета(беше и малко нисък хемоглобина,което е нормално за изключително кърмено бебе,иначе мислех още малко да изчакам),сега са наред плодовите пюрета и така...Жълтък след 7 ми навършен месец,соковете мисля след годинката!Така си синтезирах за себе си многото информация,но най-вече се водя от детето-какво му харесва,коя храна яде с удоволствие...Не я насилвам да яде нещо,ако не го иска.
 Не се панкьосвай чак толкова,като почнеш захранването,детето само ще ти покаже.Все пак си мисля,че е добре маалко по-късно да се започне захранването,може би на пет навършени месеца поне.А това,че педито знае повече от теб,изобщо не е сигурно Mr. Green(поне по отношение на захранването)

# 9
  • Мнения: 781
Аз и първото захраних сравнително късно, след 5 навършени месеца.Но със зелечуково пюре.
Сега съм решила да захраня на 6 навършени с каша Simple Smile
Фил, смятам и аз да захраня на 5 навършени със зеленчуково пюре, но ти променяш реда по който си захранила, много ми се иска да знам причината поради която ще изчакаш до 6 навършени и да започнеш с каша. В чуденка съм между двата варианта та затова питам Whistling
Запис, поздрави jjoy Hug

# 10
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз все четях, все питах, търсех примерни схеми. ИЗработих си моя собствена схема и пишех всичко по дни и количества, докато детето ми стана на 1 година и го записах на кухня. И това уж да ми е по-лесно при второ дете, но и тогава ще се чудя сигурно разни неща.

# 11
  • Мнения: 5 391
Сенди, аргументите ми не са специални Simple Smile
Имах намерение да кърмя първото си дете до 6 месеца изключително и тогава да захраня.
Но се наложи да ме оперират и трябваше да го отбия Confused
За това сега ще направя това, което тогава бях запланувала, но не успях.
А относно кашата, попрочетох някои неща и мисля че е по-добрият вариант.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 504
Моето мнение е, че ако досега не си се убедила какво трябва да правиш/след като си изчела доста информация/ и съвета на педи те е стреснал е да го слушаш тогава. Крайните мнения от рода"Ми според мен педиатърката ти не разбира повече от теб". лично аз не ги подкрепям, защото все пак е педатър и сигурно си има причина да смята така. Винаги ще има различни мнения и стара и нова школа. Затова ако се чувстваш достатъчно информирана гледай детето си така както ти искаш, ако не  - се съобразявай с педито /ако ще си по-спокойна/. Захраних с плодово пюре/ябълка, круша, слива/, струваше ми се по-леко и по- лесно усвоимо/това си е моята логика/. След това вкарах картоф и т.н. Запек не е имала и смятам, че е и благодарение на това, че  редувах запичащи/зеленчуци/ с разхлабващи вече въведени плодове. Другата причина беше, че определено плодовите пюрета са по малко засищащи/така си мислех/ всъщност така се и получи. След 60-80 гр плодово пюре огладняваше по-бързо, отколкото след зеленчуково или същото количество каша. Въпроса е да си убедена, че правиш най-правилното - това е. Навсякъде пише, че най-щадящо е да се почне с оризова каша, но за мен си моята си схема е най-добра. Според мен така трябва да се чувстваш и ти когато захраниш и да нямаш колебания. Захраних на 5,5 м след като бебка даваше знаци, че е готова.  Успех!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 243
Аз захранвам от около седмица . Започнах с безмлечна оризова каша по няколко лъжички. Около месец преди това четях и събирах информация и някак си успях да си синтезирам нещата. Няма да замествам хранене засега . Ще започнем да пробваме зеленчукови пюрета след около седмица - две. Моето мнение е , че , колкото е по-голямо детето , толкова по-лесно приема новите храни.

# 14
  • Мнения: 693
И аз все се чуда защо БГ педиатрите си карат по схемата със сока от 2-ри месец, а в интернет пише друго  newsm78
Според това което съм изчела аз съм за захранване след 4-6-ти месец, а каша или зеленчуци, като се има в предвид че кашите ги дават по-запичащи. Ако сте от кърмещите, захранването е по-скоро запознаване с нови вкусове и поне до 6-7-ми месец да не се замества хранене, тоест да се дават по няколко лъжички твърда храна и след това да се кърми, или да се дава твърда храна между кърменето

Общи условия

Активация на акаунт