Бихте ли си купили апартамент в София?

  • 24 497
  • 294
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 885
Понеже съм пред една от най-големите дилеми в живота си ( ама как тежко го казах  Laughing) искам да ви попитам бихте ли си купили апартамент в София (ако не сте от София и живеете на квартира)? Или в моя случай бихте ли си взели нов апартамент в по-добър квартал на изгодна цена?

Разбира се инвестицията е доста голяма, така че най-вероятно ще се възползвам от кредитиране.
Имам апартамент в доста стар блок - панелка, но от хубавите  Laughing. Наредила съм си го добре и удобно, но от скоро се замислих... до кога ще я има тази панелка? Ами децата... какво ще наследят? Руини и право на строеж с още 100 съсобственици?
Плюс това квартала в който живея не е кой знае какво. Не е и лош разбира се (за Хаджи Димитър става въпрос), но се замислям за едни нови апартаменти в кв. Витоша, които са ми изгодни като цена и начин на плащане, но пък е и толкова далече от мястото където живея сега.

Вие замисляте ли се над подобни въпроси? Моля споделете. Момичетата от провинцията също.

# 1
  • Мнения: 3 423
Кво толкова ще ти липсва, бе?
Кремиковци не обгазява вече.

# 2
  • Мнения: 600
аз не бих. от софия съм и умирам да имам работа в някой средно голям провинциален град. тук вече не става за живеене.

естествено, ако смяташ тук да се установиш, гоу фор ит. витоша май не е лош квартал, а и панелките са нещо ужасно.

# 3
  • Мнения: 274
Тони, ако си ти на аватара, приличаш много на Asia Carrera Simple Smile

# 4
  • Мнения: 14 472
аз съм от провинцията и бих си купила. като инвестиция ако имам пари, не да живея в него, в софия май наистина вече не става за живеене.

 и не бих си купила в квартал, колкото и хубав да е. бих купила на центъра.

# 5
  • Мнения: 331
ако е само до наследяването от децата, те могат да наследяват и пари и други форми на инвестиции, не само имоти..... Ако ги е задухал вятърът по чужбината даже имота само ще ги затрудни (да го осребрят в пари), защото не е толкова ликвиден. Панелките са гадни, спор няма, ама и някои жилища ново строителство не му отстъпват.....въпрос на късмет с избора на строител.
Ако искаш да си направиш интересен (като в китайската поговорка) живота в следващите 10-20 години - давай.

# 6
  • Мнения: 7 947
Божеее, хем си под наем в Сф - хем се чудиш дали да си купиш...ако ще оставаш в Сф - много ясно, че е по-добре да си купиш и да го изплащаш него, отколкото да даваш пари за наем!!!! Естествено вноската за твое жилище ще е доста по-висока от наема, но тук става въпрос за пари, за което ти не говориш в темата си...нещо не разбирам newsm78

# 7
  • Мнения: 2 388
аз съм от провинцията и бих си купила. като инвестиция ако имам пари, не да живея в него, в софия май наистина вече не става за живеене.

 и не бих си купила в квартал, колкото и хубав да е. бих купила на центъра.
Мнението ми се припокрива изцяло с това.

# 8
  • Мнения: 6 991
Аз съм от Пловдив и съм в София на квартира.
Нямам никакво желание да си купувам апартамент тук, защото не ми се живее в София.
Засега наемът ми на двустайното апартаментче ми е по-евтин от вноските за апартамент в същия квартал със същата квадратура.
Ако някога решим най-накрая къде ще живеем, сигурно ще се замислим за купуване в съответния град/държава.

# 9
  • Мнения: 5 370
аз съм от провинцията и бих си купила. като инвестиция ако имам пари, не да живея в него, в софия май наистина вече не става за живеене.

 и не бих си купила в квартал, колкото и хубав да е. бих купила на центъра.
В момента купуване на жилище в центъра= отрязване на главата. В буквалния смисъл. В нашия квартал една къща се продаваше за скромната сума от над 1 500 000....евро. Не се шегувам, не. Confused И цените на апартаментите са доооста високички, да не кажа зашеметяващи.
Към авторката-да, бих, но, първо бих изчакала още някоя и друга годинка.

# 10
  • Мнения: 15
Точно в този момент - твърдо НЕ.

1. В София мизерията и задръстванията толкова са се разрастнали че за времето, което ходя на работа с кола в София, ще отида от някой близък град/село.
2. Шума е невъобразим
3. Цените на жилищата са лудост. Не може апартамент в малък град/село около София да струва цена Х лева, а в София същия в краен жилищен квартал - 2*X ама евро!!!!! И пътя до работа е все тая.
4. Крадитирането - луда работа. Като теглиш кредит сметнеш лихвите излиза, че го плащаш 2 пъти за 30-тина години!!!!! newsm78   На тая база като взема месечната ми вноска към банката(така или иначе при кредит тези пари ще ги давам) и от него приспадна наема на жилището си (на квартира съм), а остатъка го вкарвам в банка, излиза че ще събера сумата за да платя кеш жилището не след 30 а след около 15 години!!!  newsm78
Тук ще кажете - "ДА ама те цените на апартаментите ще скочат". Може (ако има кой да купува), но пък и лихвите по кредите ще скочат Wink

Та кое му е хубавото да имаш жилище/живееш в София?  newsm78 Поне едно нещо някой да каже?

П.С. Цените спорд мен са изкуствено завишени. Не може един апартамент чиято данъчна оценка е 30000 лева да струва 60000 евро  Crazy
- Да не говорим и за проблема с детските градини и още доста други...

# 11
  • Мнения: X
Само за да го давам под наем.

# 12
  • Мнения: 984
Не бих си купила апартамент в София.

# 13
  • Мнения: 1 885
Божеее, хем си под наем в Сф - хем се чудиш дали да си купиш...ако ще оставаш в Сф - много ясно, че е по-добре да си купиш и да го изплащаш него, отколкото да даваш пари за наем!!!! Естествено вноската за твое жилище ще е доста по-висока от наема, но тук става въпрос за пари, за което ти не говориш в темата си...нещо не разбирам newsm78

Не съм под наем. В собствен апартамент съм и се чудя дали да не си купя нов. Стария може и под наем да го давам, може и да го продам не съм решила...
Разпитвах оня ден в моята банка, мисля, че ще се справя и с вноските. Не че са ми излишни пари, но...  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 766
Искаш да смениш панелката за ново строителство?
Ами честно казано ние сме имали такива идеи и ги отхвърлихме. Нашите главен довод:
1. Панелните квартали за горе долу добре устроени с площадки и прилично междублоково пространство. Поне нашия е такъв.
И други има, но този е основния, а и не е сигурно, че набързо построеното ново строителство е по-здраво от санирана панелка.

Общи условия

Активация на акаунт