Детето ми се мръщи на нови храни

  • 1 361
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 382
Моята дъщеря е на 1,1 месец и е много трудна на храненето.Всяко ново нещо,което опитва(ако се излъже,защото по принцип е много злояда) не и се нрави. Сокове не мога да накарам да пие по никакъв начин,пробвах чаша,шише.тц и тц.Като засмука и види ,че не е вода и хвърля шишето. Плодове не яде изобщо.Кисело мляко като опита и се мръщи.Прясно мляко,каши..списъка е дълъг. Иначе за кора сух хляб умира.Случавало се е по цял ден само корички да яде.Притеснявам се ,че не получава достатъчно витамини и минерали,защото де факто плодове не приема,с изключение на  банан от който буквално близва един-два пъти.Давам Саностол.но той не се дава непрекъснато пък и са си изкуствени витамини каквото и да си говорим. Като чета за ядящи дечица и се умилявам. Дали детето си е такова или  аз някъде бъркам?Само да кажа,че съм захранила късно(ако някой се чуди защо толкова късно "давам" сокове) и от бебе си е инат на нови вкусове.
п.п.Някъде четох,че ако до година и шест месеца на детето не е давана някаква храна вероятността  да я приема по късно е много малка.Как мислите вие?

# 1
  • Мнения: 1 168
Просто детето си е такова - много деца са така. Онзи ден при докторката една майка се оплакваше, че детето и яде само хляб и салам, а моят племеник /вече на 7 год./ все още кара основно на филийка с масло и друго трудно ще го излъжеш да хапне /е, разбира се не визирам сладкото/

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Да ти кажа честно има и такива деца.Средният ми син никак не обича да опитва нови неща.
Не е злояд по принцип,но яде едно и също и отказва да опита други храни.С плодовете и зеленчуците почти е скаран.Понякога проявява интерес,но изключително рядко.Такъв е от бебе.С кашите бяхме много скарани ,той не обичаше да му е сладко.И в пюретата не слагах АМ ,защото му променяха вкуса.И ядеше само домашно приготвени пюрета от купените направо се потрисаше.Сокчета пропи съвсем на скоро и то пак от два плода основно. Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 1 168
Е, за това за недаването на храна до 1г6м - съмнява ме. Аз не помня с какво са ме хранили до 1,5 год. Laughing, но едва ли съм ядяла подкиселена и подлютена шкембе чорба. Всъщност шкембе изобщо не обичах като малка /от инат, не от друго, като ме излъжеше баба ми да сложи вътре нещо, което много обичам - ядях, та ушите ми плющяха/ а сега ела ме виж, оцета почти го "пия" и много други храни, несъвместими изобщо с храненето на дете на година и половина.

# 4
  • Мнения: 382
irina vas  и на мен ми се струва малко пресилено това с даването на основните храни до годинка и половина,няма начин да дам кренвирши или пържени филии,но и майка ми днес ми сподели( тя работи в детски ясли),че децата,които не са яли до постъпване в ясла някои неща,после доста им се мръщят.Дано нашият случай не е такъв. Wink
kloie не ти е било лесно със захранването. Притеснявам се само дали няма да се отрази на здравето не толкова разнообразната храна,която малката приема и липсата на плодове.Засега показателите са добри,но нали знаеш психиката на една майка.. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 367
Аз имам същия проблем с храненето на моя син.Е,не чак толкова сериозен,както при вас,но ми създава доста главоболия.И аз се тревожа,че не получава достатъчно полезни вещества.Отдавам го обаче на няколко причини,помисли дали не важат и при вас-основната причина са зъбките.В момента вади кътници,при това доста трудно и е възможно заради това да не иска да яде.После-от топлото.И още една възможна причина-просто промяна във вкуса и предпочитанията.Той вече не е бебе и не се лъже лесно.Някои неща му харесват,други откровено ненавижда и няма сила,която да го накара да ги яде.Та до тези изводи стигнах аз,анализирайки проблема.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Вкусовете на децата се променят непрекъснато-има моменти когато дъщеря ми е луда по някоя храна,а после даже не иска да я опита Hug
Ако пие АМ няма от какво да се притесняваш-в него има много витамини Peace
Какво и е дневното меню на малката?

# 7
  • Мнения: 382
Менюто ни е следното:
6.00- 180 гр. АМ
10.00-закуска-каша(само два вида на Слънчо,аз си отядох на Милупа и Хумана:),филия със сирене или кашкавал
14.00-второто от кухнята
18.00-кремчето от кухнята
22.00-180 гр. АМ
Сега грамажите са една трета от необходимото сигурно заради зъбките.Ама за тия плодове,че не ги иска ще се изям. Иначе набива кексове,мекици и пици,но аз не искам да яде такива храни и не и давам,само понякога инцидентно.Не ме радва,че яде такива храниМога да я направя пълна с такива храни,но здрава.. ooooh!.И като ми кажат "Ще порастне" ми идва да  #2gunfireЕ нали докато порастне организмът и трябва да получава необходимите елементи.Аман от разкази как на еди кой си комшията бил само на хляб до три години.Мен това какво ме грее. Confused
п.п.Дали е правилно,че още давам два пъти АМ?

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 21:32 от ladybg

# 8
  • Мнения: 4 784
п.п.Някъде четох,че ако до година и шест месеца на детето не е давана някаква храна вероятността  да я приема по късно е много малка.Как мислите вие?
Никак не го вярвам това. Ако беше така, бабите и дядовците щяха ли да се редят на опашки за кренвирши, пържоли и луканки или само на бобец щяха да я карат Grinning
Сега по - сериозно. И моето дете е от злоядите. Не че не яде. Яде, но само каквото на него му хареса, а това са малко неща и общо взето не са кой знае колко полезни. Не че са вредни, но като цяло да я караме само на мляко, хляб и месо... без плодове и зеленчуци, никак не ми харесва. Не само, че се мръщи, ами ако въобще си отвори устата да му пъхнеш нещо, плюе на секундата и шанса да хапне след това нещо друго е нулев. Изпитано безброй пъти. Не е научен да му се ужгажда, даже напротив, по цял ден гладен съм го държала само и само да го науча да яде разни работи, ама не. Само дето с ядовете си останах. Решила съм отдавна, че ако не иска да яде нещо, спирам с предлагането му за известно време и след няколко месеца пробвам пак. Ако отказва няма да се кахъря. Забелязала съм, че в много случаи късно захранените деца са така.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 00:09 от veni9

# 9
  • Мнения: 382
veni9 има нещо вярно в това,че късно захранените деца като че ли са с по"изтънчен вкус"..Моята дъщеря яде кухня от няма и месец,т.е.почти на годинка. Мед,мъхести плодове.пъпеши,череши,бобови растения и др. още не е опитвала.Кашкавал яде от една седмица по малко.Сигурно се престаравам с бавното захранване и това отчитам вече като грешка.Знам колко ти е трудно детето да не приема това ,което ти смяташ за правилно.Но ще стискаме зъби и ще играем по тяхната "свирка".Няма друг начин. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 286
Не ми се вярва, че децата ядат "избирателно" заради това, че са захранени по-късно. Просто си има такива деца. Малката не наддаваше добре и с педиатърката решихме от края на четвъртия месец да давам картофено пюре, в средата на петия започнах с кашите, в началото на шестия с месните пюрета, с две думи, рано я захраних. Но си е злояда, има си любими пюрета, които изяжда за пет минути, буквално, а  с други се мъчим по половин час Rolling Eyes... Плодовите пюрета не ги яде, слагам й ги в шише с вода и ги давам вместо сок, не ми се мисли като почна да давам сурови плодове как ще я караме #Crazy.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 644
Моето не иска и да опита нова храна- всичко ,което не му е познато не иска и да го погледне
До сега не е опитвал- близалки,бонбони от рода на желирани и смучещи,различни бисквити и сухи пастички ,които са му непознати,-не ще и не ще
За тези неща хич и не ми пука ,но диването не иска плодове #Cussing out #2gunfire- яде единствено банани,но сега насила му пъхам в устата пъпеш,диня,праскови- и като премине първоначалното мръщене - му харесват на диването Twisted Evil
Май и моето е от тези деца,ама и аз не се давам...

# 12
  • Мнения: 5 940
Детето ми въобще не е от злоядите, така, че не знам доколко ще са адекватни съветите ми. Виждала съм немалко такива деца. Ето някои от основните грешки, които според мен правят родителите:
-почва се още от вътреутробното развитие: начинът, по който майката се е хранила по време на бремеността до голяма степен определя вкусовите предпочитания.
-хранене насила, бутане на лъжичката, когато детето клати глава в знак на очевидно неодобрение
-екстремното захранване също може да причини подобни проблеми
-личният пример: ако мама и тати не ядат плодове, не може да се очаква, че и детето ще яде
-овкусени храни на ранна възраст-добавена захар, сол, деформират вкусовите предпочитания на детето, отказва да яде чиста храна, без примеси
-кърмено дете, чиято майка се е хранела с много сладкиши има предпочитания към сладкото и обратното
Пак казвам, че това са само наблюдения, може и да не съм права, защото детето ми не е злоядо. Синът ми научи няколко други бебета да ядат плодове, просто го гледат и искат. Мисля, че може и майката така да научи детето си, малчуганите обичат да подражаат.

Общи условия

Активация на акаунт