студентски неволи

  • 2 580
  • 24
  •   1
Отговори
Чудих се къде да я пусна тази тема и накрая реших, че тук би било най-подходящото място.

Към тези от вас, които са били или все още са студенти в чужбина и всекидневно се сблъскват с ужаса наречен студентска квартира и съквартиранти: моля ви за съвет или гледна точка, защото вече не зная какво да правя или мисля Cry Нямам останали нито търпение, нито нерви... Как да се справя с този 'тормоз', който изсмуква от мен толкова много енергия и ми съсипва ежедневието?

Уча и работя едновременно - от 8 сутрин до 6 вечер съм навън, на лекции, упражнения, работа, библиотеката. Прибирам се уморена и имам само няколко часа да си почина или да подготвя някаква презентация, да допиша курсова работа, да доуча за изпит. Вместо това обаче вкъщи всяка вечер ме чака една дива лудница, която ме изкарва извън нерви Confused

Уредби и телевизори гърмят до малките часове на нощта, шумни тълпи от непознати за мен гостуват ако не всяка вечер, то тогава през вечер, пералнята върти 3-часови програми в 1-2-3 часа през нощта, външните врати биват оставени отключени по всяко време на денощието, в кухнята от планината мръсни чинии е избуяла цяла туфа разноцветна растителност, която гние седмици наред, личните ми вещи в банята ги имат за обща собственост и въпреки че техните са на една ръка разстояние в съседното шкафче, използват непрекъснато моите, най-редовно ми свалят мокрите дрехи от простора и ги захвърлят смачкани на пода, за да направят място за своите собствени, и т.н. и т.н.

Ясно ми е че не може хем да си студент, хем да си на квартира, хем да искаш тишина и спокойствие. Но все пак си мисля, че след като живеем заедно, тогава би следвало поне да се съобразяваме едни с други в рамките на разумното. Но те не искат и това е! Опитах всичко - да не обръщам внимание, да им се моля, да говоря с тях спокойно и да обяснявам, да се карам... нищо не помага! Нямам нерви вече. През последните 3 денонощия не съм мигнала повече от 2-3 часа на нощ заради тях. А имам изпити и съм уморена. Тази сутрин за 'добро утро' за пореден път намерих прането си захвърлено на земята и стъпкано за по-голям ефект.

Питането ми е: сблъсквали ли сте се с подобно нещо и как успяхте да се справите? С добро? С лошо? И ако оправяне няма, как успяхте прихически да се абстрахирате и да издържите? Confused Защото това не са инцидентни прояви, а всекидневие... вече 2 години  Confused

# 1
  • Мнения: 846
Здравей Ana-Nevena, искренно ти съчуствам. Не съм била студент в чужбина, но мога да си представя на какъв тормоз си подложена. В коя държава си?

Имала съм приятели, които са живеели в общежитие и аз доста често съм им ходила на гости, но такова чудо каквото описваш не съм виждала  Shocked Всеки е ценял и уважавал личното пространство на съседа си.  Ако не си в студентско общежитие, защо не пробваш да смениш квартирата си, видно е че нищо не помага, за да се разбереш с хората около теб. Желая ти сили и успех   bouquet А като ти накипи, ние сме тук, за да те изслушаме и подкрепим  Hug

# 2
  • Мнения: 3 423
Смени си жилището, това е спасението.
Ако можеш, изнеси се да живееш сама.

# 3
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Имам опит като студентка в чужбина, но не съм живяла в общежитие... Confused

Мои колеги често използват библиотеката или компютърните лаборатории, за да учат и да се подготвят с презентации и курсови работи. Няколко от лабораториите са отворени за студенти до към полунощ  Wink

Обиколи общежитията, със сигурност има различни варианти, не можеш ли да смениш стая просто? При нас има евтини общежития, на които им се носи лоша слава, но има и такива, в които студентите си живеят като на квартира - самостоятелно и необезпокоявани. Е, те са по-скъпи, но пак цените са поносими за работещи студенти и са по-ниски отколкото тези на свободните квартири. Потърси някакъв такъв вариант  Peace

# 4
Това, което описваш ми е познато- и аз съм живяла със съквартиранти,но в Бг.
Независимо студенти или не ,има хора,които нямат никакви домашни навици.Нито си пазаруват,нито подреждат, не си мият чиниите и обикновено чакат наготово някой друг да свърши тези неща.В един момент все едно издържаш многочленно семейство-каквото купиш за ядене изчезва,докато теб те няма, но никой не зарежда хладилника,праха за пране се изпарява ,козметиката ти също...В същото време съквартирантите си купуват нови дрехи,излизат по ресторанти и хич не им пука,че ти не си им майка.


Има само едно спасение-намери си една тиха стаичка с бикс за готвене и решетка за простиране на прането.После още в началото се разбери с тези,които евентуално ще ползват банята,тоалетната и кухнята дали всеки ще си пазарува отделно или ще събирате някаква сума всеки месец или седмица и  кой кога ще отговаря за пазаруването,чистенето и сметките.
Не е зле да се уговорите и дали и кога могат да се канят гости.Ако някой от вас има изпит можете да отложите веселбите за след това.Но това още в началото го направи.
Сегашните ти съквартиранти нямат домашни навици и възпитание за дома, но ти няма да ги промениш.Намери си такива,с които можеш да се разбереш.

Когато аз имах твоя проблем първо спрях да се храня у дома,прибирах си козметиката в стаята ми,която заключвах и си купих решетка за изпраните дрехи,които също съхнеха в стаята ми,докато мен ме няма.

# 5
Търся си активно друго жилище (междудругото става дума за частна квартира, не за студентско общежитие) вече близо година, но неуспешно. Квартирите, които се предлагат, са просто ужас като условия Rolling Eyes А и чужденците не са особено желани като наематели/съквартиранти. В същото време търсенето от студенти на квартири в града надвишава предлагането, и въобще е много трудно да се намери нещо (добро). Отгоре на всичко цените са баснословни за мизерните условия предлагани, а за самостоятелен апартамент (ако човек ще живее сам, без партньор) отива почти цяла заплата (дори млади работещи хора се затрудняват, какво остава за студенти).

Естествено че решението е да се изнеса. Това се опитвам и да направя, но за мой лош късмет не става и не става. А проблемите и напрежението в сегашната квартира нарастват с всеки изминал ден. Говорили сме многократно - и приятелски и не толкова приятелски - и наужким имаме уговорки какво е разумно и какво не... Но ето че въпреки тези уговорки, ефекта е нулев. Гледам да прекарвам колкото се може повече време в библиотеката, но нали трябва да се прибера по някое време да спя (а понякога имам нужда и от почивка, все пак и аз съм човек). И аз като bzn радко вече готвя, защото ми е неприятно в кухнята, но полуфабрикатите и храненето по ресторанти не се отрязява благоприятно нито на здравето ми, нито на банковата ми сметка.

Приятели ме съветват да обърна и аз лошата страна, но за съжаление нито разума, нито възпитанието ми позволяват да ги послушам. Не се виждам да си навия часовника да звъни в 5 сутринта и да надуя уредбата за отмъщение. Нито да избърша мръсния под с чистото им пране. Нито да хвърля на боклука всички мръсни съдове, както ме съветват. Казват ми, че с лошите хора само с лошо можеш да се разбереш. Но нито в мен има лошотия, нито вярвам че положението ще се оправи. Най-вероятно дори да ескалира  Confused

И така дните минават, а докато търсенето на друга квартира продължава, как да се приспособя, реагирам, абстрахирам и съхраня нервите си? Confused

# 6
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Извинявай за лЮбопитството,действието в кой град или държава се развива ?  newsm78

# 7
  • Мнения: 558
в нашто WG  в кухнята има бележка, че струпани неизмити съдове отиват в боклука...
аз си имам мой сушилник и никой не ми пипа нещата...
ако вдигат много шум,бих им казала,че ми пречат (след 22h вечер и без това не е разрешено вдигане на шум), и ако правят на пук, бих звъннала в полицията  Peace

# 8
  • Мнения: 236
Да, наистина в коя държава става това?
Аз съм била студентка за 9 месеца самостоятелно (преди да се съберем с приятеля да живеем), в началото да не живея в общежитието се отделих с една българка на квартира, само двете. Егати ужаса... като почна да ми държи сметка, че съм се къпела всеки ден, че не съм излизала с нея по партита, че това и онова... накрая си намерих квартира, без предупреждение си изнесох багажа един ден, оная крава откачи (в крайна сметка разбрах че съм попаднала на най-необичаната българка от малкото българско общество от 16 българи-студенти в това малко градче). Вярно е, приятеля ми помагаше с пари да си плащам училището, въпреки че работех, но спокойствието неможеше да се купи с никакви пари...

# 9
Тази сутрин за 'добро утро' за пореден път намерих прането си захвърлено на земята и стъпкано за по-голям ефект.

И чак до там ли стигат   #Crazy #Crazy #Crazy Нямам дори думи с които да опиша възмущението си. Ако желаят да те изгонят, защото не си като тях и не желаеш да си, просто да си го кажат точно и ясно  Naughty, а не да постъпват по такъв просташки начин  Crossing Arms

Не разбрах, обаче къде учиш? Затова мога само да те посъветвам да посетиш www.zaedno.de където има страхотен форум, както и търсене и предлагане на квартири.

Успех!!!

# 10
  • Мнения: 7 914
Ana-Nevena
дано скоро се намери разрешение на проблема ти Hug

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Леле това си е направо тормоз. А към наемодателят не можеш ли да се обърнеш? И никой ли съсед не се е оплакал от шумотевицата поне?

# 12
А към наемодателят не можеш ли да се обърнеш? И никой ли съсед не се е оплакал от шумотевицата поне?

Към наемодателя съм се обръщала няколко пъти. Единствената реакция от негова страна е отегчен поглед и въпроса: 'И какво искаш аз да направя?'. И дотук. Той си получава наема и хич не го е грижа. От съседите оплаквания няма - от едната страна и те са студенти, от другата (където е моята стая) предполагам шума не се чува толкова. Вижда ми се много крайно да викам полиция - ще дойдат, но очаквам да кажат, че след като става дума за една и съща квартира, да се оправяме сами, а не да ги безпокоим. А и си представям какво ще стане ако извикам полиция - аз срещу всички... Пък и не става дума за шума само...

Благодаря на всички ви за разбирането  Hug


Действието се развива в западноевропейска държава, мисля че няма значение къде точно[/size]

# 13
  • Мнения: 1 550
Действието се развива в западноевропейска държава, мисля че няма значение къде точно

Ana- Nevena, има значение къде си. Има различно студентски организации, които помагат в търсенето на квартира за студенти и посредничество при решаването на разни проблеми.
Дано намериш и ти решение на твоя проблем Hug

# 14
  • Мнения: 1 242
Колко души живеете там, че "една срещу всички"?
Пусни обява, разлепи бележки, че търсиш стая. Все някъде ще се намери нещо свободно. Текучество има винаги и навсякъде.
Пишеш, по другите квартири било мизерно. Накъде по-лошо от това?!

Между другото, има значение в коя държава си. Може да има някоя бг-мама наблизо, дето може да помогне. Но ако чак толкова те е страх от съквартирантите ти - не споделяй.

Общи условия

Активация на акаунт