Да дохранвам ли?

  • 799
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Момичета, помагайте. Изчетох почти всичко написано тук, но все пак имам нужда от съвет.
Имам бебе на 10 дни. Кърмим се от първия ден. Само, че имам чувство, че кърмата не ми стига. За една седмица съм направила какви ли не варианти, но ако не го дохраня с адаптирано мляко, бебо почва да плаче след час и половина. Примерно започвам да го кърмя в 9.00 часа, държа го на едната гърда около 15 мин, после сменям на другата пак за около 15 мин. Ако не му дам АМ , в 11.30 е отново гладен, пищейки неистово. Като му дам около 30 мл АМ издържа 3 часа между кърменията. И през нощта е така.
Иначе точно преди кърмене, след 3-я час, гърдити ми са пълни, направо ще се пръснат и млякото потича по дрехите ми. А бебето си суче. Особено в началото като захапе - дърпа здраво и аз усещам как млякото се стича. Но след 3-4 мин, гърдата ми омеква, и той започва да си дърпа главата назад, без да пуска зърното. Същото става и като го сложа на другата гърда.
Другото нещо е, че след кърмене, почти нищо не изцеждам - най-много 10 мл от двете гърди.
Кажете - да продължавам ли да го дохранвам или да се кърмим на всеки час и половина?

# 1
  • София
  • Мнения: 418
Честито бебе!
Първо се успокой! Според мен ще се справиш успешно с проблема.
Първо не ограничавай времето, което бебето стои на съответната гърда. Остави го само да пусне и тогава го мести на другата. Обикновено кърменето в началото продължава доста често. Опитвай се да будиш бебето (галене по гърба, говорене, щипане по бузките, нослето и петичките), защото то вероятно бързо ще се уморява и ще заспива. Не се тревожи, че бебто не издържа три часа между яденетата. Просто го храни винаги, когато плаче и мислиш, че е гладно. Мъничетата са слаби и бързо се уморяват. Поради това обикновено пият по-малко и по-начесто. Това не е проблем. Явно е, че ти имаш достатъчно мляко и можеш да задоволиш нуждите на бебето. Изцедените количества не са показател за това колко е кърмата. Предполагам, че още не си усвоила дабре цеденето, а и много майки кърмят успешно без да магат да изцеждат.
Няма нужда от АМ. По-скоро гледай дали добре опишква памперсите и дали наддава добре. При мъничетата това е добре видно. Гледай дали налива бузките и дали му стават тесни дрешките.
Ще видиш , че с времето бебето ще си настрои само режим с отчетлив интервал между кърменията. Това става около 3м обикновено.
Успех! 

# 2
  • Мнения: 38
кърми ака трябва и на 30 мин. така ще ти се увеличи и кърмата. Гледай да не дохранваш.

# 3
  • Мнения: 2 829
Забрави че имаш часовник и проблема ще се реши Grinning
Ето как можеш да разбереш дали бебето яде достатъчно:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073

Тази статия също ще ти е от полза:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13421
И накрая да споделя, че първите месец-два сина ми сучеше понякога по 1 час и съвсем скоро след това искаше да суче пак. Абе бях сметнала че кърмя повече от 8 часа на ден (пълен работен ден си беше Grinning ), и доста ми тежеше докато не си създадох удобства и кърменето ми стана приятно занимание. Ако и на теб ти тежи-сподели с нас кое точно от предишния ти живот ти липсва, да се опитаме да помогнем. И да знаеш, че бебето ти ще се научи да суче по-ефективно и само ще започне да се нахранва по-бързо. Моят син така и не си разреди храненията особено (до 6-7 месеца сучеше през 2-3 часа), но пък приключваше за 2-5 минутки и времето си ми стигаше Grinning
Успех!

# 4
  • Мнения: 2 837
Честито малко бебче!
По твоя въпрос - аз кърмех през около два часа, рядко по-начесто, но пък Румен винаги е цокал доста дълго -   първите месеци около час, чак към петия месец успя да мине на около половин. Така че 15 мин от едната и 15 мин от другата гърда при толкова малко бебе, кърмено на 3ч., са си доста кратко време. Коремчето на бебчето е много мъничко, пълни се лесно, но и кърмата се обработва лесно, затова е нормално да иска да хапва по-начесто. Не се притеснявай да го нахраниш и на час и половина, така със сукането ще се произведе повече кърма - нали знаеш, че млякото идва със честото поставяне на бебето на гърдата.
Що се отнася до изцеждането - повечето от нас никога не сме изцеждали повече от 30 мл. от гърдите си, а ето, че сме се справили с предизвикателството.
Освен посочените от yanast статии, в Библиотеката на подфорума има още много информация за кърменето, която може да ти е полезна.
Та моят съвет е да не дохраваш, а да пробваш да даваш по-дълго, по-начесто, докато детето само си изгради режима. Този режим на 3ч. е създаден за деца на АМ. А дадеш ли добавка сега, много малко вероятно е да продължите да се кърмите, понеже детето няма да суче ефективно, което ще доведе до още по-малко кърма,  възможно е и да предпочете биберона, от който по-лесно тече мляко.

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 00:33 от Ana2

# 5
  • Мнения: 1 896
Честито бебче и от мен!
Струва ми се, че проблем изобщо нямате. Никое бебе не огладнява по часовник точно на три часа, особено такова мъничко като твоето. Съвсем нормално е да иска по-начесто, моята дъщеря първите месец-два рядко е правила пауза над 1 час, освен ако не спи. Не е нужно да се цедиш след кърмене, а и количеството, което изцеждаш, не е показател за това колко мляко имаш.
Както ти е писала yanast, просто трябва да забравиш за часовника и да се водиш по детенцето. Също и да не му ограничаваш продължителността на сукане.
Ако има 5-6 добре напишани памперса на ден, всичко е наред, при условие че не даваш вода разбира се.

# 6
  • Мнения: 2 132
Не се притеснявай. И на мен така ми се струваше , че детето е постоянно гладно първия месец. Аз обаче не съм я ограничавала във времето на гърдата, нито пък съм спазвала часове. Детето ми е висяло и по 1 час. Давала съм и и след 1-2 часа или когато прояви признаци , че е гладна(лапане на ръчичките с примляскване). Ако я оставиш за по-дълго на гърдата ще видиш, че след като изсуче първоначалното мляко и ти омекне гърдата, след известен интервал пак потича мляко, така че остави детето на гърдата дори и да ти се струва, че суче на празен ход.
За нощно време най- удобно е детето да спи при теб. Когато поиска да суче и даваш гърдата и заспиваш Grinning

Ако детето пълни памперсите значи всичко е наред Peace

# 7
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
И ние бяхме почти нон-стоп на гърда.Преди влизане в Кауфланд му давах да суче и не издържаше до излизането. Crazy
Сега почти на годинка сучем на макс. 3-4 часа.Нямаш проблем,такова си е бебчето. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 156
И аз така смятам - по-добре го кърми по-често и пий повече вода. Кърмата ще се увеличи. Направи пробно изцеждане като са пълни гърдите ти и после му го дай от шишето, но само веднъж-два пъти. Започне ли се рано с дохранването, кърмата ще ти намалее.

# 9
  • София
  • Мнения: 137
Без добавки, без часовник, без кантари, без паника, с много изобретателност Peace

# 10
  • Мнения: 121
sweetjacki, знаеш ли когато бебо бе на 20 дни и аз изобщо не бях уверена в себе си относно кърменето- дали имам кърма, колко е, дали му стига, дали да не му дам добавка, когато реве(а повярвай ми, че дори и сега Стефан е много темпераментен- меко казано), една приятелка-гордея се, че мога да я нарека така- ми спомена за този сайт. Тя ми каза, че всичко, което е полезно за една неориентирана и незапозната с кърменето майка, и всичко което може да ти вдъхне увереност е именно в този форум..... Тогава аз се амбицирах и буквално денонощно висях пред компютъра, кърмейки(имах чувството, че не правя нио друго освен да кърмя) и четях.... Бях изпълнена с въпроси, а отговорите ги намерих в Библиотеката на форума.... А ето сега, че бебко е на 2м. и половина, а аз вече давам съвети...  Wink Laughing
Единственото, което мога да ти кажа е да не се колебеш дали бебенцето е гладно, или защо толкова бързо е огладняло отново, ами просто го гушни и го накърми!!! Това е най- доброто за него!!! И забрави че съществуват АМ!( моята кутия стои неотворена!)
Леко и безпроблемно кърмене! newsm10

Общи условия

Активация на акаунт