Хляб на жарава

  • 7 010
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Искам да споделя с вас една рецепта, която е много, много вкусна.

Изключително елементарна е и като продукти, и като изпълнение. Идеална е за пикник!

Та.......

Омесва се тесто БЕЗ набухватели - мая, сода или каквото и да било. Тестото се състои от - бяло брашно, олио, сол, шарена сол, чубрица и смлян кимион. Добавя се и вода, но не много. Консистенция - не твърдо, не и прекалено меко тесто.

Правят се малки фитилчета, които се усукват на шиш или най-добре на дървена пръчка, на която предварително е сложено фолио за готвене и се пече на жарава.

Идеално се изпича, а вкуса е страхотен, наподобява кебапчета.

Ето и всичко в картинки:

Фитилчето
Усукване н … 72;ла
Готов шиш
Пече се
Страхотно  … 0;ия!

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 15:35 от Мама Цоцоланка

# 1
  • Мнения: 1 505
Изглеждат неустоимо вкусно.Ние доста 4есто се събираме компания и си устроиваме BBQ,за слдва6тото мисля да ги изненадам,вместо да купуваме хляб.Благодаря ти за страхотната идейка.

# 2
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Мамо Цоце , съвсем на скоро говорихме с момичетата за тази вкусота . В темата за европейското и мезетата . Ще си позволя да прехвърля  и тук моите обяснения на това , което съм видяла .


Привет банда , какви вкуснотийски разговорчета... аааа открих ви ....

Ася - тук съм пиле , да те светна за тоя засукан хляб - аз съм по всякаквия хляб , мене питай ....
Значи , гледах кулинарна поредица с  руса мацка от Южна Африка , която готви сред природата - суперско . В една от сериите приготви мармалад от лук и навит на клечка хляб , изпечен но открит огън - заааабележително в простотата си . За мармалада , сори не мога да дам указания , но за хляба ....запомних - замесва се тесто като за най-обикновен хляб с мая . Като втаса се къса топка , която с ръце се оформя на дълго , тънко въженце , което се навива спираловидно на намокрена с вода пръчка . Обезателно да се намокри иначе ще се запали и да е дълга за да се върти по - лесно.

Мисля си , че сиренцето , като държиш да присъства , можеш да го турнеш в средата на топката и при размачкването и издърпването на въженцето  ще се разпредели равномерно като плънка. Посоли го с шарена солчица  и бучка масълце сложи - ще е невероятно си мисля....с миризма на пушек ...мммм  . Не помня как беше , но според мен изпечи на позатихнали въглени , иначе рискуваш от вън да е черно , а от вътре сурово .

И аз ще взема да пробвам - а я кажи за този хлебец със суха супичка ....

п.п. Сетих се нещо - когато оформяте въженцето не намазнявайте ръцете ! Не ! Пречи да прилепне тестото към пръчката . А тя нека да е дабела колкото палец , да не е някоя вейка . Навитото тесто да е около педя , че по-дълго няма как да се опече добре .

Асялейн се чудеше дали не може да сложи и сирене във фитилчето - ти да си пробвала в тази посока нещо ?

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 18:42 от Другарче

# 3
  • Мнения: 11 607

Не съм и подозирала за вашите приказки.....

Но този хляб е без мая, дори си мисля,че бе и без вода.......Страхотен вкус има! И е идея алуминиево фолио да се използва, вместо да се мокри пръчката.

Според мен - вкуса му е точно в подправките, и сиренето ще разводни хубавия вкус. Предпочитам го натурален. И друга важна особеност - трябва да се изчака да изстине - тогава вкуса е най-богат!

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

аз съм виждала тук да го продават като правят средновековни тържества  Laughing
ама си е с мая, иначе и те на жар го правят.

и понеже на мен само хляб не ми стига, почнах да си мечтая и за плънка Twisted Evil

вкусен е, обичам миризмата на пушек  Peace

# 5
  • Мнения: 11 747
брех, че интересно звучи! Ни съм яла, ни съм чувала за подобен хляб. Много ми се прищя да пробвам, ама трябва сега на пикник да ходим за тази цел.... Над скарата дали няма да стане? Ех, друго си е огъня..  Thinking

# 6
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Дори не бях чувала за подобно нещо. Благодаря за рецептата. В събота ще се пробва. Peace

# 7
  • Мнения: 3 036
Аз пикник няма да чакам.
Ще си го направя още в събота на село.
Отивам за мръвките.
Маминке, 
 bouquet
ще напълнея от твоите вкусотии.
Всичко най - вкусно мирището е с дъх на жар.

# 8
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Айде да се отчета със снимки на хлебчето- наистина е много вкусно. Благодаря още веднъж за рецептата.


# 9
  • Мнения: 11 747
Ейй, Джемма, браво! Много е готино. Сериозна си ти, като кажеш нещо и го правиш....  То и аз бих се хванала, не изглежда трудно, ама който си няма село и двор...

# 10
  • Мнения: 1 505
Джемма ти слага ли набухватели на твоето хлеб4е?Ина4е изглежда страхотно.

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Не, не съм слагала. Каквото си пише в рецептата това сложих.Обаче ми беше малко безсолен, следващият път ще сложа повече сол и носеше още на подправки.

pina, ние сега сме на вилата и затова , иначе и аз нямаше къде да го пробвам. Ама тук е една природа, едни птички, барбекю, топли нощи. Вилата е точно до морето- красота е вечер. Ама да не се отклонявам в лирична посока. Laughing

# 12
# 13
  • Мнения: 11 607
rrare почувствах се невероятно горда......Въобще не съм знаела за този сайт, но немците ще трябва да си спретнат и истинско барбекю за да опитат истинския вкус на хляба направен по този начин.

А ето и друга идея...Само,че от механа в Боженци.......Пърленка, която е правена на жарава -

Пърленката

Вкуса и не подсказваше да има вътре мая, мисля,че е безквасна, но вариации много......

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Цоци, тази пърленка как се пече на жар?
много чистичка ми изглежда newsm78

инфо от немския сайт горе:
- хлябът се прави с мая, може и тесто за пица, могат да се добавят в тестото различни подправки
- пече се на огън, тва с фурната е само да покажат как изглежда после
- като се махне хлебчето от пръчката може да се мушне кренвирш вътре  Peace (т.е. и за хотдог става  hahaha)

Общи условия

Активация на акаунт