Гърдите при спиране на кърменето

  • 7 974
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 724
Кърмих Яна до преди осем, девет дни. От края на четвъртия месец е на изцедена кърма. През последните два месеца се изцеждах само сутрин и вечер, като дълго време имах кърма за две хранения и половина. През последните две седмици количеството рязко намаля, до по половин хранене на цедене /около 100 мл/, а през последната седмица едва събирах по 60 гр дневно.

Не усещам гърдите си напрегнати, но някак са все още тежки, сякаш има кърма. Преди да взема решение да спра цедих около 40 минути без да пуснат нито капка.

Никога не съм имала кърма в изобилие, за тези месеци цедене не съм пропускала три часа без изцеждане не заради напрегнатост, а от притеснение, че ще ми намалее кърмата.
Чудя се дали да изцеждам, дали за пия нещо или пък да отида на преглед. Честно казано, страхувам се от запушване.
Благодаря на всички, които ми помогнаха да отгледам Яна почти до 11 месеца с кърма, макар и с изцеждане. Hug

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на теб за упоритостта да цедиш и да продължаваш толкова месеци Hug
Няма нужда да цедиш, щом нищо не излиза - просто остави нещата да се развиват от само себе си. Можеш да вземаш профилактично лецитин, за да намалиш вероятността от запушване (макар че ако производството е спряло, няма от какво да стане) - много майки избират да го взимат по 1 таблетка от 1200 мг дневно за няколко седмици в периода на окончателното спиране на кърменето.
Иди на преглед, щом имаш желание - сигурно ще те успокои и няма да навреди, най-много да ти изпишат хапчета, които може по твой избор да взимаш или да не взимаш, ти ще си прецениш.

# 2
  • Мнения: 789
И ние се отбихме преди около 2 седмици и се чудя как можеш да разбереш дали имаш запушен канал? Има ли някаква болка, или бучица, или нещо друго? Преди 3-4 дена ме боляха гърдите, изцедих общо към 40-50 мл. и болката изчезна.  Започнах да пия лецитин, но за всеки случай за какъв признак евентуално трябва да следя?

И друго се чудя. Какво мога да направя, за да върна (поне донякъде) предишния вид на бюста си? След двугодишно кърмене се съмнявам, че ще стане, но поне да опитам. Някакви медицински или козметични кремчета има ли? Или гимнастика?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да опиташ с разните стягащи кремове и емулсии, както и малко гимнастика специално за бюст. Не че ще му върнеш предишния вид, но пък ще подобриш малко сегашния и ще се чувстваш по-добре Laughing

# 4
  • Мнения: 2 100
Аз не пих хапчета, след като спрях да кърмя. Цедях само ако усетя напрежение в гърдите. Както виждам и при теб спирането е постепенно, а не изведнъж, затова не се притеснявай.

# 5
  • Мнения: 367
И аз не кърмя от няколко дни, до преди това само вечер го кърмех и кърмата постепенно ми намаляваше. Трябва ли задължително да пия хапчета за спиране на кърма? Нямам напрежение в гърдите, не се цедя, мислех си че от само себе си ще спре. Моля за съвет, докато не е станало късно!

# 6
  • Мнения: 789
Пиенето на хапчета за спиране на кърма по принцип не е задължително. В твоя случай ми се струва, че е направо излишно.
Аз не съм пила, въпреки че първите дни ужасно ми се препълваха гърдите и имаше страхотна болка - предпочетох да цедя.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 260
И аз постепенно започнах да цедя - първо за всички хранения, а сега едва за 1-2, защото започна бебка да суче трудно и да писка. Сега много се мръщи на кърмата вече. Чак нарочно се дави. Чудя се дали да искам от Доки медикаменти или да продължа с разреждане на цеденето...

# 8
  • Мнения: 789
Пробвай с цедене  Peace
Аз имах доста кърма и бях убедена, че ще трябва да пия хапчета, но не пих, което ми се струва, че е по-добрия вариант.

# 9
  • Мнения: 2 807
Tani4ka_04, би ли споделила как е протекло отбиването при вас? (може и на ЛС)
Аз също имам много кърма, а и не вярвам, че Мони ще се откаже сам... а татито вече дава зор за отбиване... (не можел да се нарадва спокойно на гърдите ми от около 6 години някъде Blush)

Извинявам се за off-а  Hug

# 10
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 558
Дъщеря ми я отбих постепенно, премахвайки и последното вечерно кърмене. Не съм пила никакви лекарства. Не съм имала запушвания /не си спомням дали съм се изцеждала/. Сега нямам проблем с кърменето на бебчо.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 724
Благодаря на всички! Hug Hedra, специални благодарности от първия месец кърмене та досега. Hug
Честно казано, мислех си, че ще мога да я храня с кърма поне веднъж дневно още няколко месеца, но...колкото толкова. При положение, че в началото около 20 дни изобщо нямах кърма, после постепеннно започна да тече с много усилия, с често кърмене на всеки два часа и през нощта, с непрекъснато пиене и ядене на всички възможни лактогонни.... и на тези 10 месеца и половина съм благодарна за всеки ден кърмене.
Аз също не пих никакви хапчета, но при мен кърмата намаля постепенно и спрях, когато просто не можех да изцеждам нищо.

# 12
  • Мнения: 13 760
Здравейте момичета.
Искам да споделя с вас една рецепта когато се спира кърменето за облекчение на гърдите и намаляване на притока на мляко.
Купувате си Камфор на прах. Разделяте пакета на две и завивате праха в памучна марля сгъната толкова че да не се изсипва праха през дупките. ( Стават като четириъгълни плоски пакетчета)
Сутринта слагате пакетчета под гърдата - да не закрива зърното и слагате нещо като ластичен сутиен да притиснато пакетчето към кожата. Носите през деня а вечерта махате. Така 3-4 дена, после сменяте камфора с нов. Разбира се ще "ухаете " на камфор както и около вас , но пък резултата ще ви учуди. Аз самата спирах кърмата си така два пъти и двата пъти ми "излекува" подуването и болките и ми спести пиенето на лекарства .

Поздрави на всички

Общи условия

Активация на акаунт