Отговори
  • Мнения: X
Такааааа...
Ето че опрях и  до  този форум в търсенето на информация от първа ръка.

В какво се състои проблемът ми? Обяснявам накратко:
Решили сме да слагаме слънчев колектор  и да използваме пълноценно слънчевата топлина (освен да си печем  дупетата лятото на плажа  Mr. Green) Намерихме фирми, които се занимават с това. Събрахме оферти и сега умуваме. Тъй като в Бургас такива системи не са много разпространени и няма кого да питам. Та, питам вас:
Имате ли такава система? Доволни ли сте? Или пък не сте? Защо? Какви са подводните камъни при монтирането й? За какво да следим при монтажа и въобще всичко, което можете да ми кажете ще ми е от полза. Hug

Ако темата е била дискутирана и друг път, моля, линкнете, за да чета. Но моля без "Гугъл каза това", "Гугъл каза онова" Защото аз и сама мога да видя какво казва Гугъл по въпроса. А и вече съм видяла, де. Laughing

Благодаря предварително на всички отзовали се! Ще имате едно къпане със слънчева вода почерпка! Laughing

# 1
  • Мнения: 289
Сложихме си колектори с 200- литров бойлер, по настояване на мъжа ми, по принцип не разбирам много от тези системи, но сме доволни. Имаме три бани, в едната има голяма хидромасажна вана, никога не закъсваме за топла вода /е, все още незнам как ще е през зимата/.

# 2
  • Мнения: 8 999
Съседът по вила има такива. Е, тъй като това са морски вили и се ползват предимно през лятото, то случвало се е, когато нашият първобитен "бойлер", съставен от черен варел, привърши запасите, да се отбием в съседската баня. Но, когато преди две години валя три дни без прекъсване, то и при съседа нямаше топла вода. Сега, след като построихме къща /на мястото на  разнебитените бунгалца и външната баня/, твърдо се спряхме на електрически бойлер.
Има, разбира се, едни системи, които улавят дори и проста дневна светлина и я превръщат в гореща вода. Но цената им надвишава консумацията на ток за бойлер за десет години напред. Тази далечна перспектива за изплащане на инсталацията някак си не ме предразполага да развържа кесията днес.

# 3
  • Мнения: 5 900
Тази тема вълнува и мен,но нямам никакви данни от първа ръка.Зная само,че може да се направи така,че водата от колектора да минава и през бойлера за леко дозагряване.Т.е. ако водата от мрежата е 10 град. от колектора ще е 20 и ще и трябва по-малко ел.енергия за затопляне.Друго-трябва непременно да се сложи колектора на юг.Бях преди 2 години в Турция-на покрива на хотела бяха наредени колектори и топлата вода не спря по никое време на денонощието.А и почти всички новопостроени сгради там са с колектори.
Дано се включи някой със собствен опит и то в България.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 152
Нямаме такава система все още, но като посъберем пари, със сигурност ще отделим средства за това. Мисля, че си заслужава инвестицията.
Ето малко инфо: http://www.ecosolarind.com/

# 5
  • Мнения: 307
И аз да се включа. Имаме намерение да сложим слънчеви колектори на покрива на нашата къща но все още събираме парички. Знам само че новите модели колектори - тръбни са по-добри и съответно по-скъпи , но улавят и мин. слънчево греене и топлели вода и през зимата.
 Интересувам се за 300 литров бойлер колко колектора трябва да се сложат за да има топла вода.

# 6
  • Мнения: 299
Ние монтирахме такава система - със слънчеви колектори и привързан бойлер към нея и към локално парно. Ползва се от три семейства в малка кооперация на три етажа. Ползваме я от няколко месеца и мога да кажа, че сме много доволни. Пуснахме я май и за 2 дни водата се стопли до 80 градуса и от тогава само подгрява. Изобщо не сме я включвали към електричеството  (макар да има такава възможност).  Още не мога да ви кажа как ще се отрази на сметките за ток, заради новото тримесечно отчитане, но като се има предвид, че бойлерите бяха основния консуматор на електричество очаквам драстично намаление.
Veti_d ние сме с три слънчеви панели за 400 литров бойлер, като панелите са сложени със запас да може да топлят водата и при по малка слънчева светлина.  За повече информация за слънчевите колектори и системата за управление виж в този сайт http://www.totaltherm.com/?go=products

# 7
  • Варна
  • Мнения: 480
Заслужава си инвестицията.Имам такава система:два колектора ,свързани с два бойлера.Лятото е разкош топла вода в цялата къща,доволна съм , че направихме това

# 8
  • Лондон
  • Мнения: 403
Как живеещи на 1 етаж от 4 етажна кооперация да си монтират слънчеви колектори?

PS.Колко струват?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 480
Най-вероятно на покрива E206 .Това ще каже фирмата. кото ще изпълни
системата.Моите колектори са купени миналата година, цената им беше 1400лв,но предполагам , че цената вече не е актуална

# 10
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Точно днес търсих информация по тази тема, записвам се да следя Peace
От това, което прочетох по форумите обаче, май няма да слагам. Панелите, които са вакуум и акумулират енергия дори и да няма слънце, са твърде скъпа инвестиция. Не срещнах обаче мнение за това, какво се случва през зимата.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 480
Задължително е системата да е с антифриз, в противен случай през зимния период ще се наложи източване на водата от колекторите(могат да замръзнат при отрицателни температури)

# 12
  • Мнения: 555
И аз се записвам с малко информация - ТУК   Wink

# 13
  • Мнения: X
Такаааа...
Ние сложихме вече системата и от два дни ползвам слънчева вода. Flutter
Доколкото разбрах от тези, които ни монтираха системата, бойлерът може да се зимата да се включи на ток. А ако има слънце и то да помогне -добре, ако ли пък не- си топли само на ток. Като ме увериха, че разходът на  ток в никакъв случай няма да е по-голям от този, който сме имали  до момента на монтирането на системата.
За сега толкова. След време ще мога да пиша повече впечатления. Grinning

# 14
  • Мнения: 231
И ние монтирахме слънчев колектор преди 2 години,когато фирмите представители бяха доста малко.За лятото е супер има достатъчно топла вода, но фирмата от която го взехме каза че зимата има топла вода при минус 14градуса- глупости на таркалета #2gunfire.Ако блесне малко слънце зимата най-много да имаш марна вода да си измиеш ръцете!

Общи условия

Активация на акаунт