SOS Детски селища

  • 1 262
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Днес по "По света и у нас" гледах репортаж за детското селище "SOS Детски селища" в Трявна. Оказа се че днес е международен ден на тия детски селища които ги имало по цял свят.
Показаха вътре селището си е направо луксозно. Алеи, добре поддръжан парк, цветя навсякъде, изобщо беше много хубаво. Къщите също са много красиви. Та се замислих - кой определя кои деца без родители ще отидат в такова луксозно селище и кои деца ще бъдат захвърлени накрая на света в мизерните условия на държавни и общински домове. По какъв критерий се определят децата които ще бъдат приети в Детските селища. Кой го определя това - държавата или Детските селища са частни и лично собственика им определя правилата за прием на деца.
Питам се защото съвсем явно е че децата попаднали в луксозната обстановка на "SOS Детски селища" имат съвсем друга съдба от децата по държавните домове. Те са един вид облагодетелствани многократно от съдбата или не знам от кой...
Просто ми е интересно да науча нещо повече за тези селища. За тях никой не говори, няма репортажи, няма скандали, изобщо нищо не се чува за тях - нито добро, нито лошо ...

# 1
  • Мнения: 4 195
не е вярно, че нищо не се чува
и по техен пример се правят страшно много защитени жилища в момента
децата там получават много добър шанс и страт в живота
те са най - добрата алтернатива за изоставени деца
няма скандали, защото хората там съвестно гледат децата и ги обичат
всеки желаещ може да им помогне
как - на сайта им http://www.sosbg.org/how_to_help_family_donors.html
ето ти сайта и на още едно защитено жилище - с голямо форумско участие, там също децат ще бъдат отглеждани в много близка до семейната среда Peace
http://podslon.org/

# 2
  • Мнения: 212
Да, наистина всичко е много хубаво в тия детски селища.
Въпросът ми беше кой определя кое дете ще отиде в лусозното селище и кое - в Могилино например. Кой прави подбора на децата които ще попаднат в едно такова прекрасно селище. Защо например Иванчо отива в лукса на Детското селище и живее прекрасно, а Николайчо отива в някой мизерен дом за сираци. Това нещо като специални VIP селища ли се явяват. Сигурно в тях не попадат случайни деца. Явно се избират по някакви критерии. Може би да са здрави, красиви, умни и добри. А другите - в обикновените домове... Така ли става - не знам...

# 3
  • Мнения: 4 195
о не, това съвсем не е така
просто няма достатъчно детски селища, защитени жилища - въобще алтернатива на Могилино, Медвен и тн Peace
освобождава се място - заема го следващото дете. все пак не забравяй, че децата остават в тези селища много дълго време - до пълнолетие, че и след това, тоест рядко се освобождават деца.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Да, наистина всичко е много хубаво в тия детски селища.
Въпросът ми беше кой определя кое дете ще отиде в лусозното селище и кое - в Могилино например. Кой прави подбора на децата които ще попаднат в едно такова прекрасно селище. Защо например Иванчо отива в лукса на Детското селище и живее прекрасно, а Николайчо отива в някой мизерен дом за сираци. Това нещо като специални VIP селища ли се явяват. Сигурно в тях не попадат случайни деца. Явно се избират по някакви критерии. Може би да са здрави, красиви, умни и добри. А другите - в обикновените домове... Така ли става - не знам...

  bouquetпишеш мейл и ги питаш PeaceЩе ти отговорят.А утре можеш и да им посетиш кръглата маса в х.Родина ,която е на тема:"приемната грижа и социалните услуги в общността........."
Там може и да си отговориш на многото въпроси Peace

# 5
  • Мнения: 4 138
лъжеш се, скандали има, и то доста.
ако не четеш немски, за жалост не мога да ти помогна, но ето малко страници по въпроса.
http://www.google.de/search?hl=de&rlz=1G1GGLQ_DEDE265&q= … G=Suche&meta=
предполагам, има информация и на английски, стига наистина да те интересува.

идеята е прекрасна, създадена е от прекрасни хора.


скандалите са предимно в западна европа.

по света има 423 детски селища в 131 страни. създателят е Херман Гмайндер, австриец. през 1949 година. първото селище е в австрия.

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 04:53 от matakosmata

# 6
  • Мнения: 154
Аз също подкрепям идеята за този тип детски домове, но едно нещо ме притеснява - какво се случва с тези деца, излизайки от защитения си дом? Не се ли оказват неподготвени за живот навън, без ничия подкрепа?

# 7
  • Мнения: 553
те живеят като братя и сестри в един дом и предполагам тези които са излезли и са си намерили пътя подкрепят по-малките и по-късно. все пак освен приемната майка другите деца са единствените им близки хора. вероятно има приемственост в това. всъщност ако имаш възпитание и вяра в себе си, не е толкова страшно да отидеш в големия град, да си намериш работи и квартира и да систартираш живота. много деца с родители го правят и стартират от нулата само с това което са научили от родителите си. и на тях им е трудно и те нямат отначало никакви приятели в този град.

много е важно да са ти дали старт- собствено съдържание и възпитание, самочувствие и вяра в себе си, все неща заради които да си приет сред другите. тогава и работа има и квартира се намира.

Общи условия

Активация на акаунт