Бременност и раждане в Италия

  • 4 533
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 253
Здравейте, не знам дали си избрах правилно мястото за темата, но ако някой може да ми даде някаква информация ще съм много благодарна. Случая е следния - за сега съм си в БГ, термина ми е за началото на октомври, но верятно през септември ще съм в Италия при свекърва ми. Искам да питам ако родя в Италия дали мога да се ползвам от правата си на здравноосигурено в България лице, т.е. ще ми се наложи ли да платя за раждането и евентуално какви документи трябва да имам, за да може всичко да бъде поето от Здравната каса? И евентуално има ли начин разходите по раждането да се поемат от осигуровките на свекърва ми, които тя внася в Италия?
Не знам дали се изразих правилно така, че ако трябва ще уточнявам.
Благодаря предварително за отговорите ви.

# 1
  • далечно
  • Мнения: 1 029
доколкото съм запозната, то в 4ужбина правата ти на здравноосигурена в БГ се свеждат до покриване на разходи по спе6ност, а раждането не ми изглежда такова. Нали се се6а6, 4е ина4е вси4ки девойки 6е се втурнат да раждат в 4ужбина и изтърбу6ената НЗОК съвсем 6е увисне.

ОБА4е има момент, 4е ако си официално КОМАНДИРОВАНА от бг работодателя си да работи6 в 4ужбина, то има специална НЗОК бланка, която ти дава право на достъп до националната здравноосигурителна система в Италия (ли4ен доктор и т.н.): имам бг колеги тук, които ползват  тази привилегийка, мога да попитам. Спомням си оба4е, 4е се жалваха бг колегите ми тук, 4е полу4аването на този спец. формуляр е някакъв ад - някак си не е уредена процедурата. Визирам то4но тесния слу4ай на командировано лице, което работи, а не сме6ната европейска карта, която покрива само спе6ни слу4аи: това се полу4авало лесно).

по въпроса дали може6 да се намести6 сре6у пла6анията на свекърва ти - не знам. Струва ми се нелоги4но: ина4е то от всяко семейство една баба би се осигурявала и другите хопа на готово в кацата с медеца Laughing  Sunglasses. Виж, ако мъжът ти работи, то неговата осигуровка покрива и теб (поне така знам от Германия и Унгария)

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 16:14 от Loreley

# 2
  • Italia
  • Мнения: 4 492
От това ,което про4етох останах с впе4атление,4е имаШ намерение да дойдеШ в Италия един месец преди термина ти,което озна4ава в осми месец. Не знам дали знаеШ ,но пове4ето авиокомпании имат рестрикции относно летенето до определена гестационна седмица,тоест не знам дали някой би те ка4ил да летиШ в този период. Не знам ти как мислиШ да дойдеШ насам  newsm78
Ина4е Lorely ти е обяснила доста подробно как стоят неЩата тук. 4естно казано не мисля,4е можеШ просто да дойдеШ тук и да си родиШ европейската задравна карта все едно си си в Бг.
Тази работа с командировката съЩо ми се вижда доста трудно изпълнима,но хайде да не казвам невъзможна.
Не можеШ да се възползваШ от здравната осигуровка на свекърва ти,това ти го казвам със сигурност.
Извинявай за лЮбопитството,но заЩо държиШ да дойдеШ и да раждаШ в Италия  newsm78

# 3
  • Мнения: 253
Аз лично не държа толкова много да родя там, колкото свекърва ми, пък и в България няма да има кой да ми помага с детето понеже аз нямам родители, в общи линии за това. Благодаря за отговорите ви.

# 4
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз лично не държа толкова много да родя там, колкото свекърва ми, пък и в България няма да има кой да ми помага с детето понеже аз нямам родители, в общи линии за това. Благодаря за отговорите ви.

Да,наистина е хубаво да има някой, който да ти помага,когато се роди бебо4ето,спор няма. Оба4е трябва хубаво да го обмислите,понеже въпроса не опира само до раждането.Ами след това ? Беб4ето ако има нужда от лекар ? Трябва да го водите на 4астно.А и за теб самата се отнася.
Вие със съпруга ти тук ли бихте останали след раждането? Той няма ли възможност да по4не работа по някакъв легален на4ин,така,4е вие да можете да се възползвате от неговата медицинска осигуровка. newsm78

# 5
  • далечно
  • Мнения: 1 029
моля. Дано си направила извода, 4е НЗОК едва ли 6е се трогне от твоя слу4ай, но ако мъжът ти има застраховка тук или може6 да си позволи6 да си плати6, няма да те върнат.

А италиански говори6 ли? Ако не - езиковата бариера не те ли пла6и пове4е от пари4ната такава и/или най-сме6ния аргумент за помо6ниците??

От ли4ен опит с "помо6ници" след раждане в 4ужбина бих ти казала: изоб6о не ти трябва някой да се мотае в краката ти както си следродилно изнервена и с новородено бебе. Впрага6 мъжо за  домакинската работа и си гледа6 бебока: мисля, 4е това е разумна пост-родилна рецепта. Поне ако и когато има второ аз смятам да направя така, 4е след първото помо6ниците ми скъсаха нервите

леко бременеене   bouquet

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 18:20 от Loreley

# 6
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Да,наистина е хубаво да има някой, който да ти помага,когато се роди бебо4ето,спор няма.

не съм съгласна, ама хората са разли4ни  Peace Ако мъжът ти би поел слонски дял от готвенето и 4истенето и снижите стандартите и с двете, хи4 не ти и трябват помо6ници

# 7
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да,наистина е хубаво да има някой, който да ти помага,когато се роди бебо4ето,спор няма.

не съм съгласна, ама хората са разли4ни  Peace Ако мъжът ти би поел слонски дял от готвенето и 4истенето и снижите стандартите и с двете, хи4 не ти и трябват помо6ници

Понеже моят мъж не е от тях, как Сийке  Wink затуй рекох,4е е хубаво да има помоЩ.Ноооо дупе знае две и двеста.Моята помоЩни4ка_ мама остана само три седмици след раждането на голямата ми дъЩеря и после трябваШе да си замине обратно в Бг ,4е и свърШи отпуската.Останахме тук me,myself and I да се оправяме с вси4ко.Ама все пак оцеляхме, де.
И когато се роди втората ми дъЩеря сценария беШе иденти4ен. Въпрос на мобилизация. Peace

# 8
  • Мнения: 253
Да,наистина е хубаво да има някой, който да ти помага,когато се роди бебо4ето,спор няма.

не съм съгласна, ама хората са разли4ни  Peace Ако мъжът ти би поел слонски дял от готвенето и 4истенето и снижите стандартите и с двете, хи4 не ти и трябват помо6ници

Да ама мъжа ми постоянно пътува, в месеца я има седмица да си е в къщи я не. Всичко сама ще трябва да правя, пък и за него ще трябва да се грижа като си дойде от път. Ще видим, ще го преценя на място, защото сигурно през август ще ходя до Италия и по-точно Северна Италия или Южен Тирол, където се говори доста и немски език. Аз и италиански и немски съм учила въпреки, че има доста неща, които не ги разбирам. За езика смятам, че ще се оправя.

# 9
  • далечно
  • Мнения: 1 029
уф, знаех си 4е съм улу4ила с моя мъж  Laughing : и като бе Мартин новороден и аз не работех, а и сега, когато и двамата работим фул-тайм, си допринася мнооого за къ6ната работа  Peace. Ина4е няма на4ин да се справя. Замислила съм се дали да не вземем жена да ни помага за 4истенето, 4е някак си ми е куцо да си прекарвам малкото свободно време в 4истене, вместо в по-ка4ествени занимания с детето, ама това са бели кахъри.

невидимата, помисли за вариант с дома6на помо6ница като се роди бебе да ти помага с 4истене и готвене. и леко бременеене  Peace

# 10
  • Мнения: 5 710
Невидима, в италианската тема сред момичетата имаше случай на пристигане в последните месеци на бременността. Попитай там, може би ако те прочете момичето,  ще те ориентира конкретно какво трябва да направиш.

# 11
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Да,наистина е хубаво да има някой, който да ти помага,когато се роди бебо4ето,спор няма.

не съм съгласна, ама хората са разли4ни  Peace Ако мъжът ти би поел слонски дял от готвенето и 4истенето и снижите стандартите и с двете, хи4 не ти и трябват помо6ници

Да ама мъжа ми постоянно пътува, в месеца я има седмица да си е в къщи я не. Всичко сама ще трябва да правя, пък и за него ще трябва да се грижа като си дойде от път. Ще видим, ще го преценя на място, защото сигурно през август ще ходя до Италия и по-точно Северна Италия или Южен Тирол, където се говори доста и немски език. Аз и италиански и немски съм учила въпреки, че има доста неща, които не ги разбирам. За езика смятам, че ще се оправя.

Щом мъж ти го няма през пове4ето време, нямаШ много задължения, освен гледането на детето  Rolling Eyes
на мен ми се струва по_нормално да си родиШ в България, където Ще можеШ да се 4уеШ с приятелка по телефона и тем подобни, отколкото да си контактуваШ само със свекървата, която предполагам, работи, така 4е пак Ще си поцял ден сама с детето.
въобЩе, гледането на едно бебе от майката е нормално явление, не някакъв непосилен труд.  Rolling Eyes
на мен поне, ми изглежда депресивно да ходя да раждам в 4ужда държава  Confused

# 12
  • Мнения: 2 617
Невидима, аз бях в края на втори месец, когато пристигнах в Италия. Често казано, не бих рискувала да пътувам, както си решила ти. Много ще ти се насъбере точно в края, а и вече са ти казали, че някои авиокомпании ограничават полетите на бременни в последните седмици.
Мисля и че няма да успееш за толкова кратко време да се организираш чисто бюрократично, предвид и не особено бързата система на място.
Само фактът, че имаш свекърва там, не е достатъчен, за да получиш безплатно лечение, трябва да имаш и "тессера санитариа", която се дава при определени изпълнени условия (разбрах, че имало и промени наскоро). В моя случай, първоначално уредихме "резиденцата", за която също има изисквания, след което си извадих "кодиче фискале" (нещо като нашето ЕГН), след което ходих в местната структура на АСЛ да си избера личен лекар. Важно е, кой с дохода и собствеността си един вид ще покрива и гарантира здравното обслужване, което можеш да ползваш. Аз ходих и на частни гинекологични прегледи, които по принцип не са много евтини.
Извини ме, но на мен твоите планове ми се струват малко смели, защото трябва да се съобразиш не само с италианското законодателство по въпроса, но и както вече са ти писали, с факта, че ще ставаш майка и детето наистина изисква особени грижи. Не знам, доколко и на кого ще разчиташ за това в Италия, но имай го предвид.
Леко бременеене!

Последна редакция: чт, 26 юни 2008, 14:54 от Tsugumi

Общи условия

Активация на акаунт