Към мамите- юристи

  • 1 809
  • 26
  •   1
Отговори
  • България
  • Мнения: 1 090
Вълнува ме дали дете с двойно гражданство,едното от които е българско,може да наследи имот в България или се налага да се откаже от чуждото гражданство?Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
С българско гражданство може да наследи имот в България. Не съм юрист, но съм с двойно гражданство, затова съм проучвала въпроса.

# 2
  • България
  • Мнения: 1 090
С българско гражданство може да наследи имот в България. Не съм юрист, но съм с двойно гражданство, затова съм проучвала въпроса.
Jarrita,благодаря за отговора  bouquet.Искам да разбера дали е необходимо детето да се откаже от чуждото гражданство и да остане само с българското,за да наследи имот?Или няма значение,че е с двойно...

# 3
  • София
  • Мнения: 1 508
Не, няма нужда да се отказва от чуждо гражданство, за да наследи имот. Има някои професии и длъжности, които изискват само българско гражданство, но ако и когато опре до там, детето вече ще е пораснало и само ще прецени, дали да предпочете длъжността или гражданството.

# 4
  • България
  • Мнения: 1 090
Ок,ако е така Peace.Аз питах посолството тук и казаха,че не може да има две гражданства,за да наследи.Ако има и други мнения или директно извлечение от закона, ще съм много благодарна.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 508
Това са глупости. Забелязала съм, че много посолства се стремят да те накарат да се откажеш от другото гражданство. Навремето единственият ми мотив да взема българско гражданство беше именно правото да наследявам имоти. След това консула на другата държава, чието гражданство имам, се опитваше да ме сплаши да се откажа от него, и даже ми лепна печат "Невалидно" на гърба на свидетелството за брак Grinning

# 6
  • България
  • Мнения: 1 090
Това са глупости. Забелязала съм, че много посолства се стремят да те накарат да се откажеш от другото гражданство. Навремето единственият ми мотив да взема българско гражданство беше именно правото да наследявам имоти. След това консула на другата държава, чието гражданство имам, се опитваше да ме сплаши да се откажа от него, и даже ми лепна печат "Невалидно" на гърба на свидетелството за брак Grinning
Ох,не знам и аз newsm78.Ако някой има линк към актуалния закон...

# 7
  • София
  • Мнения: 1 508
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134446592 - Закон за българското гражданство

Цитат
Чл. 3. Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българското законодателство, освен ако в закон е предвидено друго.

Това значи, че при прилагане на Закона за наследството детето се третира като български гражданин, независимо от това, дали има или няма друго гражданство.

Закон за наследството - http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2121542657

# 8
  • България
  • Мнения: 1 090
Jarrita,златна си,мерси! Simple Smile  bouquet
Ако някой е минал по този път да се обади,за всеки случай,да знаем със сигурност...

Последна редакция: сб, 14 юни 2008, 17:22 от norah

# 9
  • Мнения: 1 520
Вълнува ме дали дете с двойно гражданство,едното от които е българско,може да наследи имот в България или се налага да се откаже от чуждото гражданство?Благодаря!
Paзбира се, че може. След като има качеството пряк наследник, наследството му се полага по закон, без значение дали е с българско, чуждо или двойно гражданство. Гражданството е ирелевантно при наследяване.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 508
Мене повече ме интересува, защо чиновниците в посолствата лъжата хората за тези неща.

# 11
  • България
  • Мнения: 1 090
Мене повече ме интересува, защо чиновниците в посолствата лъжата хората за тези неща.
Ами не знам дали ме излъгаха newsm78,може наистина да има някакъв особен момент ,за който не знаем...

# 12
  • Мнения: 1 520
Мене повече ме интересува, защо чиновниците в посолствата лъжата хората за тези неща.
Защото разчитат на това, че повечето хора в нашата държава не са достатъчно наясно със законовите положения, а като не са наясно, то няма и да си потърсят правата, и това е основната причина да си позволяват така смело да им ги потъпкват. Sick

Последна редакция: нд, 15 юни 2008, 13:06 от krem-karamel

# 13
  • Мнения: 592
Просто по нашите закони не можеш да имаш две гражданства - никой не лъже!!!!

# 14
  • България
  • Мнения: 1 090
Просто по нашите закони не можеш да имаш две гражданства - никой не лъже!!!!
notar,сигурно ли е това,че не може?В смисъл,че при наследство в България детето трябва да има само българско гражданство?Аз бих го махнала ,но искам да знам дали е така наистина?

Общи условия

Активация на акаунт