Имам нужда от помощ относно начисляване на ДДС в страни от ЕС

  • 1 322
  • 6
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Здравейте!
Извърших услуга на фирма, намираща се в Германия, за която ми искат фактура с начислено ДДС. Нямам фирма, работя на свободна практика и няколко човека ми казват тук, че нямам право да начислявам ДДС. Германците обаче казват, че трябва и сега съм много объркана. Не ми се ще да им го начислявам и после тук да имам някакви проблеми.
Можете ли да ми кажете как точно стои въпроса с ДДСто и къде в закона е отбелязано? От сайта на НАП си изтеглих Наръчник по ДДС 2008, но изобщо не мога да се ориентирам.

# 1
  • Мнения: 2 000
За да издадеш фактура с ДДС, трябва да си регистрирана по ДДС, а ти явно не си, щом нямаш фирма.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Може би не съм се изразила правилно. Знам, че не мога да издавам такава фактура, но от немска страна твърдят, че няма проблем, след като изрично ги попитах повторно (те ми пратиха примерна фактура и казаха да пиша и ДДС).
Интересува ме как да узаконим работата, щом фактурата, която са ми пратили, ще ме вкара в прегрешение в БГ...
Къде са описани взаимоотношенията м/у бълг. фрийлансер и европ. компания, какъв документ трябва да издам за свършената работа и за да си взема все пак паричките? Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 006
Не можеш да издаваш `такава` фактура, нито каквато и да е, след като не си юридическо лице т.е. нямаш регистрирана фирма в Бг. Те наясно ли са с последното? newsm78

Подобни взаимоотношения в Бг се уреждат с подписването на граждански договор, като в случая ти подлежиш на подоходно облагане + плащане на определени осигуровки за твоя сметка и такива за сметка на фирмата - възложител + твое задължение за подаване на годишна декларация.

За съжаление нямам идея как трябва да се оформи твоя случай, за да не е в нарушение на съществуващите закони, но смятам, че в никакъв случай не е чрез издаване на каквато и да е фактура от твоя страна, още повече и с ДДС. ooooh! Какъв номер ще й дадеш на тази фактура, примерно...Фирмите регистрирани по Закона за ДДС подават месечни декларации, дневници за покупките и продажбите и пр. В случая извършената от теб услуга /ако си ЮЛ/ бих определила като износ и по-точно като ВОП /вътрешнообщностно придобиване, защото е в рамките на ЕС/, в следствие на което изниква задължение за подаване и на месечна декларация и дневник за изпращания по системата ИНТРАСТАТ.

С уговорката, че не съм изчерпателна в 1.20 през нощта и може и да имам бели петна в знанията...това не е шега работа. Не прави нищо и не коментирай повече с тях преди да се посъветваш със специалисти. И на първо място гледай да си вземеш парите по някакъв начин. Ако трябва ги баламосвай и им обещавай, но си прибери кинтите. Успех.

Последна редакция: чт, 12 юни 2008, 01:22 от SAKRI

# 4
  • Мнения: 847
Според мен ти искат фактура за извършена услуга ...на която се на4ислява 0 ставка на ДДС ...това е по закон ...има си форми на международните фактури и отдолу си пише , по кой 4лен и коя то4ка ставката е нулева...
Ти можеш да им направиш такава , но това озна4ава ,4е за бг законодателството ще е фалшива,тъй като не си регистрирана като фирма....
Не мисля , 4е в Клюкарника е мястото да питаш ...
Но ето какво се пише на фактурата за нулево ДДС...
THIS DELIVERY IS FREE OF VAT      
T2L=Goods      
COUNTRY OF ORIGIN:BULGARIE      
EU DELIVERY      
ART 53 VAT ACT 12.2006      
      
ако не трябва да минеш услугата 4рез фирма,която е регистрирана...

# 5
  • Мнения: 489
Напиши им една сметка на Word за извършената услуга - пишеш името си, каква е тя, колко пари трябва да ти платят бруто! и как (с превод или в брой) и им казваш, че си Freiberufler и нямаш данъчен номер! Устната уговорка важи, не ти трябва подписан граждански договор.
Мъжът ми е така (на бг май е на свободна практика) и аз му пиша сметките. Няма проблем с клиентите. Плаща на счетоводителка, която в края на годината му оправя данъци и т.н.
И да не ти се правят на интересни. Можеш да им напишеш и това на сметката:

Gemäß § 19 Abs. 1 UStG wird keine Umsatzsteuer erhoben. Daher finden die Vorschriften über den gesonderten Ausweis der Steuer in einer Rechnung (§ 14 Abs. 1 UStG) keine Anwendung.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Напиши им една сметка на Word за извършената услуга - пишеш името си, каква е тя, колко пари трябва да ти платят бруто! и как (с превод или в брой) и им казваш, че си Freiberufler и нямаш данъчен номер! Устната уговорка важи, не ти трябва подписан граждански договор.
Мъжът ми е така (на бг май е на свободна практика) и аз му пиша сметките. Няма проблем с клиентите. Плаща на счетоводителка, която в края на годината му оправя данъци и т.н.
И да не ти се правят на интересни. Можеш да им напишеш и това на сметката:

Gemäß § 19 Abs. 1 UStG wird keine Umsatzsteuer erhoben. Daher finden die Vorschriften über den gesonderten Ausweis der Steuer in einer Rechnung (§ 14 Abs. 1 UStG) keine Anwendung.
Благодаря ти! Точно това ми трябва. Hug

Black Mamba, просто нямах друга идея къде да попитам.

Общи условия

Активация на акаунт