Ретинопатия на недоносено бебе

  • 5 485
  • 13
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 926
Здравейте!
Моля Ви за помощ.
Запознах се с една майка на недоносено бебче, родено в началото на седми месец. Бебчето се е родило в Окръжна болница Пловдив и е било там 3 месеца. Вчера са ги изписали с диагноза Ретинопатия. Казали са им, че до 10 дена трябва да отидат на преглед в Александровска болница в София и другия вариант за лечение бил в Германия или Белгия, ако не е твърде късно. Излишно е да изказвам възмущението си, че чак сега им го съобщават. Моля Ви, ако някой има информация за прегледите там и прогнозите за Ретинопатията да сподели. Знам, че може да има обсъждана такава тема, но нямам възможност да търся.
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 4 414
ретинопатията е често срещана при недоносените деца...по принцип като ги извадят от кувьозите ги проверяват офталмолози...преди това няма възможност да се действа...тъй като ретинопатията е отлепяне на ретината, прогнозата зависи много от стадия в който се намира...факторът време е от огромно значение също...ние се разминахме с тази "екстра", така че не мога да споделя нищо за Александровска болница...тук има мами, които имат личен опит - надявам се да се включат.
стискам палци, детенцето да се оправи Praynig

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 926
Не зная кога са го установили този факт, но бебето е било извън кувиоз в болницата известно време докато направи 2400 г.  Какво щеше да стане, ако по-бавно ги беше натрупало? Сигурно щяха да им кажат да отиват в София до 1-2 дни. А възможно ли е да бъркат в диагнозата? Защото нас като ни изписваха от същото място ни сервираха, че има бял участък в лявото оче, но се оказа по-късно, че това не е така.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 885
Най-добре е веднага да отидат, положението може да се промени и за 1  ден. Едва ли бъркат в диагнозата, но шансовете за излекуване са големи. При нас правиха криотерапия на 2-те очета и всичко е наред вече. Правят се до 2 крио на око, ако не помогне се действа с лазер, крайният вариант е присаждане на ретина, но не съм чувала да се прави в бг. Дано има късмет бебчето! Питай, какво друго да споделя?

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 926
Здравей Карен,
можеш ли да ми кажеш на вас къде ви правиха процедурите? Благодаря ти

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
пиши на tigonew
виж тук съм дала линк към друга тема за очни лекари
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29267.0

# 6
  • София
  • Мнения: 4 412
Майката ми беше писала на лични и аз и отговорих, но тук описвам информацията за родителите, която ми бяха дали от Александровска болница

"Когато бебето е родено преждевременно, кръвоносните съдове (артерии и вени) вътре в окото не са напълно развити. През следващите 2-3 месеца след раждането (до времето когато би следвало времето да се роди нормално)тези кръвоносни съдове продължават да се развиват нормално и зрението е нормално. При някои новородени, особено тези, които са родени много рано и са болудували тежко през първите няколко седмици след раждането, кръвоносните съдове не се развиват нормално, като вместо тях започват да се развиват непълноценни съдове. Тези ненормални кръвоности съдове могат да предизвикат фиброзиране на тъканите в окото, което може трайно да увреди зрението. Това заболяване се нарича Ретинопатия на недоносеното.

Бебетата с ненормално развити кръвоносни съдове в окото трябва да бъдат лекувани, когато заболяването е достигнало определен стадий (3) и не може да се самоизлекува.

На бебето се прави обща упойка, като след това недоразвитите части на тъканите в окото се лекуват посредством много леки обгаряния. Обгарянията пречат на развитието на ненормалните кръвоносни съдове и позволяват да се развиват нормални съдове. Обгарянията се предизвикват чрез краткотрайни криокоагулати и или - чрез много ярка светлина (лазерна светлина) в окото. Лечението обикновено се провежда еднократно, но в някой случай е необходимо провеждането на повторно лечение. За да се появи ефект отн лечението са необходими 2-3 седмици, а преди да изминат 2-3 месеца от лечението не е възможно да се каже дали то е дало ефект или не. При една малка част от бебетата лечението е неефективно и те остават с лошо зрение и дори остават незрящи. При повечето новородени обаче лечението има добър ефект и те имат добро зрение."

Тел. на Александровска болница 02/9230626, 9230365

Ключови думи за търсене в интернет - ROP, retinopathy of prematurity

Аз бях изчела много неща, но основното е горното. Най важно е да се лекува навреме до 1 месец след изписването. Ако се забави прегледа и лечението, тогава се стига до чужбина, но дори и там лечението не е напълно ефективно, ако е напреднало.

# 7
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Танче мерси ти - извинявай, че те размахвам като Гуру по въпросите за недоносените бебчета, но като гледам колко добре сте се справили с вашата принцеса - винаги се сещам за теб - като пример за добре отгледано недоносено бебе   bouquet

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 926
tigonew страшно много ти благодаря!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 412
Наде, аз трябва да благодаря на д-р Яръкова от Майчин дом, която ни напътстваше много професионално какво да правим. И на целия екип на неонатологията от Майчин дом.
Успех на бебоците и техните родители

Последна редакция: пт, 10 юни 2005, 17:34 от tigonew

# 10
Здравейте!
Моля Ви за помощ.
Запознах се с една майка на недоносено бебче, родено в началото на седми месец. Бебчето се е родило в Окръжна болница Пловдив и е било там 3 месеца. Вчера са ги изписали с диагноза Ретинопатия. Казали са им, че до 10 дена трябва да отидат на преглед в Александровска болница в София и другия вариант за лечение бил в Германия или Белгия, ако не е твърде късно. Излишно е да изказвам възмущението си, че чак сега им го съобщават. Моля Ви, ако някой има информация за прегледите там и прогнозите за Ретинопатията да сподели. Знам, че може да има обсъждана такава тема, но нямам възможност да търся.
Благодаря Ви предварително!

# 11
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
на последния симпозиум доц. Алексиева разказа колко много неща могат да се направят, така, че да не се колебаят, ами да отиват
Казаха, че скрининга са прави м/у 4 и 6 седмица, не по-късно от 6-та, първа контрола веднага селд изписване на недоносеното и прегледи през 2 седмици
Оперират много неща, така, че да отиват

# 12
  • Мнения: 2 116
 PraynigМили4ка повярваи ми тук само ще сасипят детенцето!!!!! Минах по този пьт! В Александровска само ще се губи ценно време! Всеки ден е оъ зна4ение! Моето дете е с ретинопатия .... 2 месеца се забавих с "докторите" от детска о4на клиника и сега не вижда! А е само на годинка..... newsm30 Ако проявиш интерес пиши ми на  zdrmail.bg и ще ти кажа какво направих! Операция в Русия в клиниката на Фьодоров! Вси4ко ще ти обясня но не бива да се губи никакво време!!!!!!!!!! smile3515

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 926
PraynigМили4ка повярваи ми тук само ще сасипят детенцето!!!!! Минах по този пьт! В Александровска само ще се губи ценно време! Всеки ден е оъ зна4ение! Моето дете е с ретинопатия .... 2 месеца се забавих с "докторите" от детска о4на клиника и сега не вижда! А е само на годинка..... newsm30 Ако проявиш интерес пиши ми на  zdrmail.bg и ще ти кажа какво направих! Операция в Русия в клиниката на Фьодоров! Вси4ко ще ти обясня но не бива да се губи никакво време!!!!!!!!!! smile3515
Здравей,
съжалявам за случилото се, можеш да разкажеш подробно тук за вашия проблем. Сигурна съм, че ще бъдеш в помощ за други родители.
Относно случаят, който съм описала - слава богу на детенцето му се разминаха проблемите.
Поздрави.

Общи условия

Активация на акаунт