Усещате ли петролната криза и как реагирате

  • 6 121
  • 118
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
Напоследък все-повече ме втриса като тръгна да зареждам колата - не стига че се налага да зареждам много по-често, ами и тия растящи цифри много ме разстройват.

Усещате ли вие по някакъв начин увеличените цени на петрола? Те се отразяват на всичко - цените на млякото се увеличиха драстично, за плодовете и зеленчуците да не говорим,  даже и минералната вода.

Ние засега сменихме едната кола с по-малка и по-икономична, но продължавам да размишлявам какво друго можем да направим по въпроса Thinking


# 1
  • Мнения: 945
За сега само се ядосвам.
Ние в Германия плащаме и доста висок данък, как му викаха екологичен... Та тоzи данък расте с цената на бенzина пропорционално. Когато цената на бенzина беше 1,30 данъка беше около 40 цента, а сега  е още повече. За сега се чуват гласове данъка да не се определя от цената на бенzина, но не вярвам някой да си мръдне пръста по въпроса, това са много пари, коиот държавата получава zа нищо...
А, и нас увеличаването не ни zасега така силно zаради силното евро и слабия долар.

# 2
  • Мнения: 2 379
Ами по отношение на колите, ето какво мислим ние...
Сега съвсем скоро ни предстои да купим кола за мен. Първото нещо, за което ще се огледам е коли-хибриди, които се карат и на електричество. Тук при нас (Лугано, CH) има доста такива колички, а по паркингите има колонки с щепсели за зареждане, така че идеята съвсем не е мираж. Но все още не съм проучила подробностите.
А "голямата" ни кола (семейната) е вече на 8 години и мъжът ми иска да я сменяме, обаче последно си говорихме, че ще я караме докато е жива, а междувременно ще следим какво става с водородните автомобили и евентуално се ориентираме към такъв до няколко години.
Тоест тенденцията в нашето семейство е, че ние твърдо се ориентираме към коли с алтернативно задвиждане.

# 3
  • Мнения: 1 550
Усеща се петролната криза и при нас, но ние ползваме кола много целесъобразно. Холандия е известна с велосипедите и за това в криза или не педалите се въртят здраво Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 909
Интересно ми е и на държавно ниво какво правят по други места, ето, както казва sciura piccolina , хибридните коли, например, са добро решение, но при нас специално само бла-бла по въпроса, много ги хвалят, но никакви такива колонки с контакти не съм виждала.

В Холандия са си свикнали с велосипедите, имат си пътечки за велосипедисти навсякъде, но тук нищо такова няма предвидено, изключително недостатъчни са съществуващите.

Да не говорим, че продължавам да недоумявам защо не се стимулира по-масовото въвеждане на слънчеви батерии за домашни нужди - специално при нас слънце бол, но едва сега взеха да се появяват фирми, които предлагат такива услуги и за момента все още не е достатъчно евтино.

И тук има екологични такси, и май започнаха да имат ефект, доста познати смениха големите коли заради тях, но наистина въпроса е за какво отиват после

# 5
  • Мнения: 2 379
Да не говорим, че продължавам да недоумявам защо не се стимулира по-масовото въвеждане на слънчеви батерии за домашни нужди
О, ние мечтаем един ден да си тапицираме покрива със слънчеви панели, но засега ни е скъпо. Tired
В Италия има стимулация до толкова, че се влиза в комбинация с "енергото" и можеш да им продаваш електричеството, което си произвел.
По-късно ще се разтърся за подробности и ще напиша, за да не говоря така наизуст. Peace
Обаче самите панели и инсталацията им са доста скъпи и това си е за сметка на инсталиращия.
Мисля, че на общинско ниво са възможни някакви облекчения, но и това ще проверя подробно по-късно.

Иначе да кажа, че в Милано въведоха eco-pass за центъра на града. Тоест, ако искаш да влезеш с кола, плащаш. Колкото е по-дърта колата (с по-ниска категория ЕВРО), толкова ти е по-скъпа таксата. Това с цел да се намали трафика и смога.
Аз съм страничен наблюдател (не живея в миално) и ми се струва, че екопасът е хубаво нещо. Ал Гор и той го похвали. Но жителите на Милано имат по-друго мнение. Нека оставя удоволствието на Макдирок (ако се появи) да каже 2 добри думи за екопаса, понеже тя е миланчанка. Laughing Медалът винаги има 2 страни.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 12:34 от sciura piccolina

# 6
  • Мнения: 11 306
Чумби, има фирми, но тъй като търсенето е голямо, не смогват да осигурят всички клиенти с желаното количество панели. В Германия например правителството въведе политика за стимулиране на монтирането им, обаче видяха, че им ляга скъпо и сега искат да намалят субсидиите. Въпреки това в момента фирмите печелят добре.
Аз например ходя да зареждам до Люксембург, защото е с 20 цента по-евтино. А колкото и да не искат да съм зависима от колата, налага ми се ежедневно да я ползвам.

# 7
  • Мнения: 7 605
Ние имаме само една кола, добре 4е не вzехме диzел, той стана колкото бенzина, а данъка е много по висок  Crazy Не се ограни4аваме с колата.

За млякото, цените ско4иха zаЩото млекофермерите ста4куваха, zа да искат по високи иzкупни цени. Но ина4е е логи4но да поскъпват цените на много стоки, нали и те трябва да бъдат транспортирани до магаzините  Wink

Да не говорим, че продължавам да недоумявам защо не се стимулира по-масовото въвеждане на слънчеви батерии за домашни нужди - специално при нас слънце бол, но едва сега взеха да се появяват фирми, които предлагат такива услуги и за момента все още не е достатъчно евтино.

Ние преди 2 седмици говорихме с една строителна фирма и тук ве4е не се строят къЩи с конвенционални методи zа утопляване (парно с гаz, примерно). Тук са на мода помпите zа подzемна топлина (свобоно преведено, представа си нямам как то4но се каzват на български, но дано раzбирате какво се има предвид) и zа една екологи4на къЩа 4овек може да полу4и до 50.000? кредит с много ниска лихва, директно от държавата. Някои провинции дават и други субсидии. Соларни къЩи все оЩе нямало много, а една соларна къЩа струвала около 50.000? пове4е, отколкото една с други утоплителни методи. Държавата оба4е отпуска 10.000? премия zа тях  Wink

# 8
  • Мнения: 27 524
Не, не я усещаме, в Белгия никакви цени не са се повишили заради петрола  Peace

# 9
  • Мнения: 3 804
да,усети се -тук вси4ко беше основно на нафта която беше много евтина,цените веднага ско4иха,но пък слън4евите панели не са скъпи и мислим скоро да си сложим,а и без панели имаме разервоар на покрива и през цялото лято имаме топла вода
за отоплението-взехме си от БГ от пе4ките камини ,на дърва,към кото се вкл\4ват радиатори-

# 10
  • Мнения: 1 909
Вечерница, Германия е доста по-напред с материала по въпроса със слънчевата енергия, по мои впечатления. Скоро четох някъде за едно ваше еко-село, което си произвеждало цялата енергия от слънце, вятър и рециклиране - евала!
 При нас едва сега започват - както и в Италия, ще може човек да продава произведената си в повече енергия на Енергийната компания, сигурно ще има и държавни помощи както казва Татяна че е в немско, но от приказките до изпълнението още е доста далече. Слънчевите панели излизат доста скъпа инвестиция за момента.

Тук сега също рекламират много тази помпа,  която и аз не знам как се казва на български - още не мога да разбера дали е по-ефективна от слънчевата енергия.



# 11
  • Мнения: 2 907
Чумби, ти за Франция се оплакваш, ама идея нямаш за какво става въпрос в Германия!
Ние не можем да се вредим да заредим на френска бензиностанция, защото едно 90% от съседна Германия идва да пълни тук. И то не само танк, ами бидони, бутилки, лейки - трябва да се види тая сцена.
И ние като видим огромните опашки от коли, все в Германия зареждаме. Прекарваме се демек.
Мъжът ми вече ходи в неделя на една тукашна бензиностанция, където като няма служител, става само с френска кредитна карта  Laughing

При последното попълване на данъчната декларация, моят мъж им написа точната цифра на километрите, които изминава всеки ден ( нали работи в Германия ), та после ми вика : " Това, което ще ми махнат от данъка ще е единствено месечното покачване на бензина". Което е направо шокиращо.

И изобщо няма петролна криза, ами всичко е под вечния претекст, но в крайна сметка само за печалбата на няколко богоизбрани.

# 12
  • Мнения: 7 837
Отдавна не се заглеждам, колко е цената на бензина. Мина $4 и това е достатъчно. Не можем да спрем да караме, не ми се иска да сменям комфортната и голяма кола с по-малка.
$20-тина в повече на седмица за бензин са поносими в момента, особено с добро планиране на разходите.
Тока скочи, цените също... Но, ако това е пика на рецесията, мога само да отдъхна с облекчение. Много по-страшни времена съм видяла.

# 13
  • Мнения: 410
усещам я и още как Mr. Green-особенно с тия разтояния тук,но..........пак си даваме газ.

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да не говорим, че продължавам да недоумявам защо не се стимулира по-масовото въвеждане на слънчеви батерии за домашни нужди
О, ние мечтаем един ден да си тапицираме покрива със слънчеви панели, но засега ни е скъпо. Tired
В Италия има стимулация до толкова, че се влиза в комбинация с "енергото" и можеш да им продаваш електричеството, което си произвел.
По-късно ще се разтърся за подробности и ще напиша, за да не говоря така наизуст. Peace
Обаче самите панели и инсталацията им са доста скъпи и това си е за сметка на инсталиращия.
Мисля, че на общинско ниво са възможни някакви облекчения, но и това ще проверя подробно по-късно.

Иначе да кажа, че в Милано въведоха eco-pass за центъра на града. Тоест, ако искаш да влезеш с кола, плащаш. Колкото е по-дърта колата (с по-ниска категория ЕВРО), толкова ти е по-скъпа таксата. Това с цел да се намали трафика и смога.
Аз съм страничен наблюдател (не живея в миално) и ми се струва, че екопасът е хубаво нещо. Ал Гор и той го похвали. Но жителите на Милано имат по-друго мнение. Нека оставя удоволствието на Макдирок (ако се появи) да каже 2 добри думи за екопаса, понеже тя е миланчанка. Laughing Медалът винаги има 2 страни.

Ей ма,появих се ама съм зелена от яд,Щото миналата година си смених колата и си мислех,4е съм си построила комунизма,купувайки си дизел ,понеже по онова време беШе по_изгоден като цена. #2gunfire Сега в момента и двете са ни дизелови и единствената ми утеха е,4е са със сравнително нисък разход.  Crossing Arms
Цените на вси4ко се ка4ват главоломно.Те и преди си ги увели4аваха леко и 4есто със или без повод а сега съвсем  Crazy За сега единственото ,което правим е като ходим 4ат пат до Швейцария да пълним резервоарите догоре ( все оЩе има някаква изгода ) и това е.
Тая работа с цените на петрола си е 4иста проба спекула. На4ини за намаляване на консумираните коли4ества има,алтернативни изто4ници на енергия съЩо. Явно на някои от ВЕЛИКИТЕ с интереси в петролния бизнес е изгодно тази лудост да продължава . #2gunfire
За соларните панели сте споменали.Наистина излиза доста скъпо да се монтират,не е по джоба на всеки,макар и да се знае,4е в дългосро4ен план инвестицията си заслужава. Не разбирам съЩо заЩо не се използва и потенциала на еоли4ната енергия ( така ли се казва на бг  newsm78 ). Вятър духа по4ти навсякъде. На4ини има...

За екопаса в Милано съм със смесесни 4увства  Crossing Arms Не мисля,4е трафика е намалял,нито,4е диШаме по_4ист въздух.Единствената ми надежда е,4е набраните средства Ще бъдат използвани за неЩо наистина полезно и нужно на вси4ки. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт