Въпроси за преду4илищна

  • 1 725
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 168
Разбрах, 4е проблемите с намиране на място в детските градини са много сериозни, но не знам какво е положението с преду4илищната, кога стават записванията и къде? Има ли проблем с местата и там?
Това лято се прибираме в Бг. Имам дъщеря, родена 2002г., която по тукашните стандарти трябва да тръгва в Киндергарден.
Имам ли шансове да я запиша и да тръгне за предстоящата у4ебна година?
Малкото ми дете е родено 2005г. Него пък кой ще го гледа съвсем нямам идея. Дали през годината не се отварят места по тези градини, в слу4ай, 4е има отказали се родители?
И двете по4ти не говорят български- ох, и нашата не е лесна.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
Не е невъзможно да си намерите места и в градина,но ако не,може да я запишеш на предучилищна и в някое училище.Неудобството там е,че децата са до обяд,докато в градините са по цял ден(до 18,30ч)

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За малкото дете има и частни детски градини, но не пишеш от къде си - кой град?

# 3
  • Мнения: 7 821
За градината - зависи от кой град си. В София и Варна, а и в някой други градове, положението е такова, че вече си закъсняла за общинските градини и тази година детето може да се запише само в частна.
За предучилищната - тя е задължителна в България и освен в градината може да се кара и в училище. Лошото е, че не всяко има предучилищна, но няма проблем да запишеш детето където има.

# 4
  • Мнения: 1 092
Има ли някакъв срок, или по точно какъв е срока за записване на дете за предучилищна в училище?
До сега си мислех да са в градина , но май ми изскочиха повече плюсове за училището.

И какви документи са нужни ако въобще имам време сега да ги запиша в някое училище.

# 5
  • Мнения: 168
Съпругът ми е от Сф., където и ще живеем.
Имаме опция и за Плевен в краен слу4ай- да оставим едното дете на бабата там за 1г. (ако все още има свободни места по градините), но не ни се иска да ги разделяме.
Мами от Плевен, моля споделете как е положението с градините.

# 6
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Има ли някакъв срок, или по точно какъв е срока за записване на дете за предучилищна в училище?
До сега си мислех да са в градина , но май ми изскочиха повече плюсове за училището.

И какви документи са нужни ако въобще имам време сега да ги запиша в някое училище.

за прудучилищна в училище - Фотокопие от акта за раждане и молба. Срок - и на 15.09 може да се запише стига да има места.

Не във всяко училище има предучилищна. Има много теми, където пише къде има предучилищни групи, но ако искаш питай и тук, ако знае някой да отговори. Горе долу в кой квартал.

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако има места могат да включат детето и по-късно в класа. В предучилищните децата са по-малко, отколкото в групата в ДГ и обучението е много по-спокойно.

# 8
  • Мнения: 1 092
dorothy, RadostinaHZ, благодаря ви!

Училищата за който съм мислила са    

        133 СОУ АЛЕКСАНДЪР С. ПУШКИН С ПРЕПОДАВАНЕ НА РУСКИ И ЗАПАДНИ ЕЗИЦИ

   7 СОУ СВ. СЕДМОЧИСЛЕНИЦИ

   6 ОУ ГРАФ ИГНАТИЕВ

Не знам много за тях,но са ни близко и при всички положения ще са удобни.

За вторите две мисля , че имат предучилищна група newsm78
не съм се интересувала ,защото досега смятах да са си в градината но плюсовете за у-ще са ми в повече.

# 9
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За шесто съм чувала че имат предучилищна, но само съм чувала.

# 10
  • Мнения: 1 092
Искам да задам още един въпрос.
Може би глупав за някои но аз не съм минавала скоро по "пътя" и не съм много наясно.
В предучилищна група в училище, има ли някакви такси, да речем английски език,и ако да ,за какво са?

Благодаря предварително!

# 11
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ako смяташ да работиш и не намериш държавна градина,ноже да го пуснеш в училище ,а следобед на частна занималня.
 Поне такива за сега все още се намират,работят и с предучилищници. Peace
 

# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Искам да задам още един въпрос.
Може би глупав за някои но аз не съм минавала скоро по "пътя" и не съм много наясно.
В предучилищна група в училище, има ли някакви такси, да речем английски език,и ако да ,за какво са?

Благодаря предварително!


Има английски, но не съм чувала за такси. А и Фантичка правилно е казала, че след обяд на някои места има частна занималня.   

# 13
  • Мнения: 1 092
Аз нямам проблем с това да ги взимам на обяд.
По скоро се интересувам дали имат някакви допълнителни занимания,включени към предучилищната и за съответните такси.
Благодаря момичета!

Фантичка, те в момента са в държавна детска градина и по първоначални планове щяха там да посещават предучилищната.
Сега разучавам варианта за училище!

# 14
  • Мнения: 7 263
Да дам и аз едно мнение по темата къде е по-добре да се кара предучилищната.
Зависи от целта на занятието. Ако искате децата ви да имат още една безгрижна и готина година най-добре ги оставете в детската градина \ това с пълна сила бих го препоръчала на майки на кротки и ученолюбиви момиченца, които между другото и без усилия сами се научават да четат и пишат буквички и за които не е проблем да седят мирно половин час и да нарисуват нещо, да прочетат половин страничка текст или просто да си драскат нещо в бележниче\. Това на практика значи че детето няма да има проблем с адаптацията в училище, като правила и като нагласа - така че можете да му подарите още една безкрайно щастлива година в ДГ. Ако обаче сте майка на палавник, който не може и 5 мин. да си остане седнал на д...то. Който не довършва нищо, не го свърта да напише и две букви без да стане и да се заеме с нещо друго - то по-добре го дайте предучилищна в училище.
Прилагам личен опит - големия ми син кара предучилищна в детската - имаха страхотни госпожи  и нито миг не съм мислила да го дам предучилищна в училище. Но предвид живия му и буен характер и предвид част от "качествата" описани по-горе определено видяхме голям зор в първи клас. Малкия попадна в подготвителна група в училище, поради спецификата на училището им тя беше задължителна - доволна съм. И тук имахме същите трудности и проблеми, но те бяха тази година. Силно се надявам, че той поне ще стартира първи клас с една идея по-добра готовност за това \ да се седи мирно в час, да се слуша, да се изпълнява и т.н.\ от брат си.
Пазя го въф тайна! и трите училища са много добри - случили сте на район  Wink Wink Wink

Общи условия

Активация на акаунт