Данъци - какви/къде? Помощ юристи.

  • 456
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 275
Моля юристите да помогнат малко.
Повод за питането ми е горещите страсти, вихрещи се в темите за детските градини.
Въпросите ми са свързани с това има ли някаква част от данъците, които се събират от запалатите ни((или по друг начин) се насочват към мястото обявено като "постоянно местожителство"(или то се ползва само за комуниказция с държавните органи).

За имотите ясно те се палащат по местонахожение.

# 1
  • Мнения: 4 916
Ако става въпрос за ДОД, за всяка община е различно. Виж в Закона за общинските бюджети. Май от финансовата 2008 г. държавата прибира целия ДОД и после връща нещо на общините под формата на финансиране за делегирани държавни дейности - здравеопазване, образование, социални услуги и други. Т.е. към по-бедните общини се преотстъпва по-голям процент в сравнение с по-големите и по-богатите.

# 2
  • България
  • Мнения: 181
. Т.е. към по-бедните общини се преотстъпва по-голям процент в сравнение с по-големите и по-богатите.
newsm78

# 3
  • Мнения: 192
Това е и повода за който бат'Бойко реве - че връщат малка част от ДОД в София.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 275
ами аз го разбирам, че вноската от ДОД в бюджета не определя после колко отпускат обратно.
т.е. примерно подръжката на една болница в малко повинциално градче е по скъпо от колкото в голям провинциален град.
Това си го обяснявам с това, че трябва да се купи примерно апаратурава, която ще обслужва голям отдалечен район, но тя ще се ползва за 10 човека, а не за 100.

Да перефразирам въпроса си
Кои са данъците които плащаме по местоживеене?
(в това число не само като часно лице)

Сещам се за:
- данък сгради
- данък МПС
- патентен

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 08:45 от Desem

# 5
  • Мнения: 311
Местни данъци и такси са:

1. Данък в/у недвижимите имоти
2. Данък в/у наследствата
3. Данък в/у даренията
4. Данък при възмездно придобиване на имущества
5. Данък в/у превозните средства
6. Патентен данък /от 2008 г./

# 6
  • София
  • Мнения: 8 275
Благодаря argun и инеса   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт